Gaming laptop alınırken nelere dikkat edilmelidir?

Herkese selamlar. Bugün Gaming laptop alırken nelere dikkat etmeliyiz onlara değineceğiz.

1) İşlemci seçimi.
İlk olarak şunu söylemeliyim Gaming laptoplar sadece oyun oynamak için üretilmiş cihazlar değillerdir. Gaming laptopun içindeki donanım Adobe Premier, Unreal Engine gibi programları da kullanabilirsiniz. İşlemci olarak ise minimum i7 9750 h olsun bu işlemcinin altındaki modeller sizi uzun süre götürmeyebilir. Piyasada genel olarak i5 10300H ve R5 4600H gibi modeller var R5 4600H sizi çok rahat 5,6 sene götürebilecek bir işlemcidir.
Bir üst segmente ise R7 4800H ve i7 10750. R7 4800H çekirdek ve thread bakımından i7 10750H daha iyi (R7 4800H 8C 16t, i7 10750H 6C 12t).

2) Ekran kartı seçimi.
Evet geldik fiyatı en çok belirleyen donanıma. 2021 yılında olmamamız sebebiyle artık minimum olarak GTX1650 Ti seçin ( Bütçe yetmiyorsa 1650 iş görürür).
GTX 1650 Ti ile yaklaşık 5 sene sizi götürür fakat daha üst seviyelerde 1660 Ti gibi daha güçlü ekran kartları da var bu yüzden bütçenin el verdiği kadar yukarıya çıkın.
Eğer 10.000 TL üzerinden laptop alıyorsanız RTX kartlı modellere bakmanızda fayda var.

3) RAM seçimi.
RAM çoğu Gaming laptopa sonradan eklenebildiği için yüklenebildiğiniz kadar ekran kartı ve işlemciye yüklenin. Günümüzde sadece oyun oynamak amaçlı 16 GB RAM yetmektedir.

4) Ekran büyüklüğü ve Hz olayı.
Eğer bu laptop sizin her şeyiniz olacaksa 17.3 inch altına inmenizi tavsiye etmem. Kendi adıma bu yazıyı yazdığım ekran 14 inch ve bana fazlasıyla yetiyor.
Hz olarak rekabetçi oyun oynuyorsanız artık minimum 120 Hz seçmenizde fayda var.

5) Soğutma olayı.
İşlemci bakımından Ryzen moddeler mimarisi gereği 90 derecenin pek üzerini görmüyorlar fakat Intel 14 nm takılı kaldığı için i7 10750H gibi TDP fazla olan işlemciler 100 dereceye kadar geldiği oluyor.

Öneriler.

@RX 5600M görüşlerinizi almak isterim.

Son düzenleyen: Moderatör:
Kullanmadan yorum yapmayın gayet iyi laptopları var ama daha iyi tercihlerde var. Sadece forumlardan kötü olduğunu duyduğunuz için önyargılı yaklaşıyorusunuz.
Forumlardan kötü olduğunun duyulmasının nedeni Monster kullanıcılarından çok fazla şikayet olmasından kaynaklanıyordur. Ateş olmayan yerden duman çıkmaz.

Şahsen ben Monster kullanıyorum. 16.6.3 modeli. Memnunum. Ama fiyatına daha iyisi olurdu. İlk bilgisayarım olduğu için bakım işlerini Monster'ın yapması büyük avantaj benim için. Şu anlık memnunum. 5. ayımız.
Arkadaşım kullanıyor ve olması gerekenin aksine daha fazla fan sesi var diğer oyuncu laptoplarına göre. Ayrıca fazla ısınıyor. Epic Games açarken bile ısınan başka laptop görmedim.

Hocam ısı derecesini nerede ölçtünüz? Eğer kasanın üzerinden hissediyorsanız sıcaklığı normal. Kasa kalitesiz olduğu için sıcaklık 30 derece olsa bile hissediliyor.

@393654 hocam siz Monster kullanmıştınız galiba sizin bir yorumunuzu alalım. Yanlış kişiyseniz affola.

Evet Monster Abra A7 v12.2 kullanıyorum, gerçekten çok kötü, mavi ekran vermesi mi dersiniz, düşük FPS sorunu mu dersiniz, kasa kalitesi mi dersiniz, durduk yere çöküp donması mı dersiniz? Çok kötü bir bilgisayar gerçektende.

Şahsen ben Monster kullanıyorum. 16.6.3 modeli. Memnunum. Ama fiyatına daha iyisi olurdu. İlk bilgisayarım olduğu için bakım işlerini Monster'ın yapması büyük avantaj benim için. Şu anlık memnunum. 5. ayımız.

İşte sizin gibi birini bekliyordum .Daha iyi tercihler olabilir ama Monster'da çöp değil yani.

Evet Monster Abra A7 v12.2 kullanıyorum, gerçekten çok kötü, mavi ekran vermesi mi dersiniz, düşük FPS sorunu mu dersiniz, kasa kalitesi mi dersiniz, durduk yere çöküp donması mı dersiniz? Çok kötü bir bilgisayar gerçektende.

Şans işi hocam. Bana iyi bir laptop denk geldi. Ama sonraki tercihim laptop olsa bile MSI'ın 3000 serisi modellerine bakacağım.

İşte sizin gibi birini bekliyordum .Daha iyi tercihler olabilir ama Monster'da çöp değil yani.
O fiyata yepyeni olmasına rağmen mavi ekran veren başka bir bilgisayar da görmedim. Marka düşmanı değilim ama maalesef gerçekler bunlar. O kadar para veriyorsam kaliteli olmasını beklerim. Her şey işlemcisinin vs. güçlü olması değil.

Geri
Yukarı