Merhaba Technopat ailesi, almak isteyecek arkadaşlar için fikir olması adına yaklaşık bir aydır aktif olarak kullandığım gamepad olan GameSir T4 Pro için inceleme yazmak istiyorum. Önemli olduğunu düşündüğüm başlıklara öncelik vererek başlayacağım.

 • Kutu İçeriği
 • Kullanım Şekilleri ve İmkanları
 • Oyunlarla Uyumluluk
 • Şarj Süresi
 • Kullanım Rahatlığı
 • Makrolar
 • Tasarım Değerlendirmesi ve Ürünün Fotoğrafları

IMG20210821135737.jpgÖncelikle ben ürünü AliExpress üzerinden 250 TL civarı bir paraya sipariş edip satıcıya kutuya düşük fiyat girmesini rica ederek 30 TL küsür bir vergiyle aldım. Şu an aşağı yukarı yine aynı fiyatlarda ürün fakat vergi konusunda sıkıntı yaşamak istemiyorsanız satıcıya mesaj bırakmayı unutmayın.


1. Kutu İçeriği:

Şu an cihazın kutusu durmuyor olsa da kutunun içinden çıkanlar kısaca şöyle:
 • Gamepad’in kendisi(Bakın siz şu işe :D)
 • USB-C kablo(1 metre uzunluğunda)
 • 2.4 GHz USB alıcı
 • Mobil cihaz tutucu aparat
Cihazın kutusundan çıkanlara yapılacak pek bir yorum yok aslında fakat USB alıcı ve kablo hakkında fikir belirtecek olursam, USB alıcı normal bir USB bellek boyutundan büyük. Aşağıya fotoğrafını koymuş olacağım. Bir de alıcının arka kısmında bulunan kırmızı ışık siz USB girişine taktığınız andan itibaren eğer cihazla eşleşmemişse yanıp sönerek, cihazla eşleştiği zaman ise sabit yanarak tepki veriyor. O yüzden gamepad’i aktif olarak kullanmadığım sürelerde alıcıyı çıkarmayı tercih ediyorum. Ben laptop kullanıyorum fakat sabit olarak kasasına takıp unutmayı düşünen arkadaşlar varsa böyle bir dezavantajı olduğunu söylemek istedim.

USB-C kablosu ise örgülü bir kaplamaya sahip olsa daha iyi olurdu fakat bildiğimiz siyah plastik kaplama kablo. Çok dayanıksız bir yapısı olmadığını söyleyebilirim, zira şarj etmekten ziyade kablo yoluyla da bağlayıp oynamak isterseniz eğilip bükülmelere dayanıklı bir kablo olması gerekiyor sonuçta. Fakat siz bu kabloyu beğenmeyip başka bir daha dayanıklı standart USB-C kablo temin edebilirsiniz.

USB alıcı ve mobil cihaz aparatının fotoğrafları:
IMG20210821144511.jpg
IMG20210821144533.jpg

IMG20210821144710.jpg2. Kullanım Şekilleri ve İmkanları:

Cihazın Android, iOS, Switch ve PC olmak üzere dört ayrı platforma uyumluluğu var, mobil platform ve Switch tarafını tecrübe etmemiş olsam da PC üzerinde sizi oyundan koparmayacak kullanım imkanı ve çeşitliliği sunduğunu söyleyebilirim. Ortalama bir USB bellekten büyük olan 2.4 GHz USB alıcısı ile veya USB-C kablo ile bağlayarak kullanabiliyorsunuz gamepad’i. Bluetooth ile PC'ye bağlamayı denemedim fakat bu da mümkün olabilir. Benim kullanımım genel olarak USB alıcısı ile oldu ve kullandığım süre boyunca hatrı sayılır bir gecikme veyahut takılma hissetmedim. Bu arada gamepad’i kullandığınız mod ve bağladığınız cihaza göre hangi modda olduğunu belirten mavi bir LED ışık bulunmakta cihazın ön kısmında.

Ayrıca mobil kısmı merak eden arkadaşlar için, denememiş olsam bile gamepad’in USB-C girişinin olduğu kısımda bulunan kızaklara geçen kutu içeriğine dahil olan plastik mobil cihaz tutma aparatı ile tahmin ediyorum ki büyüklük olarak hiçbir telefon sıkıntı olmadan kullanabilirsiniz fakat tablet cihazlar için uygun olur mu emin değilim, uygun olsa bile ağırlık olarak o şekilde oynamayı tercih edecek olduğunuzu sanmam.


3. Oyunlarla Uyumluluk:

Cihaz USB alıcıyla bağladığınız gibi bir XBOX gamepad’i gibi çalışıp destekleyen tüm oyunlarda sorunsuzca ve uğraşsızca çalışıyor. Test ettiğim oyunların platformları başlıca Steam, Uplay ve Epic Games’ti. Steam’de sorunsuzca çalışması için gamepad’i bağlayıp geniş ekran moduna geçerek ayarlardan “Kontrolcü ayarları”na girerek “XBOX yapılandırma desteği”ni açmanız gerekmekte. Bunun dışında herhangi bir ayar yapma süreciyle karşılaşmadım ve hiçbir zorluk yaşamadım. Titreşim destekleyen tüm oyunlarda da cihazın iki yanında bulunan ve birbirinden bağımsız çalışabilen titreşim motorları gayet kuvvetli bir biçimde çalışıyor.


4. Şarj Süresi:

Kullanım sürem boyunca belli bir saat tutmadım çünkü oturup 7-8 saat oyun oynadığım pek nadir olur. Bu yüzden cihazın pilini 100’den 0’a çok sağlıklı test edebildiğimi söyleyemem fakat beni yarı yolda bırakmadığını ve çok sık şarj etmemiş olduğumu söyleyebilirim. Tahmini olarak full şarjla aktif oyun oynarsanız 8-10 saat götürecektir. Daha uzun veya daha kısa süreler elde etmeniz cihazın XYAB ve RS bölümünde bulunan ışık seviyesini farklı derecelerde veya açık/kapalı olarak kullanmanıza bağlıdır. Şarj olma süresi ise 2 saat civarında.


5. Kullanım Rahatlığı:

Cihazın fotoğraflarından anlayacağınız üzere XBOX gamepad dizilimine sahip bir cihaz kendileri. Çok fazla XBOX ile haşır neşir olmuş bir insan olmadığımdan size aradaki farkı tam aktaramayabilirim fakat ele oturuşu, kavisleri olarak XBOX gamepad’ini andırdığını söyleyebilirim.

Benzerlik ve fark olarak bakmaktansa cihaza kendisine özgü bir tasarım çerçevesinde bakarsak bu fiyat seviyesindeki bir gamepad için başarılı bulduğum bir malzemeye ve ele oturuşa sahip. Çok ağır bir gamepad değil ama elinize aldığınız zaman el dolduruyor.

Trigger hassasiyeti hakkında da değerlendirmem başarılı bir hassasiyet algılaması olduğu ve rahat bir kullanımı olduğu yönünde fakat bunu çok fazla gamepad’le karşılaştırma imkanım yok. Sadece verdiğim fiyata göre başarılı bulduğumu söyleyebilirim.


6. Makrolar:

Cihazın kulvarında kendine has özellikleri var. Makro olarak sayılabilecek Turbo modu ve istediğiniz tuş kombinasyonunu atayabileceğiniz sağ alt ve sol altta ikişer olmak üzere dört tane kulakçık mevcut.

Turbo modu için cihazın ön yüzünde konumlandırılmış bir tuş bulunuyor ve bu tuşa basılı tutarak bir kez basmış olduğunuz tuşa Turbo tuşunu bırakıp o tuşa basılı tuttuktan sonra sizin elinizin yorulmasına gerek kalmadan hızlı bir şekilde o tuşa basma komutu gönderiyor. Hangi oyunlarda kullanılabilecek olduğuna dair şu anlık fikrim olmasa da kimi arkadaşların işine yarayabilir.

Kombo atanabilir kulakçıklara gelecek olursak. M1, M2, M3, M4 olmak üzere dört kulakçığa ürünün sitesinde bulabileceğiniz kullanım kılavuzunda belirtilen şekilde kombinasyonlar atayabilir ve istediğiniz oyun için sizi uğraştırmadan tek tuşla istediğiniz kombinasyonu yapabilirsiniz. Kullanışlı olabileceğini düşündüğüm ve birçok gamepad’de bulunmayan hoş bir özellik.


7. Tasarım Değerlendirmesi ve Ürünün Fotoğrafları:

GameSir T4 Pro’nun yarı saydam mat siyah sert plastik bir yapısı, elle kavranan yerlerine denk gelen hafif pıtırlı olarak tutuş hissini artıran bir bölümü var. Cihazın tamamı sert plastikten yapılma fakat doygunluk ve kalite hissini verdiğini söyleyebilirim kendi fikrimce.

Tasarım hakkında ne kadar yorum yapsam da sonucunda göreceli bir konu olduğundan değerlendirme aşamasını sizlere bırakmak üzere GameSir T4 Pro’nun fotoğraflarını şöyle sunuyorum:
IMG20210821135737.jpg
IMG20210821135819.jpg
IMG20210821135926.jpg
IMG20210821133612.jpg
IMG20210821133731.jpg
IMG20210821133916.jpgYazmış olduğum incelemeyle aklında soru işareti olan ve bu ürünü almayı düşünen bir arkadaşa bile yardımcı olduysam ne mutlu :). İyi forumlar Technopat ailesi!
 
Son düzenleme:

bruak89

Centipat
Katılım
21 Nisan 2020
Mesajlar
20
Merhaba hocam bende de aynısı var. Bir kez şarj ettikten sonra joystick şimdi çalışmıyor anlamadım. Işıkları hep sabit. Hiç bir şekilde tepki vermiyor
 

Dosya Ekleri

 • 20211010_190402.jpg
  20211010_190402.jpg
  112,1 KB · Görüntüleme: 1
Yukarı