Gaming laptop almak iyi bir yatırım mı?

Aslında MacBook'un beni çeken yanı hafiflik ve uzun yıllar boyunca kullanma şeysi. Etrafımda 7+ yıllık MacBook'u olanlar hala kullanıyorlar.

Hayır MacBook alacağım 11,500 TL'ye daha sonra 1 sene çalışıp bşr masaüstü toplayacağım ayrıca MacBook'tan oyun oynamayacağım.
İleride iş hayatımda da MacBook'umun olması beni çok rahat ettirir diye düşündüm.

1 yıllık MacBook düşünüyorsan belli ki MacBook'a ihtiyacın yok. Direkt Gaming PC al. Ayrıca 12bin TL'ye alacağın Gaming laptop en aşağı i7 10750h ve 2060 olur. Bunun 5 yıla öleceğini zannetmiyorum. Piyasa hızlı gelişiyor evet ama 2060 5 yıl sonrasını da idare ettirir. Benim tahminim en kötü bir 7 yılı var.

1 yıllık MacBook düşünüyorsan belli ki MacBook'a ihtiyacın yok. Direkt Gaming PC al. Ayrıca 12bin TL'ye alacağın Gaming laptop en aşağı i7 10750h ve 2060 olur. Bunun 5 yıla öleceğini zannetmiyorum. Piyasa hızlı gelişiyor evet ama 2060 5 yıl sonrasını da idare ettirir. Benim tahminim en kötü bir 7 yılı var.

Ben mi çok anlatım bozukluğu yaptım bilmiyorum ama çok yanlış anlamışsın. Bu yıl MacBook alıp diğer sene satmayacağım. Bu sene MacBook'umu alacağım üstüne 1 sene bir yerde çalışacağım ve kazandığım parayla masaütstü toplaycağım. Yani elimde hem MacBook hem masaüstü olacak.

Bana kalırsa laptop alma çünkü ömrü çok az. Ve acayip çabuk tozlanıyor o yüzden sürekli temizleme gerektiriyor bence masaüstü alman daha mantıklı bir yatırım olur, ayrıca MacBook çöp. Almaya gram değmez. Arkadaşımda var, benimkini 900 TL'ye aldım o 9000 TL'ye ama bende kasmazken aynısı onda kasıyor (ARK). 8100 TL farkla bile Windows daha iyi :)

Hocam 12500 TL fiyatına kadar çıkabilecekseniz kesinlikle bunu öneririm. Monster olduğuna bakmayın, Monster'ın sorunsuz nadir modellerinden. Kocaman 144 Hz IPS ekran, 10870H laptop var ve en önemlisi 2070 var. Daha ne olsun ki?

Ben mi çok anlatım bozukluğu yaptım bilmiyorum ama çok yanlış anlamışsın. Bu yıl MacBook alıp diğer sene satmayacağım. Bu sene MacBook'umu alacağım üstüne 1 sene bir yerde çalışacağım ve kazandığım parayla masaütstü toplaycağım. Yani elimde hem MacBook hem masaüstü olacak.

Ha kusura bakmayın benim hatam. O zaman şöyle bir tavsiye vereyim: MacBook'a fazla ihtiyacınız yoksa direkt Gaming PC almanızı öneririm. Çünkü Mac'de yapacaklarınız sınırlı şeyler olacaktır.

Bana kalırsa laptop alma çünkü ömrü çok az. Ve acayip çabuk tozlanıyor o yüzden sürekli temizleme gerektiriyor bence masaüstü alman daha mantıklı bir yatırım olur, ayrıca MacBook çöp. Almaya gram değmez. Arkadaşımda var, benimkini 900 TL'ye aldım o 9000 TL'ye ama bende kasmazken aynısı onda kasıyor (ARK). 8100 TL farkla bile Windows daha iyi :)
Macbook'un oyun değil, iş laptopu olduğunu söylememize gerek var mı? Bir de FPS kapıştırmışlar. İlginç...

1 sene Macbook kullanıp 1 sene sonra 15K bütçe ile sistem dizmek daha mantıklı geldi. Bence de Macbook alıp 1 sene sonra sistem dizin hocam. Zaten şu günler masaüstü dizilmez.

Laptop masaüstüne göre çok daha erken eskiyen bir cihaz. Masaüstü kolay kolay eskimez çünkü her parçası ayrıdır. Bir parçası eskidi mi? Çıkart yenisini tak. Böyle böyle uzun süreler yaşayabiliyor masaüstü bilgisayarlar. Ama Laptop en fazla 4 sene sonra eskiyor. CPU'su, GPU'su her yönüyle eskiyor 4-5 sene sonra. Günümüz laptoplarında işlemcide değişemiyor zaten. MMX olmayan GPU'larda aynı şekilde değişemiyor. Sonuç olarak gelecekte yeni nesil oyun oynamak isterseniz iyi bir yatırım değil. Yükseltme imkanı çok kısıtlı.

Tabii bu gidin masaüstü alın anlamına gelmiyor. Ben 9 yıl önce bir laptop aldım 5 sene boyunca çıkan her oyunu oynadım rahat rahat. Şimdi de yaşamına internet ve basit Photoshop işleri ile devam ediyor. Laptop kaliteliyse 15 sene bile kullanılabilir.

Şimdi gelelim MacBook olayına. M1 işlemci gerçekten dehşet bir güçte. Birçok X86 laptop işlemcisini bile tokatlıyor. Bunun ileride çıkacak M1X, M2, M3, M4 devamları çok çok daha iyi olacaklar. Lakin şu anlık oyun için uygun değiller. Emülasyon yardımıyla oyun oynansa da büyük oyunlar için uygun değil. Ama bana sorarsanız alınabilir bir cihaz. Uzun yıllar götürür sizi.
Bana kalırsa laptop alma çünkü ömrü çok az. Ve acayip çabuk tozlanıyor o yüzden sürekli temizleme gerektiriyor bence masaüstü alman daha mantıklı bir yatırım olur, ayrıca MacBook çöp. Almaya gram değmez. Arkadaşımda var, benimkini 900 TL'ye aldım o 9000 TL'ye ama ben de kasmazken aynısı onda kasıyor (ARK). 8100 TL farkla bile Windows daha iyi :)
MacBook çöp mü? Çok komiksiniz gerçekten. Açıp bir M1 işlemcinin gücünü araştırıp gelin önce. İ9-9880H işlemcisinden bile daha güçlü. TDP değeri de daha az. İş için paha biçilmez bir laptop M1 işlemcili MacBook'lar. Apple bunu oyun oynayın diye üretmiyor. Ayrıca her laptop konusuna "o paraya masaüstü al." demeyi bırakın artık! Belki arkadaşın işi laptop ile? Taşımak istiyor cihazını.

Masaüstü toplamayı düşünüyorsanız üstteki arkadaşın dediği gibi sonradan değiştirilebildiği için rahatlık ve kazanç sağlar. Şu an Gaming PC toplayıp seneye MacBook alabilirsiniz işiniz acele değilse. Çünkü şu an ne alırsanız alın belli ki seneye bir diğer bilgisayarı alacaksınız. Ekonomi yine aynı ekonomi olacak biraz değişim söz konusu sadece.

Macbook'un oyun değil, iş laptopu olduğunu söylememize gerek var mı? Bir de FPS kapıştırmışlar. İlginç...

1 sene Macbook kullanıp 1 sene sonra 15K bütçe ile sistem dizmek daha mantıklı geldi. Bence de Macbook alıp 1 sene sonra sistem dizin hocam. Zaten şu günler masaüstü dizilmez.
evet kardo şuan 3060ti zaten kendiş başına 8 9bin tl asla almam bu zamanda :(

Yeni konular

Yeni mesajlar

Geri
Yukarı