Garsonluk yaparken müşterilere "Bir isteğiniz var mı?" diye sorduğum için dedikodum yapıldı

Liber Pater

Kilopat
Makaleler
1
Daha fazla  
Daha önce garsonluk yapmamıştım, bu sene ilk kez denemek istedim. Yaklaşık 3 hafta oldu. Bir yerde garsonluk yapıyorum. Sabah 8'de geliyor akşam 8'de çıkıyorum. İş boyunca çizgimi asla bozmuyor, performansımı düşürmüyorum. Yalnızca öğlen yemek yemek için yaklaşık yarım saat mola veriyorum bir de çok nadir sigaraya çıktığım oluyor. Genel itibariyle en az oturan garson benim. Bu konuda sıkıntı yok yani.

Çalıştığımız yerde masalar bölüm bölüm ayrılmış vaziyette. Atıyorum 10 masaya yalnızca 3 kişi bakar. Kalan garson ve komiler o masalarla ilgilenmez. Bugün ekip arkadaşlarım baştakiyle farklıydı. Hizmet sektöründe kendimi müşteri yerine koyup onlara hak ettiği hizmeti vermeye çabalarım çünkü yeri geliyor ben de o masalarda oturuyorum. Dolayısıyla genellikle 10-15 dakikada bir masalara uğrar, istedikleri bir şey var mı diye sorarım. Çay olur, meşrubat olur, su olur, buz olur. Bu tarz ikramlarda bulunmayı severim. Bunu kesinlikle bahşiş almaya çalıştığım için yapmıyorum. Şükür ihtiyacım yok. Kaldı ki zaten bahşiş de çok nadir ve az alıyorum.

Bu durumdan bazı arkadaşlar rahatsız olmuşlar. "Mal mı bu, devamlı milleti rahatsız ediyor. Sürekli masaları geziyor." şeklinde bir ifadede bulunmuş biri. Bunu da yakın olduğum kulak misafiri olan bir garson bana söyledi. Burada benim bir yanlışım var mı? Daha sonrasında bu durumdan rahatsız olunuyor mu diye hesabı alan arkadaşa sordum. Bizzat bana kesinlikle "Devamlı uğrama." gibi ifadelerde bulunan olmadı. Aksine ilgilendiğim masalar gayet memnun ayrılıyor ve bana samimi davranıyordu.

Asıl sormak istediğim husus, mesela siz kahvaltı ediyorsunuz ve garson 10-15 dakikada bir size "Bir isteğiniz var mı?" şeklinde siz çağırmamanıza rağmen soruyor. Bundan rahatsız olur muydunuz?

Daha önce garsonluk yapmamıştım, bu sene ilk kez denemek istedim. Yaklaşık 3 hafta oldu. Bir yerde garsonluk yapıyorum. Sabah 8'de geliyor akşam 8'de çıkıyorum. İş boyunca çizgimi asla bozmuyor, performansımı düşürmüyorum. Yalnızca öğlen yemek yemek için yaklaşık yarım saat mola veriyorum bir de çok nadir sigaraya çıktığım oluyor. Genel itibarıyla en az oturan garson benim. Bu konuda sıkıntı yok yani.

Çalıştığımız yerde masalar bölüm bölüm ayrılmış vaziyette. Atıyorum 10 masaya yalnızca 3 kişi bakar. Kalan garson ve komiler o masalarla ilgilenmez. Bugün ekip arkadaşlarım baştakiyle farklıydı. Hizmet sektöründe kendimi müşteri yerine koyup onlara hak ettiği hizmeti vermeye çabalarım çünkü yeri geliyor ben de o masalarda oturuyorum. Dolayısıyla genellikle 10-15 dakikada bir masalara uğrar, istedikleri bir şey var mı diye sorarım. Çay olur, meşrubat olur, su olur, buz olur. Bu tarz ikramlarda bulunmayı severim. Bunu kesinlikle bahşiş almaya çalıştığım için yapmıyorum. Şükür ihtiyacım yok. Kaldı ki zaten bahşiş de çok nadir ve az alıyorum.

Bu durumdan bazı arkadaşlar rahatsız olmuşlar. "mal mı bu, devamlı milleti rahatsız ediyor. Sürekli masaları geziyor." şeklinde bir ifadede bulunmuş biri. Bunu da yakın olduğum kulak misafiri olan bir garson bana söyledi. Burada benim bir yanlışım var mı? Daha sonrasında bu durumdan rahatsız olunuyor mu diye hesabı alan arkadaşa sordum. Bizzat bana kesinlikle "devamlı uğrama." gibi ifadelerde bulunan olmadı. Aksine ilgilendiğim masalar gayet memnun ayrılıyor ve bana samimi davranıyordu.

Asıl sormak istediğim husus, mesela siz kahvaltı ediyorsunuz ve garson 10-15 dakikada bir size "bir isteğiniz var mı?" şeklinde siz çağırmamanıza rağmen soruyor. Bundan rahatsız olur muydunuz?

Bazen öngörü her şeyi mahveder sen saygını bozma ama 10 dakikada bir değil de biraz daha fazla bekle sohbetin bölünmesini bazıları sevmeyebilir.

Son düzenleyen: Moderatör:
Daha önce garsonluk yapmamıştım, bu sene ilk kez denemek istedim. Yaklaşık 3 hafta oldu. Bir yerde garsonluk yapıyorum. Sabah 8'de geliyor akşam 8'de çıkıyorum. İş boyunca çizgimi asla bozmuyor, performansımı düşürmüyorum. Yalnızca öğlen yemek yemek için yaklaşık yarım saat mola veriyorum bir de çok nadir sigaraya çıktığım oluyor. Genel itibarıyla en az oturan garson benim. Bu konuda sıkıntı yok yani.

Bu durumdan bazı arkadaşlar rahatsız olmuşlar. "Mal mı bu, devamlı milleti rahatsız ediyor. Sürekli masaları geziyor." şeklinde bir ifadede bulunmuş biri. Bunu da yakın olduğum kulak misafiri olan bir garson bana söyledi. Burada benim bir yanlışım var mı? Daha sonrasında bu durumdan rahatsız olunuyor mu diye hesabı alan arkadaşa sordum. Bizzat bana kesinlikle "Devamlı uğrama." gibi ifadelerde bulunan olmadı. Aksine ilgilendiğim masalar gayet memnun ayrılıyor ve bana samimi davranıyordu.

Asıl sormak istediğim husus, mesela siz kahvaltı ediyorsunuz ve garson 10-15 dakikada bir size "Bir isteğiniz var mı?" şeklinde siz çağırmamanıza rağmen soruyor. Bundan rahatsız olur muydunuz?

Ben sipariş vermeyeceksen git mi diyor acaba diye algılardım.

Ben rahatsız olurdum. Ama 15 dakikada bir değil de, kişiler kahvaltısını bitirdikten sonra sormanız daha uygun olur. Ve tabi ki, işinizi severek yapmanızdan, azimli oluşunuzdan dolayı sizi tebrik ederim. O da ayrı.

Son düzenleme:
Daha önce garsonluk yapmamıştım, bu sene ilk kez denemek istedim. Yaklaşık 3 hafta oldu. Bir yerde garsonluk yapıyorum. Sabah 8'de geliyor akşam 8'de çıkıyorum. İş boyunca çizgimi asla bozmuyor, performansımı düşürmüyorum. Yalnızca öğlen yemek yemek için yaklaşık yarım saat mola veriyorum bir de çok nadir sigaraya çıktığım oluyor. Genel itibariyle en az oturan garson benim. Bu konuda sıkıntı yok yani.

Bu mesele Tribalizm'den yani kabilecilikten kaynaklanır , İnsanların çoğunluğu böyledir .
Bu işin sinir bilimsel tarafı vardır , Oksitosin gibi nörotransmitterler vardır , hormonlar falan yani ... İş bu hormonlar bizim fizyolojik olarak öğretmenlerimiz gibilerdir doğru yanlış hadisesi yani .. Küçüklükten büyüklüğe insanlarda saçma sapan ve gerizekalıca yetiştirildiği için .

ebeveyn falan anne baba olmayı bilmeyen tam bir çocuk katili milletçe insanımız yetiştirildiği için ...

şartlı koşullanıyorlar , serotonin oksitosin dopomin de buna kanıksatıyor artık ..

sonra da böyle oluyor ..

Sonra bunlar da tıpkı maymun goril şempanze orangutan gibi yani insansılar , insansılar neye göre dürtü güdüleniyorsa ...

zoolojik olarak nasıl refleks veriyorlarsa öyle veriyorlar .

Eğitimsiz , kalitesiz , toplumlarda böyle olur .

Yani uzun lafın kısası çoğunluğa bakıp da ben mi yanlış yapıyorum demeyin .

Çünkü bilimsel olarak çoğunluk her zaman yanlıştır .

Bu mesele Tribalizm'den yani kabilecilikten kaynaklanır, insanların çoğunluğu böyledir.
Bu işin sinir bilimsel tarafı vardır, oksitosin gibi nörotransmitterler vardır, hormonlar falan yani... İş bu hormonlar bizim fizyolojik olarak öğretmenlerimiz gibilerdir doğru yanlış hadisesi yani. Küçüklükten büyüklüğe insanlarda saçma sapan ve gerizekalıca yetiştirildiği için.

Ebeveyn falan anne baba olmayı bilmeyen tam bir çocuk katili milletçe insanımız yetiştirildiği için...

Şartlı koşullanıyorlar, serotonin oksitosin dopomin de buna kanıksatıyor artık.

Sonra da böyle oluyor.

Sonra bunlar da tıpkı maymun goril şempanze orangutan gibi yani insansılar, insansılar neye göre dürtü güdüleniyorsa...

Zoolojik olarak nasıl refleks veriyorlarsa öyle veriyorlar.

Eğitimsiz, kalitesiz, toplumlarda böyle olur.

Yani uzun lafın kısası çoğunluğa bakıp da ben mi yanlış yapıyorum demeyin.

Çünkü bilimsel olarak çoğunluk her zaman yanlıştır.

Hocam buna bilimsel bir cevap beklemiyordum tebrik ederim.

Yeni konular

Geri
Yukarı