Çözüm GameLoop PUBG Mobile donma, tuş ve fare çökmesi

Bu konu bir çözümü açıklamaktadır. Herhangi bir çözüm açıklanmadığını düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.
Makaleler
5
Yer
Sancaktepe/İstanbul
Daha fazla  
Meslek
Fotoğrafçı
GameLoop ayarları sekmesini açın.

Motor sekmesindeki ayarlama;

Düzgünleştir: Kapalı.

Hafıza: Burası çok önemli. 4 GB belleği olanlar 2 GB seçecek, 8 GB olanlar 4 GB seçecek, 12, 16 GB ve daha üzeri olanlar ise 8 GB olanı seçmeli. Oyuna güncelleme geldikçe emulator oyunu kaldıramaz oldu. Ayrıca sistem belliği yetersizliği oluştuğunda oyun ve motor direkt olarak çökme ve kasma durumları yaşıyor çoğunlukla.

İşlemci: İşlemcinizin çekirdek sayısına göre seçim yapacaksınız. Çift çekirdekte 2, 4 çekirdekte 4, 8 çekirdekte 8 olmalı. 6 çekirdekte ise yine 4 seçilmeli.

Çözünürlük: Burası çok saçma bir alan. Etkisi de değişik bir yer. Panel çözünürlüğüne göre seçin. Panel çözünürlüğü dışında bir seçim yapıldığı zaman oyun saçmalamaya başlıyor. Seçenekler arasında (... ) Var. Bununla özel çözünürlük girilebiliyor. Ancak bunu kullanmayın. Tuş atama bozulması yaşatıyor ve sürekli fare ve tuş atamalarının bozulduğunu fark ettim. 4K monitör olduğu için özel çözünürlükle test ettim.

DPI: Bu ayardan pek bir şey anlayamadım. Ancak 480 seçtim ve bu şekilde kullanıyorum uzun zamandır.

İşleme seçeneğine sonradan gelmek istedim.
Çalıştıra DxDiag yazın. Açılan sekmedeki DirectX sürümü 12 değilse kesinlikle directx+ seçmeyin. DirectX seçin.
Benim sistemimde opengl+ olan seçeneği denedim. Ancak directx+ sanki daha kararlı çalışıyor.
Akıllı mod üzerinde bırakabilirsiniz. Emulator zaten gerekli yapılandırmayı atayacaktır yine sistemle uyumlu olan.

Bu sekmedeki en son değinmek istediğim yer ise dahili ekran kartı önceliği tanılaması.
Sisteminizde harici bir ekran kartı yoksa. Yani APU bir sistem kullanıyorsanız kesinlikle bunu etkin hale getirin.
Harici ekran kartına sahipseniz ve dahili grafik yongasından daha iyi performans sunan bir kartsa bunun etkinliğini kaldırın.

Oyun sekmesi ayarlama;

Oyun çözünürlüğünü panel çözünürlüğüne göre ayarlayın. Ancak ekran kartınız veya dahili grafik yongasının kaldıracağından emin olun.
GTX 1050 ve üzeri bir ekran kartına sahipseniz Ultra HD 2K seçeneğini seçebilirsiniz rahatlıkla. Oyundaki takılma ve donmanın burayla bir gram alakası yok gözlemlerime göre. 720P seçenekte dahil kasmaların olduğu durumları gördüm.
1080 Ti ekran kartımın olduğu dönemde bile ciddi rezalet durumları yaşadım.

Görüntü kalitesi seçeneği kesinlikle akıcı kalmalı şu zamanlarda.
Normalde her zaman HD seçili olur ve bu şekilde oynarım. Ancak beta kullanımında bu ayar kesinlikle akıcı kalmalı.

FPS 90 olanı işaretleyin. Buna ben pek güvenmiyorum. GameLoop FPS sayacının ciddi dalgalanma yaşaması bunun bir ispatı. Ayrıca onun zaten kesin değerleri sunduğunu sanmıyorum. MSI Afterburner ile gerçek değerleri göreceksiniz.
Ayrıca 90 FPS seçiminde şunu fark ettim. 103 FPS üzerine sıçramalar mevcut. Bu sıçramalar yükleme ekranında gerçekleşiyor.
GameLoop FPS durumunu tamamen açık hale getirmediği sürece bu ayarlamaya pek güvenmemek lazım.

Tuş ataması bozulmasının çözümü. Oyun içi ayarlardan kontrol sıfırlaması yapılıp kaydet sonrası emulator penceresinin kenarında bulunan klavye işaretine tıklayın. Sonra bu alanda oyun çözünürlüğüne göre seçim yapın. ( Oyun çözünürlüğü ve motor çözünürlüğünün aynı olması gerekli. Yoksa bozulma olasılığı yine yüksek. )
Bunu şu şekilde tespit ettim. Önceden motor sekmesindeki çözünürlüğü 1080P olarak kullanıp oyun çözünürlüğünü 2K olarak ayarlayıp bu seçeneği ise Smart 2K olarak seçiyordum. Sürekli bozulmalar üzerine denemeler yaparak az önceki bahsettiğim ayarlamanın işe yaradığını fark ettim.

Oyun içi fare takılma bozulması olabiliyor. Bunun sebebi oyunda farenin bir tuş atamasına takılı kalmasından kaynaklı. Bu olduğunda yukarıdan aşağı inen sekme açılıp duruyor ve düzelmiyor. Bunu düzeltmek için emulator kenarındaki klavye simgesine tıklayın. Açılan sekmede sıfırla ve kaydet diyerek işlem alın. Sonrasında düzelecektir.
Bu olduğunda ben sadece bu şekilde çözüm bulabiliyorum.

Oyun içi grafik ayarları;

Grafik ayarını beta kullanımında akıcıda tutun. Beta olmayan sürümde HD kullanın. HDR gerçekten ciddi görüntü farkı oluştursa da şu an için emulator kaynaklı ciddi kasma yaşatırken FPS düşürüyor.

Kare hızı aşırı olarak seçim yapın.

Düzgünleştirmeyi kapatın. Son gelen güncellemelerle birlikte ciddi render hatası mevcut. Bu ayarı kapalı tutunca bu hata daha az seviyelere geliyor.
Bu aktif olduğunda yüzey şekilleri yükleme hatası ciddi oranda azalıyor.

Stil. ( Anlık uygulanır ) bu tamamen kişisel bir etkenliğe bağlı. Klasik veya renkli kullanıyorum ben. Ancak bu aralar gerçekçi olanı denemek için ona geçiş yaptım.

Grafikleri otomatik olarak ayarla seçeneğini kapalı tutun.

Bu ayarları lobiye dön sekmesinde dahi aynı şekilde uygulayın.

Beta kullanımında 90 FPS seçili olmasına rağmen 60 üzerine çıkmıyor durumunun çözümü internet üzerindeki videolarda zaten var.
Videolardan izleyerek yaparsanız daha doğru yaparsınız.

Bugün veya dün akşam bir güncelleme gelmiş. Bu güncelleme sonrası yine ayarlar gitti. Bu sebeple bu konuyu açtım ve bilgi paylaşıyorum sizinle.
Çoğu durumu nasıl çözeceğimi bildiğimden hemen hallettim ben.

Son olarak BIOS üzerinden sanallaştırmayı açın. Açık olduğunda çok daha iyi sonuç alıyorsunuz.

Son düzenleyen: Moderatör:
GameLoop kullanmayın çöpten ibaret. LDPlayer kullanmanızı tavsiye ederim taş gibi emülatör.
Araştırdım bunu. Ancak madencilik gibi bir etkenden bahsediyorlar.

Bu sebeple pek güvenemedim ben. Sizleri bilemem.
Sistemin ucuz bir sistem değil çöpe atacak bir etkene karşılık her önlemi almalıyız.

Bluestacks zaten kullanılmaz çok hantal ve performans gameloop durumundan daha kötü bana göre.

Ciddi bir alternatif lazım ama şu zamanda pek güvenemiyorum ben emulatorlere.

Son düzenleme:
Araştırdım bunu. Ancak madencilik gibi bir etkenden bahsediyorlar.

Bu sebeple pek güvenemedim ben. Sizleri bilemem.
Sistemin ucuz bir sistem değil çöpe atacak bir etkene karşılık her önlemi almalıyız.

Bluestacks zaten kullanılmaz çok hantal ve performans gameloop durumundan daha kötü bana göre.

Ciddi bir alternatif lazım ama şu zamanda pek güvenemiyorum bem emulatorlere.
LDPlayeri 1 yıldan fazladır kullanıyorum ne madenciliği ? Çok rahat Pubg Mobil oynanıyor diğer uygulamalarda rahat çalışıyor şiddetle tavsiye ederim.

Geri
Yukarı