Garip ülke Türkiye!

Semih Demir

Kilopat
Makaleler
7
Yer
İzmir
Daha fazla  
Meslek
Öğrenci
Garip bir ülkedir Türkiye. Devlet tarafından vatandaşlara aşırı vergi yüklenmesi, öyledir ki bu ülkede yeni doğan çocuk bile borçlu doğmuş oluyor, işsizlik sıkıntısı, bitmek bilmeyen şehit haberleri, terör saldırıları, geçim sıkıntısı, eğitim politikası, laiklik - şeriat arasında yıllardır bitmek bilmeyen tartışmalar, kafayı din ile bozmuş gerici yobaz kitle, ateist olmasına rağmen aynı şekilde gerici yobaz kitle kadar gıcık diğer kitle, o kadar çok derdi ve sıkıntısı olmasına rağmen bitmek bilmeyen magazin haberleri, evlilik programları, "aman tadımız kaçmasın" minvalinde zorla vatandaşlara dayatılan yabancı bir bahar.

Vatandaşların suçu yok mu? Bizi perişan eden kişilerden daha fazla. Hazır bulmuşken borçlandık, ihtiyaç kredileri, konut kredileri, lüks konut ve lüks araç satışları fazla diye medya tarafından ekonomimizin iyi olduğunu sürekli duyduk. Ama bunun da bir sonu gelecek değil mi? Bunu unuttuk.

Ama bunlar bir yana. İlk yazdığım sorunlar ve sıkıntılar sebebi ile ülke vatandaşları olarak epey sıkıntılar çektik. Ne kadar değer verildi bize? Alım gücümüz ne zaman yükseldi? İhtiyacımız olan bir kaç şey için neden kredi ile borçlanmak zorunda bırakıldık? Tepede ki üç beş kişi bizi yalanlarla kandırsın diye mi?

Bakın, en basitinden beslenme. 'Beslenme' bu kadar basit. Ama basit olmayan başka bir şey, beslenme sağlığımızın bile iyi olmaması. İnsanın en temel ihtiyacı olan beslenme için ne kadar sağlıklı beslenebiliyoruz? Saçma eğitim sisteminde okuyan bir öğrenci ne idüğü belirsiz 1 liralik bisküviler ile açlığını yatıştırmaya çalışmıyor mu bu memlekette?

36 lira elektrik, fatura 118 lira. Bu ne? Bu nasıl bir zulüm? Devlet, bizim için var.
Ama bu halde olmamızın sebebi; "Devlet olmazsa bizde olmayız, ne istiyorsa vermeliyiz" zihniyetindeki geri kafalılar. Devlet düşmanı olarak da nitelendirirler bilinçli vatandaşları. Buyurun sizin olsun, ben bir faydasını göremedim.

Yazık bizlere, gençliğimize, bu güzel ülkemize...

Son düzenleyen: Moderatör:
Maalesef durum böyle Desert, yazini iki kere okudum.
Ücüncü okuyusum yutkunarak, yavas yavas ve sindire sindire sindire oldu.

Hayir maalesef kelime kelimesine haklisin yazinin her satirinda. Keske hakli olmasan da karsi ciksaydik sana, hayir bir umut var diyebilseydik.
Ama yine de umudumuzu kaybetmeyelim.

"Devlet için insan değil, bir piyon dahadır doğan her evladın.
Mevlasını meblağsına değişenler, enkazını görecekler şatolarının."
Şiirbaz... Pes etme diyor her zaman. Ama dinlenme sayisi cok az, cunku bu halk icin sacma ask sarkilari gerekli.

Burası artık bir Arap devletinden başka değil. Emanetine sahip çıkamadık ah atam!
Geçen ay 590 TL ödemiştik fatura.
Dagitim bedeli...
Cengiz İnsaat'in da milyonluk vergi borcu silinir.

Annem şuan çalışıyor ve kendi işi. Ama şuan emekli olduktan sonra 1000 Tl civarı bir maaşla nasıl geçineceğiz diye düşünüyor. Yani böyle bir şey olabilir mi arkadaşlar delirmemek elde değil...

Sen git tüm hayatını bir işte uzmanlaşarak geçir, güzelce paranı kazan ama artık rahatlama vakti geldiğinde rahatlayama ve üstüne bir de maddi sıkıntı çekeceğini bilip bundan dert yan. Bu olay o kadar sıkıntılı bir durum ki, bize artık normal gelmeye başladı. Bunu anneme de söyledim o da onayladı.

Sonumuz ne olacak bakalım...

Buralar böyle işte. Vatandaş bunun farkına varınca çok geç olacak diyeceğim ama farkına varmayacak. Artık herkes alışmış ve durumundan memnun. Herkes "fakir" hayatına alışmış. Teknolojide aşırı fakiriz. Bilgi desen bir gram yok. Hayvancılık desen kurban bayramında yurtdışından hayvan ithal ettiğimiz ortaya çıktı. Vergilerle kalkınmaya çalışan bir ülkeyiz. Bu fırsatlar bir Arap ülkesinde olsaydı şu anda Dünya devi bir ülke olmuşlardı.

Elektrik faturaları hakkında konuşmaktan bıktık. 6 ay önce 600TL fatura gelmişti. Şimdi tekrar 550TL fatura geldi. Sözde "devletten" olan elektrik saati arızasından dolayı 500TL ödemekten bıktık. Kendimiz alsak o saati 100TL'den aşağıya bulabiliriz.

@Wheeler Man
Kesinlikle ama kesinlikle seslerini çıkarmayacaklar. Hallerinden memnunmuş gibi hayatlarına devam edecekler. O kadar "Şakşakçı" var ki akla hayale sığmıyor. Ayağında giyecek ayakkabısı yok, evine geçindiremiyor ama : " Oooovv çok yaşa, alkışlar..."

Bakın ülkede önemli olan noktalar benim nezdimde:
  1. Harcama bilincinin yerleştirilmesi.
  2. Üretim bilincinin ve desteğinin gelmesi.
Şimdi harcama bilinci derken olay şurası, adam 1500 TL maaş alıp cebinde kredi ile alıp borcunu ödeyemediği telefon ile geziyorsa, işini gücünü oturtmadan altına araba çeken herifler var. Bu adam zannediyor musunuz ekonomiden anlayacak?

2. husus "Üretim" şimdi ülke ekonomi yapmıyor ki. Türkiye'nin ileri gelen (ekonomi yönünden) bunlar ne yapmış da bu kadar zengin olmuş? Zaten en zengin olanı Üretim ile gelmiş ama hala dünya çapında o kadar iddialı değil. (Murat Ülker) Diğerlerine gelirsek bir tanesi Ford, WolksVagen ve Mercedes-Benz gibi şirketlerden özel izinler vs. ile parçaları ülkeye getirtip toplamasını yapar (montaj da denebilir), diğeri bina diker. Hani üretim hani ülke ekonomisine katkı? Ama iş kuracak olan adama o kadar vergi yüklenirse adam kendisini nasıl geliştirecek.

Bu ülkede isteniyor ki üretici olmasın olsa bile, eski Selçuklu gibi beylikler gibi olsun, yani küçük işletmelerden çok sayıda olsun üretimi olmasın vergisi gelsin. Benim anladığım zihniyet tam anlamıyla budur.

Elin gavuru filmleri bir şekilde bulur Rus sitelerine "upload" eder devletten destek gelir "Kardeş sen bu parayı al bu işi yasal yap sonra da bana zaten her türlü vergi ödersin" der. Bizimkiler siteyi kapatır.

Sonra "çok iyiyiz" kusura bakmayın ama n*h iyiyiz.

Yahu en başında zaten ülkenin dış ticaret ile geliri gideri ortada bey efendiler hala ABD ile polemik derdinde. Tam dişimize göre rakip yani gerçekten, adam zaten ambargo koysa dolar 5 TL olacak hala bir algı derdindeler ben anlamadım ki bunları.

Yine elin Gavuru otomobil şirketi kurar (tabi bu durum yönetici ile de alakalı ama) 9 sene içinde dünya pazarında önemli yer tutar yenilikçi fikirler ile piyasayı yeniden düzenler (Tesla Motors: Resmi kuruluş tarihi 2008), ama biz hala Mercedes Sprinter CDI denilen arabanın parçalarını Bursa'da bir fabrika'da (Eski Türkiye Tren üretim ve montaj fabrikasıydı Bursa'da bulunan firmalardan bir tanesi, şimdi otomobil toplama fabrikası ama Mercedes mi bilmiyorum) parça birleştirelim. Dünyanın en büyük LEGO'cusuyuz.

Uyarı! Bu konu 7 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı