Gastronomi nasıl okunmalı?

Sizce gastronomi meslek lisesine giderek mi okunmalı yoksa üniversite bölüm seçiminde mi başlanmalı?
Meslek lisesine gidenler sizden üniversitede daha iyi performans gösterirler çünkü onlar işin mutfağına 9. sınıftan başlarken siz üniversite 1 den başlayacaksınız arada 4 yıl var. Eğer geleceğe yönelik gerçekten gastronomi okumak istiyorsanız meslek lisesine gidin oradan da üni kazanırsınız zaten çok yüksek bölümler değil bildiğim kadarıyla.

Gastronomi, aşçılık gerçekten zor bir bölüm. Önce mesleği sevmek gerek. Çalışma şartları ağır, verilen emeğin karşılığını almak zor. Önce mesleğin gerektirdiklerini bilip ona göre atılmak gerek.

Aşçı değilim, çalıştığım birçok otelde aşçı, mutfak çalışanı arkadaşım oldu oradan biliyorum. Sabah 7'de kahvaltının hazır ve serviste olması için birilerinin sabah 5-6 gibi işinin başında olması gerekiyor.

Meslek lisesine gidenler sizden üniversitede daha iyi performans gösterirler çünkü onlar işin mutfağına 9. sınıftan başlarken siz üniversite 1'den başlayacaksınız arada 4 yıl var. Eğer geleceğe yönelik gerçekten gastronomi okumak istiyorsanız meslek lisesine gidin oradan da üniversite kazanırsınız zaten çok yüksek bölümler değil bildiğim kadarıyla.

En yükseği 460 puan istiyor
Çok fazla seçenek var çok üniversite var puan çok önemli istersen 250 puanla da gidebilirsin.
Ama işsiz kalmayı göze alman lazım.
Gastronomi, aşçılık gerçekten zor bir bölüm. Önce mesleği sevmek gerek. Çalışma şartları ağır, verilen emeğin karşılığını almak zor. Önce mesleğin gerektirdiklerini bilip ona göre atılmak gerek.

Aşçı değilim, çalıştığım birçok otelde aşçı, mutfak çalışanı arkadaşım oldu oradan biliyorum. Sabah 7'de kahvaltının hazır ve serviste olması için birilerinin sabah 5-6 gibi işinin başında olması gerekiyor.

Aşçılık: 2 sene okunan bir ön lisans bölü müdür?
Gastronomi: 4 sene okunan bir yüksek lisans bölümü.
Karıştırmayın
Meslek lisesine gidenler sizden üniversitede daha iyi performans gösterirler çünkü onlar işin mutfağına 9. sınıftan başlarken siz üniversite 1'den başlayacaksınız arada 4 yıl var. Eğer geleceğe yönelik gerçekten gastronomi okumak istiyorsanız meslek lisesine gidin oradan da üniversite kazanırsınız zaten çok yüksek bölümler değil bildiğim kadarıyla.

Meslek liseleri artık eskisi gibi değil. Mesleklerde okuyanlar üniversite sahibi zor oluyor.
Sizce gastronomi meslek lisesine giderek mi okunmalı yoksa üniversite bölüm seçiminde mi başlanmalı?

Meslek liseleri eskisi gibi değil sana gerçekten boş şeyler öğretiyorlar. Evet önceden görmek iyi olabilir ama busefer derslerin düşecek ve gastronomi puanlarını zor yapabilirsin cidden çok yüksek puan istiyorlar tabii iyi bir okula gitmek istiyorsan.
İstersen 250 puanla da girebilirsin ama işsiz kalırsın

Meslek liseleri artık eskisi gibi değil. Mesleklerde okuyanlar üniversite sahibi zor oluyor.
Bu konuda az da olsa haklısınız AMP kısmı için öyle onlar matematik fen vs. gibi dersleri görmediği ve 3 gün çalışma yanı staj 2 gün sadece okulda kültür dersi işledikleri için kazanmaları neredeyse imkansız ancak ben ATP bölümünde olduğum için kafam rahat bizde staj yok dönem içinde stajlar yazın başlayacak oda 11'den 12'ye geçerken 40 gün falan onun dışında dönem içi meslek derslerine ek arttırılmış matematik ve fizik dersi alıyoruz üstüne bir de dershaneye yazıldım Bakırköy'de oraya da gidiyorum kendime göre bir plan yaptım bakalım.
10. sınıfım 11'e geçeceğim önümüzdeki dönem.

Bu konuda az da olsa haklısınız AMP kısmı için öyle onlar matematik fen vs. gibi dersleri görmediği ve 3 gün çalışma yanı staj 2 gün sadece okulda kültür dersi işledikleri için kazanmaları neredeyse imkansız ancak ben ATP bölümünde olduğum için kafam rahat bizde staj yok dönem içinde stajlar yazın başlayacak oda 11'den 12'ye geçerken 40 gün falan onun dışında dönem içi meslek derslerine ek arttırılmış matematik ve fizik dersi alıyoruz üstüne bir de dershaneye yazıldım Bakırköy'de oraya da gidiyorum kendime göre bir plan yaptım bakalım.
10. sınıfım 11'e geçeceğim önümüzdeki dönem.

Bilemiyorum bence mantıklı olan bir özel okula gitmek (tabii bütçe varsa), dershane de olur bence çok yararlı olur. Deneme sınavlarına katılırsın, hocalardan test kitabı vs önerileri sorabilirsin ve bol bol kitap okumak lazım kitabın içeriği değil okudugunu anlaman önemli o yüzden roman okuman yararlı olur. Meslek lisesine gidenlere saygı duyarım ama orada okuyacaksan dershaneye kesinlikle gitmeni öneririm yoksa gerçekten işin zor.
Dershaneler dediğim gibi denemeler falan yapıyorlar faydası olur zararı olmaz.
Özel okulu tercih etmesen de olur zaten dershaneler özel okul gibiler ve daha uygun.
Lisede staj vs görmek ne kadar yararlı tartışılır tabii yararları da olabilir ama bence evde kendin yapmak okulda görmemek te yararlı olurdu. Sırf bunun için mesleğe gidilmez bence.

Yeni konular

Geri
Yukarı