Gaming laptop almak iyi bir yatırım mı?

Selam dostlar, bir laptop almak zorundayım üniversite için. Ama ne yapacağıma pek karar veremedim oyun oynamayı seviyorum lakin oyun laptopu alırsam 4-5 yıl içinde çöp olacağını söyleyen kişi sayısı epey fazla. Ben de b planı olarak şunu yaptım. Bir MacBook Air M1 alacağım. 1 sene bir yerde çalışıp para kazanacağım kazandığım parayla 15K'lık bir PC toplayacağım. Sizce direkt Gaming laptop almak mı mantıklı yoksa MacBook alıp 1 sene oyun oynamayıp masaüstü toplamak mı? Bütçe Max 12 bin TL. Bölümüm bilgisayar mühendisliği.

5 veya 6 yıl derken boş laf ne kadar adam gibi kullanırsan sonuna kadar götürür dedemin 17 yıldır kullandığı tuşlu Nokia var hala kullanıyor hiçbir yeri bozulmadı kullanım şartlarına göre değişir hocam öyle yok 5 yıl 6 yıl boş laflar sökmez kafaya takmayın.

@Enes Buğra Yukarıda da demişler hocam. En iyisi MacBook alın bu sene. Gelecek seneye de sistem toplarsanız. MacBook iş için dediğim gibi paha biçilmezdir. macOS platformu oyunlar için uygun değil belki ama iş için çok iyi bir ortamdır. Windows'u herkes iş için güzel zanneder ama öyle değil işte. Windows'un tek iyi olduğu yan oyun. Onun dışında stabilite ve performans olarak bir macOS etmez asla. Mesela Windows'ta Photoshop ile fotoğraf mı düzenliyorsun? Aynısını macOS'ta da yapabiliyorsun. Hatta daha iyi bir şekilde yapabiliyorsun. Oyun dışında her şeyi yapıyor macOS zaten.

5 veya 6 yıl derken boş laf ne kadar adam gibi kullanırsan sonuna kadar götürür dedemin 17 yıldır kullandığı tuşlu Nokia var hala kullanıyor hiçbir yeri bozulmadı kullanım şartlarına göre değişir hocam öyle yok 5 yıl 6 yıl boş laflar sökmez kafaya takmayın.

Konuyu dedenizin telefonuyla kıyaslamanız çok komik olmuş cidden. 🤣🤣🤣🤣

Hocam 5-6 yıl gibi lafları oyun için söylüyoruz. Oyun piyasası çok hızlı gelişiyor. 5-6 yıl sonra çıkacak oyunları 5-6 yıl öncesinin grafik kartları sizce doğru düzgün açabilir mi? Bakın GTX 1050 ve GTX 1050 Ti'a. Kanlı canlı örnekleri bu kartlar oyun oynanmayacağının ileride. Şu an yeni nesil oyunlarda cortluyor GTX 1050'ler.

İnternet ve ofis için 20 yıl bile kullanılabileceği doğru. Ben hala 9 yıllık bir laptopu internet ve ofis işleri için SSD yardımıyla takır takır kullanıyorum. Ama oyun için oyun laptoplarının ömrü 4-5 yıldır. Bu 9 yıllık cihazımda bulunan GT-540M, 2011 yılının en iyi GPU'larından birisiydi. 2015'e kadar da her oyunu oynattı. Ama 2015 sonrası çıkmış hiçbir oyunu oynatamıyor artık. Hatta güçten ayaktan düştü resmen Intel HD Graphics 2000 gibi bir şey oldu. Ki GPU değişimi mümkün olmadığından sonsuza kadar o GPU ile kullanmak zorundasınız cihazı.

Dediğim gibi bir oyuncu laptopu 4-5 yıl hatta zorlarsan 6 yıl her oyunu oynatır çıkan. Ama bu 4-5 yıllık süreçten sonra çıkan oyunları açamaz. Artık sadece internette gezmek için iş görebilecek bir cihaza döner. :)

Laptop masaüstüne göre çok daha erken eskiyen bir cihaz. Masaüstü kolay kolay eskimez çünkü her parçası ayrıdır. Bir parçası eskidi mi? Çıkart yenisini tak. Böyle böyle uzun süreler yaşayabiliyor masaüstü bilgisayarlar. Ama laptop en fazla 4 sene sonra eskiyor. CPU'su, GPU'su her yönüyle eskiyor 4-5 sene sonra. Günümüz laptoplarında işlemcide değişemiyor zaten. Mmx olmayan GPU'larda aynı şekilde değişemiyor. Sonuç olarak gelecekte yeni nesil oyun oynamak isterseniz iyi bir yatırım değil. Yükseltme imkanı çok kısıtlı.

Tabii bu gidin masaüstü alın anlamına gelmiyor. Ben 9 yıl önce bir laptop aldım 5 sene boyunca çıkan her oyunu oynadım rahat rahat. Şimdi de yaşamına internet ve basit Photoshop işleri ile devam ediyor. Laptop kaliteliyse 15 sene bile kullanılabilir.

Şimdi gelelim MacBook olayına. M1 işlemci gerçekten dehşet bir güçte. Birçok X86 laptop işlemcisini bile tokatlıyor. Bunun ileride çıkacak m1X, M.2, m3, M4 devamları çok çok daha iyi olacaklar. Lakin şu anlık oyun için uygun değiller. Emülasyon yardımıyla oyun oynansa da büyük oyunlar için uygun değil. Ama bana sorarsanız alınabilir bir cihaz. Uzun yıllar götürür sizi.

MacBook çöp mü? Çok komiksiniz gerçekten. Açıp bir M1 işlemcinin gücünü araştırıp gelin önce. i9-9880h işlemcisinden bile daha güçlü. TDP değeri de daha az. İş için paha biçilmez bir laptop M1 işlemcili MacBook'lar. Apple bunu oyun oynayın diye üretmiyor. Ayrıca her laptop konusuna "o paraya masaüstü al." demeyi bırakın artık! Belki arkadaşın işi laptop ile? Taşımak istiyor cihazını.

Hatırlatırım ki masaüstü al dedim ama adam kendisi sormuş yani laptop ile işin varsa tabii ki alabilirsin zorla aldıracak değilim ama o parayla Monster alabilir hani o paraya daha iyi LAPTOPLARDA var. Hatırlatmak istedim. :mad: O işlemci zaten iş için kullanılmaz server falan kuracaksan o bilgisayarda kullanılır ona zaten ben alma demiyorum ama o fiyata diğer alacağın bir laptop örneğin Monster, Excalibur, Omen, ROG, Msi ve Omen. Bunlar o paraya değecek daha iyi şeyler. Diyelimki MacBook'ta RAM'ı 128 GB yapabildin. Ne yapacaksın?? Servermi açacaksın? Zaten o parayla babalar gibi server açarsın. O yüzden benim düşünceme göre MacBook ÇÖP.

@Abadestli Veled Öncelikle sunucu ile ne alakası var? MacBook'lar hiçbir zaman sunucular için olmadı. Öğrenci, tasarımcı, iş dünyası daha birçok kişiye hitap ediyor. Öncelikle git sunucularda kullanılan bilgisayarları araştır gel. MacBook'un sunucular ile alakası yok. Ayrıca Monster'ın çoğu modeli çöp, Casper'ı gerçekten parasına önem veren kimse almaz. Ve bu cihazların hiçbiri asla M1 MacBook kadar stabil, performanslı çalışamaz! Git testlere bak, karşılaştırmaları izle ondan sonra gel konuş. M1 işlemciyi hala sunucu işlemcisi zannedecek kadar ne yaşadın merak ediyorum. Büyük bir devrimi başlattı o işlemci. Hayvan gibi güç tüketen X86 işlemcileri çok az güç tüketerek tokatlıyor. ARM bir işlemci ARM!

Monster'mış. Hani şu EBA'da bile ısınan bilgisayarları üreten firma. Tebrik ederim isminin hakkını veriyorsun. Yanlış bilgilendirmeyi kes ve terk et konuyu.

@Abadestli Veled Öncelikle sunucu ile ne alakası var? MacBook'lar hiçbir zaman sunucular için olmadı. Öğrenci, tasarımcı, iş dünyası daha birçok kişiye hitap ediyor. Öncelikle git sunucularda kullanılan bilgisayarları araştır gel. MacBook'un sunucular ile alakası yok. Ayrıca Monster'ın çoğu modeli çöp, Casper'ı gerçekten parasına önem veren kimse almaz. Ve bu cihazların hiçbiri asla M1 MacBook kadar stabil, performanslı çalışamaz! Git testlere bak, karşılaştırmaları izle ondan sonra gel konuş. M1 işlemciyi hala sunucu işlemcisi zannedecek kadar ne yaşadın merak ediyorum. Büyük bir devrimi başlattı o işlemci. Hayvan gibi güç tüketen X86 işlemcileri çok az güç tüketerek tokatlıyor. ARM bir işlemci ARM!

Monster'mış. Hani şu EBA'da bile ısınan bilgisayarları üreten firma. Tebrik ederim isminin hakkını veriyorsun. Yanlış bilgilendirmeyi kes ve terk et konuyu.
Eba'da bile ısınan? kafayı buldun sanırım. Daha önce monster kullandınmı bilmiyorum ama bence kullanmadın. Hem aslında MacBook konusunda şunu söyleyeyim. EĞERKI render ve onun gibi şeyler yapacaksan MacBook bu konuda en iyisi. Ama server kurma konusuna gelirsek MacBook SERVER için kullanılabilir. Ama yani cidden öyle şeyler yapacak kişi 150 kişiden sadece biridir. Ama 50 kişiden birisinde MacBook var. Yani eğer iş dışında kullanırsan, MacBook iş dışında her konuda ÇÖP.

Bana kalırsa laptop alma çünkü ömrü çok az. Ve acayip çabuk tozlanıyor o yüzden sürekli temizleme gerektiriyor bence masaüstü alman daha mantıklı bir yatırım olur, ayrıca MacBook çöp. Almaya gram değmez. Arkadaşımda var, benimkini 900 TL'ye aldım o 9000 TL'ye ama bende kasmazken aynısı onda kasıyor (ARK). 8100 TL farkla bile Windows daha iyi :)
Lütfen boş boş yorumlar yapmayın. Apple size o bilgisyarı git oyun oyna diye satmıyor. Balığa ağaça tırmanamadığı için salak diyemezsin.
Bana kalırsa laptop alma çünkü ömrü çok az. Ve acayip çabuk tozlanıyor o yüzden sürekli temizleme gerektiriyor bence masaüstü alman daha mantıklı bir yatırım olur, ayrıca MacBook çöp. Almaya gram değmez. Arkadaşımda var, benimkini 900 TL'ye aldım o 9000 TL'ye ama bende kasmazken aynısı onda kasıyor (ARK). 8100 TL farkla bile Windows daha iyi :)
Lütfen boş boş yorumlar yapmayın. Apple size o bilgisyarı git oyun oyna diye satmıyor. Balığa ağaça tırmanamadığı için salak diyemezsin.

Son düzenleme:

Yeni konular

Geri
Yukarı