Gamdias Aura 240 mm sıvı soğutma ve bağlantı seçenekleri

MrBee1

Zeptopat
Daha fazla  
RAM
2x8 GB Corsair 3000 MHz Vangeance CL16
Ekran kartı
Shappire RX5700 XT Nitro
Anakart
Asus Prime B450 M K
İşlemci
Ryzen 5 5600
Merhaba sevgili dostlar.

Uzunca bir süre piyasanın iyi sayılabilecek kule tipi fanından kullandıktan sonra ( Dark X124) gerek büyüklüğü, gerek sök tak yaparken yaşattığı zoruklar nedeniyle sıvı soğutmaya geçmeye karar verdim.
Ucuz mal alacak kadar zengin değilim, ama aynı işi yapan ürünler için iki katı fazla para verme taraftarı da değilim.
Biraz bakındıktan sonra gamdias Aura GL240 modeli ile karşılaştım, açıkçası biraz risk alarak ürünü sipariş ettim. Geldikten sonra kurulumunu yaparak test ettim, aldığım sonuçlar beni tatmin edecek seviyedeydi. Hatta hakkında çok fazla bilgi ve yorum olmadığı için amatör bir tanıtım videosu da çektim.

Kasa: Thermaltake V200 600W 80+
Kasamda 3x120 mm fanlarım kendi kontrolcüsü ile çalışıyor, egzoz fanım CHA_FAN pininden, işlemcim ise CPU_FAN pininden güç alarak çalışıyor.

Aldığım sıvı soğutmanın da iki adet 3-4 pin güç kabloları olduğu için benim çözüm arayışlarım başladı.

1. Aşama: Egsoz fanını boşa çıkararak, radyatör fanlarını CHA_FAN soketine ve pompa fanını CPU_FAN soketine bağladım. Radyatörü kasa üstüne monte ettim.
Bu şekilde yaptığım stres testinde 68°c benim için kabul edilebilir bir sıcaklık değeriydi.

2. Aşama: 4 pin Switch 3 pin 3 port çoklayıcı aldım, egsoz fanını ve radyatör fanlarınu CHA_FAN soketinden bu çoklayıcı ile besledim, radyatörü kasanın ön tarafına taşıdım. Kasanın ön iki adet 120 mm fanını üste, iki radyatör fanını da içeri üfleyecek şekilde radyatörün önüne monte ettim. Pompa CPU_FAN soketinden besleniyor.
Bu şekilde yaptığım stres testinde ise maksimum 65°c sıcaklık gördüm. Performans bir tık arttı.

3. Aşama: Asıl sorularım şimdi başlıyor, kasa üzerinden hem pompayı, hem egsoz fanı, hem de 2 adet radyatör fanını besliyorum.
Bu bana anakarttan fazla güç çektiğimi düşündürüyor.

Aşağıdaki resimdeki gibi bir fan çoklayıcı ile, 12 v bağlantısından pompayı ve egsoz fanını beslesem nasıl olur? Pompa sürekli 12v güç ile çalışacak, radyatör fanları CPU_FAN soketinden güç alarak anakart tarafından kontrol edilecek.

Fikirlerinizi bekliyorum.

Dosya Ekleri

• IMG_20230329_075305.jpg
    IMG_20230329_075305.jpg
    84 KB · Görüntüleme: 12
Son düzenleyen: Moderatör:

Yeni konular

Geri
Yukarı