Garanti Kapsamından Çıkmadan Laptop Sökmek

Sökmek mi garantiye vermek mi?

• Sök

Oy: 13 22,4%
  • Garantiye ver

Oy: 45 77,6%

• Oy verenlerin toplamı
    58
Asus markasına güvenmiyorsanız neden alıyorsunuz? Asus markasının servisine güvenmiyorsanız neden alıyorsunuz? Servise göndermeyecekseniz neden garantili ürüne fazla para veriyorsunuz? Vidalarda sıcak mühür vardır hareket ettiği anda kırılır ve ola ki ihtiyaç durumunda servise gönderirseniz servis dışı olarak direk fiyat çıkartırlar size. Bu yazdıklarım her ne kadar saldırgan gözükse de sadece cevabını merak ettiğim sorulardır altında bir amaç bir kin yatmamaktadır.
Markaya güveniyordum, servisinden şikayetçi olanların fikirlerinden dolayı güvenim sarsıldı. Ve bir aylık, günde ortalama 4-5 saat kullanımdan sonra 75 derecelerdeki sıcaklığın 100 derecelere çıkması markanın itibarını düşürür. Ben bu bilgisayarı her ay servise yollamak için almadım. Markaya güvendim aldım. Bu gibi şeyleri önceden tahmin edemezsiniz. Servise yollasam daha iyi bir termal macun mu sürecekler? Fanlar daha uzun süre tozlanmasın diye tavsiye mi verecekler? Belki de dandik bir format atıp gönderecekler. Yada bu işlemci 100 dereceye kadar normal çalışır, sorun yok deyip gönderirlerse ne olacak? Ben iki saatlik iş için git gel yapamam. Bir gün yolum düşerse bırakırım. O zamana kadar da voltaj ve frekans düşürerek kullanırım. Bu şekilde 83 derece civarında kullanabiliyorum. Vakum soğutucu da sipariş ettim, onunla beraber 5-6 derece düşüş bekliyorum. Isınma sorunları çeken varsa yardımcı olabilirim.

Bu bir kişisel bilgisayardır, tanımadığım insanların eline verirken tereddüt etmem normaldir.

Markaya güveniyordum, servisinden şikayetçi olanların fikirlerinden dolayı güvenim sarsıldı. Ve bir aylık, günde ortalama 4-5 saat kullanımdan sonra 75 derecelerdeki sıcaklığın 100 derecelere çıkması markanın itibarını düşürür. Ben bu bilgisayarı her ay servise yollamak için almadım. Markaya güvendim aldım. Bu gibi şeyleri önceden tahmin edemezsiniz. Servise yollasam daha iyi bir termal macun mu sürecekler? Fanlar daha uzun süre tozlanmasın diye tavsiye mi verecekler? Belki de dandik bir format atıp gönderecekler. Yada bu işlemci 100 dereceye kadar normal çalışır, sorun yok deyip gönderirlerse ne olacak? Ben iki saatlik iş için git gel yapamam. Bir gün yolum düşerse bırakırım. O zamana kadar da voltaj ve frekans düşürerek kullanırım. Bu şekilde 83 derece civarında kullanabiliyorum. Vakum soğutucu da sipariş ettim, onunla beraber 5-6 derece düşüş bekliyorum. Isınma sorunları çeken varsa yardımcı olabilirim.

Bu bir kişisel bilgisayardır, tanımadığım insanların eline verirken tereddüt etmem normaldir.
Uzun uzadıya üşenmeden cevap verdiğiniz için teşekkür ederim. Ben de HP markasından aynı şekilde dertliyim ne servis olarak düzgün işçiliklerini gördüm ne de almış olduğum üründen performans alabildim. Böyle böyle eleyerek iyi olanı bulacağız sanırım.

Uzun uzadıya üşenmeden cevap verdiğiniz için teşekkür ederim. Ben de HP markasından aynı şekilde dertliyim ne servis olarak düzgün işçiliklerini gördüm ne de almış olduğum üründen performans alabildim. Böyle böyle eleyerek iyi olanı bulacağız sanırım.
Servise göndermek her zaman son çaredir. Sorunu (belki) çözerler ama aynı şeyler bir iki ay sonra yine başına gelir. Bu yüzden araştırmak, kendi işini kendin yapmak iyidir.

Asus, HP, Lenovo vs. marka bilgisayarlarda fan temizleme termal macun değiştirmenin garanti süresince kullanıcı tarafından yapılması yasaktır. Mesela Asus vida dişlerine mavi garanti boyası sürer. HP vidalara boya sürmez kasayı açarsınız ancak içeride hiç bir parçayı sökemezsiniz çünkü bakır blok ve diğer donanımların üzerinde 'do not open' yazılı tek taraflı bant var o bant çıktıktan sonra bir daha yapışmıyor. Servise ısınma şikayetiyle gönderin onlar gerekeni yaparlar.
Benim HP ürünümde öyle değil. Garantiye daha önce verdiğimde bana söküp nazikçe temizliğini yapabileceğimi söylediler. RAM SSD vs kendim takarsam da gitmiyormuş garantisi.

Benim HP ürünümde öyle değil. Garantiye daha önce verdiğimde bana söküp nazikçe temizliğini yapabileceğimi söylediler. RAM SSD vs kendim takarsam da gitmiyormuş garantisi.
Dediğiniz kısmen doğru nazikçe demeleri soğutucu bakır plakayı sökemezsiniz. Kasayı açar hava tutabilir gözle görülür yerleri temizlersiniz. Ancak kasadan sonra tornavida deydiremezsiniz. RAM yükseltmeye tüm üreticiler izin verir. HP SSD takmaya izin verirken Lenovo asla izin vermez. Bu ihtimaller üreticiye göre değişiyor.

Garanti belgesini ve kullanma kılavuzunu tekrar okudum. Asus ürünün garanti kapsamından çıkması için elinden geleni yapmış. Tozlu nemli ortamda kullanmayın diyor. Bunu kullanmak için tozsuz bir ortam yaratmam mümkün müdür? Müşteriyle dalga geçiyorlar. Göndermek için de ürünün garantisinin olduğunu ispatlayın diyor. Satın aldığın yerle iletişime geç vs vs. Bir ton ıvır zıvır...

Yeni ürün alacaklara tavsiyemdir. Bunları hesaba katın. Uğraşırım diyorsanız garantili ürün alın, yoksa garantiye boşuna para dökmeyin.

Hem bilgisayardaki herşeyi yedekleme sorumluluğunu bana kilitliyor, hem tüm özel bilgilerini sil diyor, arkadaşım koskoca asus, bir harddisk kullanıp yedekleyip gerekeni yaptıktan sonra herşeyi geri yükleyemiyor mu? Sırf dandik bir bakım için uğraşılacak şey midir?
Tokatçı mısınız mübarek bu nedir? Altı üstü bikaç vida söküp toz alacaksınız.

Dizüstü bilgisayarlar çok komplike yapıda değiller, ama normal kasa kadar kolay değil sökülme işlemi.

Bence gerek yok. Ver garantiye onlar uğraşsın. Sen uğraşma. Durup dururken başına iş alırsın.

Ayrıca senin göremediğin, yada dikkat etmediğin yerlerde garanti etiketleri oluyor, yada mavi boya :) Sen açtığı zaman belli oluyor. Vida sökmeden bile anlaşılır. Büyüteç ile vidaya 1 saniye baksan anlarsın açılıp açılmadığını. Çünkü tornavida o boyayı çizer. Ve belli olur zaten. Koskoca üreticiler bunu düşünemeyecek kadar aciz mi?

Bende Asus X550VC var. Zor değil, ama ilk söktüğün zaman karıştıra bilirsin. Ben tam anakartı yerleştirdikten sonra vidalarken bir kaç soketin boş olduğunu gördüm :) Sonra tekrar sök hepsini kontrol et, ve tekrar kontrol et. Tekrar vidala.

Uzun iş. Uğraşma. Bilgim var deyip açma.

Özet: Açma

üstad naptın ? benim de aynı marka bilgisayar var ve cayır cayır yanıyor aynı zamanda fan seside rahatsız etmeye başladı. garantiside yok zaman yurt dışından alınmıştı. ben de termal macun alıp şu kasayı bir açmayı düşünüyorum

Üstad n'aptın? Benim de aynı marka bilgisayar var ve cayır cayır yanıyor aynı zamanda fan sesi de rahatsız etmeye başladı. Garantisi de yok, yurt dışından alınmıştı. Ben de termal macun alıp şu kasayı bir açmayı düşünüyorum.
Ben söktüm tozunu aldım termal macununu değiştirdim, baya serin çalışmaya başladı. Sana tavsiyem uzun ömürlü bir macun al, toz falan hikaye, en önemlisi macun. Arctic mx4 kullandım ben. İnternette söken birinin videosu var bak istersen, aynı model.

Bu konuyu açtıktan bir iki gün sonra sökmüştüm. Bir yıldan fazla olmuş, hala idare ediyor. Biraz ısınmaya başlayınca işlemci turbosunu kapattım, ekran kartı frekansını biraz kıstım ve şimdi witcher 3 yüksek- ultra ayarlarda oynarken işlemci stabil 70-75 derece civarında çalışıyor. Anlık olarak 80 dereceye çıkıyor ama fanlar biraz hızlanınca hemen yine düşüyor. Ekran kartı da 1544 MHz frekansta aynı sıcaklıkta çalışıyor. Turbo fan kullanmamama rağmen böyle, turbo kullansam 70 dereceyi geçmez. Tozlanmayı yavaşlatmak için hep düşük fan hızında kullandım. Bu değerleri Mersinin yazında alıyorum, 31 derece sıcaklık.

Voltaj ayarlarından falan anlarsan elimdeki verileri yazabilirim istersen. Sökmene gerek kalmadan %20-25 daha serinler bilgisayar.

Ha bide , noktalamaya dikkat et affetmiyorlar :D
Hatta şimdi düzenle yorumunu yoksa ceza kesebilirler. Alıntı alırken düzenledim yazdığını, ordan bakıp düzenleyebilirsin.

Kesinlikle sökme. Bazen vidaların üzerine çıkartma gibi şeyler yapıştırıyorlar. Hele bunlardan birini fark etmez ve açmayı zorlarsan daha vahim durumlara yol açabilirsin. Her PC elbette aynı değildir ama bence sökme bako amca. :)

Benim laptopumdan çıkmışdı lastik gibi yuvarlak bir şey. Vidaların üzerinden sökdüm ve garanti dışı kaldı. Sökmeyin servise verin bence garantisi bitmeden.

Yeni konular

Geri
Yukarı