Gaming laptop şarj süresini uzatma

sivurant

Hectopat
NVIDIA Denetim Masası-3D ayarları.
Güç yönetim modunu, "optimum güç" olarak ayarla ve ardından uygula-tamam deyip NVIDIA Denetim Masası kapat. Ama oyun oynarken "maksimum performansı tercih et" yapman. Performansı çok iyileştirecektir.
Sonra ise.
Windows logosuna sağ tık-güç seçenekleri-ek güç ayarları.
Kullandığın güç modunun altındaki "plan ayarları değiştir"e gel.
Ve oradanda "gelişmiş güç ayarları"na geç.
Eki Görüntüle 1155321
Ve PCI Express ayarını ise "en fazla güç tasarrufu" yap.
Böylece ekran kartının, PCI Express slotu, optimum güçte çalışarak. Çok az enerji harcıcak.
Yani bu ayar ekran kartı güç tasaruf ayarı.
Ayrıca bu ayarı benim gibi kapalı yapman, oyunlarda performansını epey iyileştirecektir.

Son olarak yapman gereken şey, bilgisayarını yeniden başlatmaktır.
Ve aynı şekilde, eğer ayarları "maksimum performansı tercih et" ve "kapalı" olarak yaparsan, ayarların devrede olması için PC'ye yine reset atmayı unutma.
Kısaca bir ayar yaparsan, bu ayarın etkili olması için yeniden başlatmayı untuma, yoksa o ayar devrede olmaz.

Üniversite için laptop bakıyorum genelde programlama için kullanacagım. Yüz yüze eğitimde yanımda götüreceğim için şarj süresinin önemi artıyor.
Ryzen 5 5600 işlemcili RTX 3050 ekran kartılı HP Pavilion Gaming laptop almayı düşünüyorum.

Üstteki alıntı metinde belirtilen yönergeleri yaparsam Gaming laptopun şarj süresini kaç saat arttırabilirim?

Baktıgım laptop kaç saat prize takmadan kullanılabilir?

Son düzenleme:
Normal kullanımda 2 saat filan gidecektir tahminimce. Ekran parlaklığı vs kısarsanız 4 saata belki ulaşır lakin zor. Bu bilgisayardan batarya performansı beklememek gerekir.

Batarya iyiyse uzun götürür. Belki bir tık güç planını vs. değiştirerek bir tık daha uzatabilirsiniz ama her zaman ana faktör batarya ve mili amperidir.

Batarya iyiyse uzun götürür. Belki bir tık güç planını vs. değiştirerek bir tık daha uzatabilirsiniz ama her zaman ana faktör batarya ve mili amperidir.
Oyun bilgisayarına 52.3 Wh batarya koymuşlar hocam nasıl götürsün. Benim 14 inç 45Wh bilgisayarımdaki süre 3-4 saat. O bilgisayarın iyi bir süre vermesinin imkanı yok. Zaten oyun bilgisayarlarının sarj aleti büyük olur. Sistem çok fazla enerji tüketiyor. Bataryadan performans beklemek saçma olur.

Oyun bilgisayarına 52.3 wh batarya koymuşlar hocam nasıl götürsün. Benim 14 inç 45wh bilgisayarımdaki süre 3-4 saat. O bilgisayarın iyi bir süre vermesinin imkanı yok. Zaten oyun bilgisayarlarının şarj aleti büyük olur. Sistem çok fazla enerji tüketiyor. Bataryadan performans beklemek saçma olur.

Hocam elbette alan bunları da düşünürde sadece öneri yaptım. Nede olsa yardım istemiş arkadaş.

Peki hocam hangi laptop almak lazım ? Alırken neye bakmak lazım?
Bataryaların Wh değeri oluyor en önemli kısım o. Ama genel olarak oyun bilgisayarlarının sarjı uzun gitmeyecektir. Bide bilgisayarı taşımak istiyorsanız oyun bilgisayarı ağır oluyor genelde. Eğer oyun bilgisayarı almayacaksanız bu bilgisayarı öneririm.

Bataryaların Wh değeri oluyor en önemli kısım o. Ama genel olarak oyun bilgisayarlarının sarjı uzun gitmeyecektir. Bide bilgisayarı taşımak istiyorsanız oyun bilgisayarı ağır oluyor genelde. Eğer oyun bilgisayarı almayacaksanız bu bilgisayarı öneririm.
Şarjı ne kadar gider bu cihazın ?
Bataryaların Wh değeri oluyor en önemli kısım o.

Düşük mü olmalı uzun süre şarjı gitmesi için.

Son düzenleme:
Şarjı ne kadar gider bu cihazın ?

Düşük mü olmalı uzun süre şarjı gitmesi için.
Yüksek olmalı. Bu cihazı ben kullandım size şöyle söyleyeyim ekran parlaklığı full şekilde normal kullanımda 4 saat ortalama görürsünüz rahat. Eğer ekran parlaklığı güç tasarrufu vs yaparsanız 6-9 saat arasını zorlayacaktır. 56.5 Wh bataryası var cihazın.

Üniversite için laptop bakıyorum genelde programlama için kullanacagım. Yüz yüze eğitimde yanımda götüreceğim için şarj süresinin önemi artıyor.
Ryzen 5 5600 işlemcili RTX 3050 ekran kartılı HP Pavilion Gaming laptop almayı düşünüyorum.

Üstteki alıntı metinde belirtilen yönergeleri yaparsam Gaming laptopun şarj süresini kaç saat arttırabilirim?

Baktıgım laptop kaç saat prize takmadan kullanılabilir?

Hocam Ryzen işlemcili laptoplarda Ryzen Controller isimli program var işlemcinin TDP gibi ayarlarıyla hafif oynayıp pil ömrünüzü arttırabilirsiniz.

Geri
Yukarı