Rehber Gaming Laptop alırken nelere dikkat edilmeli?

Rehber Yararlı Mı? :)

• Oy verenlerin toplamı
    47
Makaleler
19
Yer
Çankaya, Ankara
Eskiden buna benzer konum vardı ve yeniledim. Bu konu hakkında konuşacağım ve marka model hakkında bilgi vereceğim. İlk öncelikle 6/7/8 ve 9.nesil laptopunuz varsa undervoltage işlemi yapın.

İşlemci konusunda AMD kanadında en düşük AMD Ryzen 5 4600H, Intel kanadında en düşük i5-8300H tercih etmelisiniz. AMD Ryzen 3000 serisi mobil işlemcili laptop alınmaz. Eğer render işleriyle uğraşıyorsanız i7-10750H ve AMD Ryzen 7 4800H altına düşmeyin.

Ekran kartı konusunda minimum GTX 1650R (GTX 1650 Refresh GDDR6) modeli alın. AMD kanadında güçlü mobil ekran kartı şu anda göremedim. Tabii bu GTX 1650 alınmaz demek değil.

Her zaman değiştirilemeyen CPU ve GPU'ya (en çok GPU'ya) ağırlık vermelisiniz. RAM eğer yükseltme yapmayacaksanız 16 GB alın. Çünkü günümüzde AAA oyunların %99'u en az 16 GB istiyor. Bir kullanıcı, konusunda 8 GB RAM laptopta 16 GB yapınca 35-40 FPS arttığını söylemişti.

Depolama konusunda mutlaka 1 tane SSD olmak zorunda. Bazı HP Pavilion Power serilerinde Intel Optane kullanıp SSD kullanmayan modelleri var.

Bu saatten sonra GTX 1650R modeller alınmaz. GTX 1050 Ti ve GTX 1050 modellere bakmayın bile.

Ekran bence IPS olmalıdır.

Ve mutlaka alacağınız laptopun arka kapağı hava alacak şekilde olmalı ve hava tahliye kısımları birden fazla olmalıdır.

Gelelim modellere:
  • ASUS TUF Gaming A15 FA506 ve ASUS TUF Gaming F17 kesinlikle alınmaz. Tasarım hatası yüzünden çok ısınıyor.
  • MSI Alpha/Bravo serisi önermiyorum. Ekran kartı yetersiz. Bravo serisinde keşke GTX 1650R görebilseydik.
  • ASUS TUF Gaming FX505/705 asla almayın. Kasa sorunları vs. var önermem.
  • HP Pavilion Power serisi hakkında ısınma sorunundan muzdarip olanlar çok.
  • ASUS ROG STRIX G531GU alınabilir.
  • ASUS ROG STRIX G15/17 daha yeni çıktı. Bence düşünüyorsanız biraz bekleyin.
  • Dell G315'de GTX 1660 Ti with Max-Q design ekran kartı var. GTX 1650 modeller bence güzel.
  • Omen by HP'nin bir ürünü var muhteşem. i5-9300H+GTX 1660 Ti kombinasyonu 8298₺.
  • Lenovo Legion Y540 fiyatları arttı. Ama güzel model.
  • Lenovo Ideapad L340_GAMING modeli asla alınmaz bence. Isınma sorunları var.
  • Monster ise eğer rekabetçi oyunlar oynuyorsanız önermem. 120Hz panel var ama 30MS.
  • GameGaraj şu anda F/P için bence en iyi markalardan. Blaster modelleri gerçekten güzel.
  • Casper hakkında çok sorun var diyorlar özellikle kasa kalitesi konusunda G780 ve G900 modelde bu sorunları çözülmüş olabilir.
  • Acer Nitro 5 güzel model. Ama bildiğim kadarıyla elle parça değişimi garantiyi bozuyor. Acer Nitro 5 alınabilir. Ama AMD Ryzen 4000 serisi veya en düşük i5-8300/9300H işlemci olmasına dikkat edin. 2020 sürümü gayet güzeldir.
  • MSI Gaming modelleri gayet güzel. Ama dediğim gibi Alpha ve bravo serileri bence alınmaz.
  • Lenovo Legion 5 ve Dell G5 serisi hakkında bilgim yok.

Eğer rekabetçi oyunlar oynuyorsanız panel en az 120Hz 10MS olmalıdır. Ayrıca giriş/çıkış kısımlarına gelelim. En az 1 tane HDMI çıkışı olmalı. Bence en az 3 tane USB girişi olmalı. Bunlardan USB 3.0 olan en az 2 tane olmalı. Yazılım konusunda eğer Windows kurmayı biliyorsanız FreeDOS alın. Boşuna 500-1000₺ vermeye gerek yok. Üstüne ucuza OEM Key ile sorunsuz kullanırsınız.

Sorularınız varsa alabilirim buradan :).

Son düzenleyen: Moderatör:
Dell G5 15 5587 kesinlikle alınmaz, almak istiyorsanız ısı geçirmeyen eldiven ile kullanın oyun oynarken. Ek olarak cihaz pildeyken gerçekten aşırı yavaş çalışıyor masaüstünde bile.

Zaten satılmıyor sanırım. 2. el görürseniz de almayın.

Rehber güzel, beğendim, yararlı. Ama oyumu Hayır olarak veriyorum biraz daha genişletilebilir bir konu. :)

Maalesef pek beğenmedim. Çok yüzeysel anlatmışsınız ve daha çok oyun laptopu odaklı bir konu açmış gibisiniz.

Gelelim modellere:

ASUS TUF Gaming A15 FA506 ve ASUS TUF Gaming F17 kesinlikle alınmaz. Tasarım hatası yüzünden çok ısınıyor.

MSI Alpha/Bravo serisi önermiyorum. Ekran kartı yetersiz. Bravo serisinde keşke GTX 1650R görebilseydik.

ASUS TUF Gaming FX505/705 asla almayın. Kasa sorunları vs. var önermem.

HP Pavilion Power serisi hakkında ısınma sorunundan muzdarip olanlar çok.

ASUS ROG STRIX G531GU alınabilir.

ASUS ROG STRIX G15/17 daha yeni çıktı. Bence düşünüyorsanız biraz bekleyin.

Dell G315'de GTX 1660 Ti with Max-Q design ekran kartı var. GTX 1650 modeller bence güzel.

Omen by HP'nin bir ürünü var muhteşem. i5-9300H+GTX 1660 Ti kombinasyonu 8298₺.

Lenovo Legion Y540 fiyatları arttı. Ama güzel model.

Lenovo Ideapad L340_GAMING modeli asla alınmaz bence. Isınma sorunları var.

Monster ise eğer rekabetçi oyunlar oynuyorsanız önermem. 120Hz panel var ama 30MS.

GameGaraj şu anda F/P için bence en iyi markalardan. Blaster modelleri gerçekten güzel.

Casper hakkında çok sorun var diyorlar özellikle kasa kalitesi konusunda G780 ve G900 modelde bu sorunları çözülmüş olabilir.

Acer Nitro 5 güzel model. Ama bildiğim kadarıyla elle parça değişimi garantiyi bozuyor. Acer Nitro 5 alınabilir. Ama AMD Ryzen 4000 serisi veya en düşük i5-8300/9300H işlemci olmasına dikkat edin. 2020 sürümü gayet güzeldir.

MSI Gaming modelleri gayet güzel. Ama dediğim gibi Alpha ve bravo serileri bence alınmaz.

ASUS'dan bahsedip MSI'a geçiyorsunuz sonra yeniden ASUS'u anlatıp bu sefer HP'e geçiyorsunuz, ardından yine ASUS modellerinden bahsediyorsunuz. Bu kısım karışık olmuş.

Yine de emeğinize sağlık.

Üst tarafta, 6/7/8/9. nesil işlemcinin varsa undervoltage yapın demişsiniz. Neden ki? Çok mu ısınıyor?
Evet. Genelde 85-98 derece aralarında. Soğutması iyi cihazlarda sıcaklık daha az. Örneğin ASUS bu sene bütün ROG gaming laptoplarında sıvı metal termal macun kullanılıyor. Bu sayede 12 derece hatta daha fazla serin çalışıyor.
Maalesef pek beğenmedim. Çok yüzeysel anlatmışsınız ve daha çok oyun laptopu odaklı bir konu açmış gibisiniz.

ASUS'dan bahsedip MSI'a geçiyorsunuz sonra yeniden ASUS'u anlatıp bu sefer HP'e geçiyorsunuz, ardından yine ASUS modellerinden bahsediyorsunuz. Bu kısım karışık olmuş.

Yine de emeğinize sağlık.
O kısım karışık orayı farkettim. Konu gaming laptop odaklı. Gaming laptop yazmayı unutmuşum kusura bakmayın :).

Yeni konular

Geri
Yukarı