Gaming laptop için ne kadar ısınma zararlıdır?

Bir sıkıntı olmaz. Ben de uzun süreli kullanıyorum, statik elektrik toplanması dışında sorunum olmadı. İç parçalar yanmaz. Dayanıklı malzeme bunlar. Oyun bilgisayarının amacı bunlara dayanabilmesi ve performanslı olmasıdır zaten.
Statik elektrik toplanması nedir? Ne gibi sorunlar oluşturuyor?
Turbo Boost kaparsan performans düşüşü yaşamazsın bence, sıcaklık da önemli ölçüde düşer.
Turbo boost kapalı kullanıyorum dediğiniz gibi 20 25 derecelere yakın sıcaklık farkı var ve oyunlarda performans kaybı olmuyor.

@Vulture Turbo Boost'u kapatınca 1-2 FPS değil, oyundan oyuna değişecek şekilde çok daha fazla FPS kaybı olur.

2.50 GHz ile 4.50 GHz arasındaki farkı küçümsemeniz garip geliyor.

@halilyiilmaz Sıcaklık erime sıcaklığına erişmediği sürece diğer bileşenlere zararı olmaz. Zaten erime sıcaklığına kadar çıksa işlemci kendini kapatır.

Statik elektrik toplanması nedir? Ne gibi sorunlar oluşturuyor?
Toprak priz kullanıyorsanız başınıza gelir. Sürekli toprak prize bağlı kalınca oluyor. Zararını bilmiyorum. Başınıza gelirse prizden çekip 40 saniye kadar güç tuşuna basmanız gerekiyor. 6 ay oldu ben laptopu alalı. İlk kez yaşadım. 6 ay boyunca günde 6-10 saat arası açık. Dediğim gibi ben de sizinle birebir aynı şekilde kullanıyorum. Başıma bir sorun gelmedi. Intel 10.nesil H serisinde overclock yok zaten. Sıcaklık için yapılacak tek şey Turbo Boost kapatmak.

Turbo Boost belirtileni aksine o kadar FPS düşürmüyor. Turbo Boost'u kendi bilgisayarımda ve çevremdekilerin bilgisayarında kapatınca 25 dereceye kadar iniş yaşadık. Turbo Boost açıkken sıcaklık stabil değil. Boştayken saniyelik 70'e bile çıktığı oluyor sıcaklığın. Turbo Boost benim cihazımda sadece GTA V'te FPS düşürdü. Onun dışında düşen 1-2 FPS'in hesabı, düşen sıcaklığın yanında hiçe sayılabilir. Tavsiyem Turbo Boost olmadan kullanmanızdır. Laptop'um sizinkinden farklı olarak i7 10750H. Bu işlem zararlı değildir. Overclock veya undervolt adındaki işlemler de bir nevi bunu sağlıyor zaten.
Ek olarak ekran 60 Hz ise 60 FPS'e sabitleyin kesinlikle. Ekranım 120 Hz ama FIFA 2020'de ısınmasını istemediğim için 60'a sabitledim. Boştakinden bile daha soğuk çalışıyor, 50-60 arası gidiyor sıcaklık. Tabii üst düzey sistem gereksinimli oyunlarda kaparsanız bir etkisi olmaz.
İşlemci isteyen oyunlarda yarıdan daha fazla FPS düşüyor, mesela CS GO.

@Vulture Turbo Boost'u kapatınca 1-2 FPS değil, oyundan oyuna değişecek şekilde çok daha fazla FPS kaybı olur.

2.50 GHz ile 4.50 GHz arasındaki farkı küçümsemeniz garip geliyor.
Küçümsemedim. FPS olarak etkisini kendim göremedim. Çok fazla ve çeşitte oyunda denedim. Zira benim CPU Turbo'da 5 Ghz veriyor. Turbo Boost'ta AC Odyssey'de 62 FPS alırken Turbo Boost kapalıyken 60 FPS alıyorum. BFV'te Turbo açıkken 60 kapalıyken 60 alıyorum. Dediğim gibi sadece GTA V'te yaşadım. Onda da Turbo ile 105 alırken Turbo kapalıyken 80-100 arası oynamalar oldu. Oyun olarak sayamayacağımız Emulator içeriklerinde anlık takılmalar oluyor ama 10-15 dk içerisinde o da düzeliyor.

İşlemci isteyen oyunlarda yarıdan daha fazla FPS düşüyor, mesela CS GO.
CS GO Dust ve Lake hakkında konuşabilirim. Turbo açıkken 95 derecede 240 FPS alacağıma Turbo kapalıyken 70 derecede 220 FPS'i tercih ediyorum. Arkadaşın sistemle benimki benzer olduğu için böyle bir öneride bulundum. Herkese uymaz tabii.

CS GO Dust ve Lake hakkında konuşabilirim. Turbo açıkken 95 derecede 240 FPS alacağıma Turbo kapalıyken 70 derecede 220 FPS'i tercih ediyorum. Arkadaşın sistemle benimki benzer olduğu için böyle bir öneride bulundum. Herkese uymaz tabii.
Mesela benim açıkken 250-300 arası alıyorum, kapalı iken 150-200.

Yeni konular

Geri
Yukarı