Geç Uyumak Boy Uzamasını Engeller mi?

BigBangZero

Kilopat
Makaleler
2
Daha fazla  
Sistem Özellikleri
RX 6700 XT, Ryzen 5 5600, GoodRam 8x2 GB DDR4 3600 MHz, Gigabyte A520 M-K V2, 1 TB Kioxia G2 M.2, 1 TB Seagate Firecuda 120 Sata SSD, Bitfenix Formula Gold 650 Watt, Bitfenix Apollo
Şu an 16 yaşındayım yazın 17'ye gireceğim, boyum 1.75 civarı, karantina dönemi yüzünden uyku düzenim çok bozuldu o yüzden 02.00-03.00 arası uyuyup saat 12.00 gibi uyanmaya başladım. Bu uyku düzenin benim gelişimime ne kadar zararı olur? Aktif olarak Basketbol ve Voleybol oynuyordum karantina yüzünden 1 aydır oynayamıyorum, düzenli olarak da süt ürünlerini tüketmeye gayret gösteriyorum. Genetik konusuna gelirsek şu an babam ile aynı boydayım, annemi ise geçmiş durumdayım. Ağabeyimle ise aramda 4-5 santimetre fark var.

Son düzenleyen: Moderatör:
Uyku hormonu yanlış hatırlamıyor isem 21.00-02.00 arasında salgılanıyor, ama çok fark etmez boy konusunda genlerinde daha doğru orantılı.

Tamamen genetik bir olay uyuşturucu veya aşırı kötü davranılmış bir vücut potansiyelinin çoğunu kullanamaz fakat sizin sorduğunuz olayda en en iyi yapabileceğiniz potansiyelin tamamını kullanmak eğer gende 1.80 yazarsa maksimum odur hormon vs bir çok genetiğinde saklı bu iş en iyi ihtimal uyursun sağlıklı kalırsın uzayacağın kadar uzarsın uykunu iyi al sağlıklı beslen sabahını akşamına karıştırmadığın sürece uykunu iyi aldıktan sonra bir problem olmaz..

Tamamen genetik bir olay uyuşturucu veya aşırı kötü davranılmış bir vücut potansiyelinin çoğunu kullanamaz fakat sizin sorduğunuz olayda en en iyi yapabileceğiniz potansiyelin tamamını kullanmak eğer gende 1.80 yazarsa maksimum odur hormon vs bir çok genetiğinde saklı bu iş en iyi ihtimal uyursun sağlıklı kalırsın uzayacağın kadar uzarsın uykunu iyi al sağlıklı beslen sabahını akşamına karıştırmadığın sürece uykunu iyi aldıktan sonra bir problem olmaz..
Mümkün olduğunca 8 saat uyumaya çalışıyorum ki genelde 8 saati geçiyor uyuma sürem, ayrıca sağlıklı beslenmeye dikkat ediyorum.

Hortlatıyorum ama çok merak ettim şu anda boyun kaç?
Selamlar, konuyu açalı 1 sene 2 ay olmuş. Boyum 1 cm kadar uzadı sadece, 171'im şu an. Geçen sene 1.70'dim. Konuda 1.75 yazmışım fakat boyumun tam doğru ölçümünü Eylül'de yaptırmıştım hastanede ve 1.70 çıktı. Keza aynı şekilde 1 ay önce hastanede ölçtürdüm 1.71'im. Çok uzamayı beklemiyorum zaten artık, genetiğimiz böyle yapabilecek bir şey yok.

Selamlar, konuyu açalı 1 sene 2 ay olmuş. Boyum 1 cm kadar uzadı sadece, 171'im şu an. Geçen sene 1.70'dim. Konuda 1.75 yazmışım fakat boyumun tam doğru ölçümünü Eylül'de yaptırmıştım hastanede ve 1.70 çıktı. Keza aynı şekilde 1 ay önce hastanede ölçtürdüm 1.71'im. Çok uzamayı beklemiyorum zaten artık, genetiğimiz böyle yapabilecek bir şey yok.
Hocam ne olur güncel boy söyle çok merak ettim.

Şu an 16 yaşındayım yazın 17'ye gireceğim, boyum 1.75 civarı, karantina dönemi yüzünden uyku düzenim çok bozuldu o yüzden 02.00-03.00 arası uyuyup saat 12.00 gibi uyanmaya başladım. Bu uyku düzenin benim gelişimime ne kadar zararı olur? Aktif olarak basketbol ve voleybol oynuyordum karantina yüzünden 1 aydır oynayamıyorum, düzenli olarak da süt ürünlerini tüketmeye gayret gösteriyorum. Genetik konusuna gelirsek şu an babam ile aynı boydayım, annemi ise geçmiş durumdayım. Ağabeyimle ise aramda 4-5 santimetre fark var.

Açıkçası ben daha 14 yaşında lise 1'e geçecek 170-171 boylarında bir çocuğum ne kadar dikkate alırsın bilmiyorum ama şöyle diyeyim uyku düzeninin evet gelişimine birazcık zarar verir diye biliyorum mesela ben bu yaz çok zor boy attım şansa benim uyku düzenim çok kötü olmuştu her akşam saat 6'ya kadar uykum gelmiyordu ve şu an 170-171 bir şeyim yani önemli belki uyku düzenim daha iyi durumda olsaydı belki de 173 174 olabilirdim ama senin uyku düzenin o kadar da kötü değil bence ama dersen ki ben en sağlıklı şekilde uyku düzeni yapmak istiyorum en az 23:30 ve 00:30 arası uyu ama bence o kadar da kasmanıza gerek yok umarım yardımcı olabilmişimdir.

Şu an 16 yaşındayım yazın 17'ye gireceğim, boyum 1.75 civarı, karantina dönemi yüzünden uyku düzenim çok bozuldu o yüzden 02.00-03.00 arası uyuyup saat 12.00 gibi uyanmaya başladım. Bu uyku düzenin benim gelişimime ne kadar zararı olur? Aktif olarak basketbol ve voleybol oynuyordum karantina yüzünden 1 aydır oynayamıyorum, düzenli olarak da süt ürünlerini tüketmeye gayret gösteriyorum. Genetik konusuna gelirsek şu an babam ile aynı boydayım, annemi ise geçmiş durumdayım. Ağabeyimle ise aramda 4-5 santimetre fark var.

Bu arada özür dilerim 2 yıllık konuya yazı yazmışım.

Uzama şansını yükseltmek isteyen insan saat 22'de uyur. Bu kadar basit.

Kemiklerinizdeki büyüme plakları sadece kısıtlı bir süre açık. Bu sürede büyüme hormonu salgılarsanız uzarsınız, salgılamazsanız uzamazsınız.

Uyku da genetikten sonraki 1 numaralı büyüme hormonu salgılatıcısıdır. Yatmadan önce yemek yemeyeceksiniz, yattığınız oda kapkaranlık olacak, yatmadan önce telefon/bilgisayar gibi parlak ışıklı şeylerle uğraşmayacaksınız, beslenmenize dikkat edeceksiniz, spor yapacaksınız. Tek yolu bu.

Geri
Yukarı