Garanti Kapsamından Çıkmadan Laptop Sökmek

Sökmek mi garantiye vermek mi?

• Sök

Oy: 13 22,4%
  • Garantiye ver

Oy: 45 77,6%

• Oy verenlerin toplamı
    58

Mustafa K.

Kilopat
Yer
Mersin
Merhabalar, Asus fx503vd laptobumun fanları uzun zamandır çok az hava çekiyor. Termal macun değiştirme zamanı da geldi, termal macunum var ama garanti kapsamından çıkmak isteniyorum. Laptobumu söküp fan temizliği ve macun değişimi yapmak istiyorum. Mesela bu işlemi kendim yapsam ve daha sonra garantilik bir durum oluşsa, benim daha önceden sökmüş olduğumu nereden anlarlar?

Bunu servise göndermek gelmesini beklemek uzun bir süreç olacak. Bununla uğraşmak istemiyorum.

Bilgisayarı sökmeden fan temizliği yapmak mümkünse bu konuda da tavsiyelerinizi bekliyorum.

Voltaj düşürme işlemi yapmadan yaklaşık sıcaklık değerleri;
Kingdom come: deliverance oynarken 98-100+ celcius,
NBA 2k19 oynarken 90-95 celcius
Boşta 55-65 celcius
Hava sıcaklığı 25-30 celcius

Merhabalar, Asus fx503vd laptobumun fanları uzun zamandır çok az hava çekiyor. Termal macun değiştirme zamanı da geldi, termal macunum var ama garanti kapsamından çıkmak isteniyorum. Laptobumu söküp fan temizliği ve macun değişimi yapmak istiyorum. Mesela bu işlemi kendim yapsam ve daha sonra garantilik bir durum oluşsa, benim daha önceden sökmüş olduğumu nereden anlarlar?

Bunu servise göndermek gelmesini beklemek uzun bir süreç olacak. Bununla uğraşmak istemiyorum.

Bilgisayarı sökmeden fan temizliği yapmak mümkünse bu konuda da tavsiyelerinizi bekliyorum.

Voltaj düşürme işlemi yapmadan yaklaşık sıcaklık değerleri;
Kingdom come: deliverance oynarken 98-100+ celcius,
NBA 2k19 oynarken 90-95 celcius
Boşta 55-65 celcius
Hava sıcaklığı 25-30 celcius
Tecrübeniz yok ise yetkili servise veriniz. Daha sonra ciddi masraflara sebep olabilirsiniz.

Öncelikle Asus firması kapağın sökülmesine müsade etmiyor. Direk garanti dışı kalacaktır. Nereden mi anlıyorlar? Bir vidanın üstünde beyaz bir etiket var -üstünde ne yazdığını hatırlamıyorum ama sanırım QC tarzı bir yazı vardı.- o etiketi söktüğünüz an garanti dışı kalır. Bence garantiye yollayın.

Oylamaya gerek yok. Bir ay sonra bir chipset arızası yaşarsın. Ya cihazı çöpe atarsın ya da cebinden çıkacak paranın haddi hesabı yok. Garantiyi bozma. Gönder servise bir süre bilgisayarsız idare edersin.

Asus, HP, Lenovo vs. marka bilgisayarlarda fan temizleme termal macun değiştirmenin garanti süresince kullanıcı tarafından yapılması yasaktır. Mesela Asus vida dişlerine mavi garanti boyası sürer. HP vidalara boya sürmez kasayı açarsınız ancak içeride hiç bir parçayı sökemezsiniz çünkü bakır blok ve diğer donanımların üzerinde 'do not open' yazılı tek taraflı bant var o bant çıktıktan sonra bir daha yapışmıyor. Servise ısınma şikayetiyle gönderin onlar gerekeni yaparlar.

Hocam Asus bu konularda aşırı sorunlu bir firma. Arkadaşımın ilk elden yaşadığı durumu açıklayayım. Notebooku garantiye yolladı sorunlarından dolayı, çözdük diyip geri yolladılar, çözülmeyince tekrar yolladı. İkinci gidişinde garantiden arayıp bu notebook daha önce açılmış garanti dışı kalmış diyip para istediler, arkadaş açıklayınca özür filan dilediler. Daha kendi servis kaydından haberleri yok düşün.
Benim başıma da benzer durum geldi, vidaları eksik, açmışsınız bunu vs demişlerdi. Kaldı ki hoparlörümün kablosunu vs dışarda yollamışlardı bana.
O yüzden yolla yapsınlar fakat kontrolü elden bırakma, geldikten sonra iyice kontrol et notebooku.

Sökme takma konusunda tecrübem var, zaten YouTube'ta bu modelin sökülüp termal macunu değiştirildiği videolar da var. Sökerken bu bahsettiğiniz vida üstündeki bant, yapıştırılmış etiket vs görünmüyor. Siyah bir bant var ama sökmeden de gerekeni yapabiliyordu söken kişi. Yakınlarda teknik servis olsa gidip verirdim. Bir de genel olarak asus cihazlar servise gittikten sonra bir daha iflah olmaz diye bir fikir hakim. Yine de riske atmaya gerek yok, turboyu kapatıp, voltaj düşürüp sürekli kontrol ederek idare etmeye devam ederim. Yolum düşerse gönderirim. Fikirleriniz için teşekkürler.

Sökme takma konusunda tecrübem var, zaten YouTube'ta bu modelin sökülüp termal macunu değiştirildiği videolar da var. Sökerken bu bahsettiğiniz vida üstündeki bant, yapıştırılmış etiket vs görünmüyor. Siyah bir bant var ama sökmeden de gerekeni yapabiliyordu söken kişi. Yakınlarda teknik servis olsa gidip verirdim. Bir de genel olarak asus cihazlar servise gittikten sonra bir daha iflah olmaz diye bir fikir hakim. Yine de riske atmaya gerek yok, turboyu kapatıp, voltaj düşürüp sürekli kontrol ederek idare etmeye devam ederim. Yolum düşerse gönderirim. Fikirleriniz için teşekkürler.
Asus markasına güvenmiyorsanız neden alıyorsunuz? Asus markasının servisine güvenmiyorsanız neden alıyorsunuz? Servise göndermeyecekseniz neden garantili ürüne fazla para veriyorsunuz? Vidalarda sıcak mühür vardır hareket ettiği anda kırılır ve ola ki ihtiyaç durumunda servise gönderirseniz servis dışı olarak direk fiyat çıkartırlar size. Bu yazdıklarım her ne kadar saldırgan gözükse de sadece cevabını merak ettiğim sorulardır altında bir amaç bir kin yatmamaktadır.

Geri
Yukarı