Gara'da gerçekleştirilen rehine kurtarma(!) operasyonu

borusan12

Kilopat
Dün gece saatlerinde, beş gün önce gerçekleştirilen bir operasyonun sonucu duyurdu Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar. Operasyon bir rehine kurtarma operasyonu olup, 3 rütbeli personelin ve esir tutulan 13 vatandaşımızın(!) şehit olmasıyla, 48 teröristin de etkisiz hale getirilmesiyle sonuçlanmış, operasyon dahilinde bulunan sıralı komutanlar gösterilen başarıdan dolayı Hulusi Akar tarafından tebrik edilmiştir.

Buraya kadar okuyanlar açıklamada bir gariplik olduğunu fark etmiş olmalısınız.

Esir kurtarma amacıyla yapılan bu operasyon sonucunda esirlerin kurtarılamaması, üstüne hepsinin de şehit olması, buna ek olarak 3 tane de rütbeli Özel Kuvvetler askerimizi şehit vermek başarı sayılabilir mi? 5-6 senedir esir tutulan bu insanları görmezden gelen bir devlet ve faciayla sonuçlanan bir operasyonla övünen bir kuruma dönüşen silahlı kuvvetlerimizi görmek beni gerçekten mahvediyor. Şu olayın halktan gereken tepkiyi görmemiş olması ise geleceğe korku dolu gözlerle bakmama sebep oluyor. Tehlikenin farkında mısınız?

Şehit olan 13 vatandaşımızdan(!) kimliği belli olanlar:
1- 13 Ağustos 2015 tarihinde Diyarbakır-Bingöl karayolunda yolcu otobüsünden indirilerek alıkonulan Kahramanmaraş nüfusuna kayıtlı, Hava Savunma Uzman Çavuş Hüseyin Sarı
2- 28 Temmuz 2015 tarihinde izinli gittiği Erzurum'dan ailesiyle birlikte dönerken Diyarbakır/Lice- Bingöl yol ayrımında alıkonulan Mersin nüfusuna kayıtlı, Şanlıurfa İl Emniyet Müdürlüğü'nde görevli Polis Memuru Sedat Yabalak
3- 18 Eylül 2015 tarihinde Tunceli-Erzincan karayolunda alıkonulan Malatya nüfusuna kayıtlı Rize İl Jandarma Komutanlığı'nda görevli Astsubay Çavuş Semih Özbey
4- 2 Ekim 2015 tarihinde Ağrı'daki birliğine katılmak üzere yola çıkan ve Tunceli-Pülümür karayolunda alıkonulan Osmaniye nüfusuna kayıtlı tankçı Er Adil Kabaklı
5- 24 Temmuz 2016 tarihinde Lice İlçesi Berkilin Deresi mevkiinde ailesiyle birlikte seyir halindeyken alıkonulan Mardin nüfusuna kayıtlı İstanbul Emniyet Müdürlüğü'nde görevli Polis Memuru Vedat Kaya
6- 15 Ağustos 2015 tarihinde Diyarbakır karayolunda alıkonulan Siirt nüfusuna kayıtlı Bingöl İl Jandarma Komutanlığı emrinde görevli Jandarma Er Süleyman Sungur
7- 21 Eylül 2016 tarihinde Hakkari-Çukurca karayolunda alıkonulan Eskişehir nüfusuna kayıtlı Hakkari İl Jandarma Komutanlığı emrinde görevli Uzman Erbaş Mevlüt Kahveci
8- 2 Ekim 2015 tarihinde Tunceli-Pülümür karayolunda alıkonulan Şanlıurfa nüfusuna kayıtlı Erzincan'daki birliğine katılmak üzere yola çıkan Topçu Er Müslüm Altıntaş
9- Adıyaman nüfusuna kayıtlı vatandaşımız Aydın Köse
10- Samsun nüfusuna kayıtlı vatandaşımız Muhammet Salih Kanca
11- Erzurum nüfusuna kayıtlı Sözleşmeli Er Sedat Sorgun

Son düzenleme:
Şehitlerimiz sivil değil bazıları asker bazıları polis yanlış hatırlamıyorsam bir tane sivil var bu medyaya sunuldu. Evet övünülecek bir şey değil bu rehine kurtarma operasyonu başarısız oldu fakat bu demek değildir ki özel kuvvetler tamamen başarısız. Ayrıca halktan tepki görmesi gerekenlerin terör örgütü olduğunu düşünüyorum. Bu olayın kat ve kat daha fazlasının yaşandığı bir yüzyıldayız diğer olaylar bilinse emin olun psikolojiniz bozulur.

Özellikle sivil diye bir ifade kullanmadım yazımda.
Halk terör örgütünü yaklaşık 40 yıldır lanetliyor zaten. Şu an görevinde başarısız ve dalga geçer gibi açıklama yapan mevkilere gösterilmedikçe gereken tepki, daha çok kayıplar verilecektir. Hedef kurumun kendisi değil, başını çekenler olmalıdır.

Şehitlerimize Allahtan rahmet, ailelerine sabır diliyorum. Allah, geride kalan askerlerimizi korusun.

Bölgeye baktığımızda zor ve engebeli olduğu görülüyor. Bu acı hadisenin açıklandığı zamandan beri takip ediyorum, özellikle Twitter'ı. Millet birbirini yiyordu, herkes uzamn kesilmişti.

Geçen sürede esirler için bir temasa geçildi mi, bilmiyoruz. Operasyon sırasında neler döndü bilmiyoruz. Bize düşen, askerimizin yanında olmak ve yaralarımızı sarmaktır. Bu tartışmalar bir noktadan sonra, iyi niyetli bile olsa askerimize zarar verebilir.

Sözün bittiği yerdeyiz. Dağ filmi gibi değil dünya.

Sabah kalktığımda haberleri görmüştüm. Anladığım kadarıyla 13 kişi 6 yıldır rehindi. Peki, devletimiz 6 yıldır ne yapıyordu? Üstüne hepsi şehit olmuş. Ben buna başarı demem, diyemem. Orta da bir başarı yok çünkü. 6 yıldır bu insanları kurtarma, üstüne hepsi şehit olsun sonra da buna başarı deyip kutlayalım. Böyle saçmalık mı olur? İşin garibi kimse de bir şey demiyor. Normal şartlarda böyle bir durumda halkın kıyameti koparması gerekmiyor mu?
Türk halkı ne zaman uyanacak acaba? Ülkecek sanki hepimize uyuşturucu bastılar. Kimsenin sesi çıkmıyor.

Geri
Yukarı