Gaming laptop fan hızı 0 RPM gözüküyor

eren1226

Hectopat
Daha fazla  
Merhabalar bilgisayarımda GeForce Experience'da fan hızım oyunda 0 RPM gözüküyor ama yani fan seslerini duyabiliyorum ama ekran kartı fanı mıdır veya işlemci midir bilmiyorum açıkçası acaba bu GeForce Experience'da oluşan bir hata mıdır? Burada 0 RPM görmem sorun yaratır mı? Ekran kartım: GTX 1650 Ti.

Son düzenleyen: Moderatör:
Merhabalar bilgisayarımda GeForce Experience'da fan hızım oyunda 0 RPM gözüküyor ama yani fan seslerini duyabiliyorum ama ekran kartı fanı mıdır veya işlemci midir bilmiyorum açıkçası acaba bu GeForce Experience'da oluşan bir hata mıdır? Burada 0 RPM görmem sorun yaratır mı? Ekran kartım: GTX 1650 Ti.

laptops do not have GPU fans per SE. They only have “system fans”, which blow onto heatsinks that connect both CPU and GPU together. Thus you cannot Control or observe “gpu fans” on laptops at all. These fans are controlled by behavior of both CPU and GPU and usually there is almost no Control of them.​

Reddit'te şöyle bir yazı gördüm sanırsam göremiyormuşuz. Bunu Lenovo Legion 5 için demişler bende de Lenovo Ideapad Gaming 3 var aynısı gibidir diye düşünüyorum.
Orada 0 RPM görmeniz sorun değil fanın gerçekten dönmemesi bir sorun. Fanın sesini duyuyorsanız sıkıntı yok. Hangi marka-model laptop kullanıyorsunuz kendi uygulaması var ise oradan bakın.
Lenovo Ideapad Gaming 3.

Cihazın kendi uygulaması varsa ondan bakın.
Sıcaklık değerleri normal ise sorun olmaz.

Lenovo vantage uygulamasında otomatik olarak kullanıyorum şu an da ayrıyeten bir hızını göremiyorum.
CPU ve GPU'nun fanlarının bağlı olduğu giriş aynı diyor burada. Anakartınızda GPU fanı veya CPU fanı gibi bir ayrım yok.

Muhtemelen ondan dolayı göremiyorum sorun teşkil eden bir şey yok gibi o zaman.

Yeni konular

Geri
Yukarı