Geçmeyen Karın Ağrısı

Öncelikle geçmiş olsun. Benimde başıma böyle bir şey gelmişti, benim ağrım göbek deliğinin hemen üstünde idi. Mide bulantısı ve iştahsızlık çekiyordum, çok kısa bir zamanda 5 kilo verdim, o zamanlar zaten 55 kilo falandım. Araştırdım ve göbek düşmesi olduğunu öğrendim. İnternet sitesinde ''doktora gitseniz bile röntgen çekip gönderirler, sorunun psikolojik olduğunu söylerler'' diyordu. Aynısı da oldu. Hayatımda yaşadığım en zor anlardan birisiydi göbeğimin düşmesi. Bence akrabalarına danış, özellikle de yaşlı olanlara. Ben buranın köylüsü sayesinde tedavi oldum, sende mahallene veya çevrene danışırsan bulabilirsin bence, yörüklere bakın ilk olarak. Umarım sorunun budur ve iyileşebilirsin.

@OceanWraith Aslında Temmuz başında otobüs kliması çarpmıştı o zamanda beynimin dibine dibine ağrı saplanıyordu. 2 hafta şiddetli ağrısını çektim ondan sonra da kas seğirmeleri vs. başladı. MR çekilene kadar beyin tümörü sanıp kendi kendimi yedim. Sonucu aldığımda temiz yazısını görünce rahatladım ve bu ağrı başlayana kadar sorunsuz yaşamıma devam ettim. Ağrılar yavaş yavaş hafifledi Ocak ayında da tamamen kesildi. Şuan ara ara kas seğirmesi oluyor ama rahatsız edecek kadar değil. Araştırdığım kadarıyla sinirler kendini 1 - 1,5 yıl içinde iyileştiriyormuş. Acaba bu ağrı ve guruldama gibi hareketlenmeler bundan mı kaynaklanıyor diye düşünüyorum. Çünkü ağrı başımdan damağıma, damağımdan boynuma vs. diye aşağıya doğru iniyordu.

Karın ağrısındaki korkum ise soyda mide kanseri olmasından kaynaklanıyor. Bende de kolona vurmuş olabilir diye kaygılanıyorum ama bir sorun olsaydı kan tahlilinde görünürdü herhalde. Ama kesin olarak rahatlamam için tamamen gözlenmesi lazım veya ağrının kaynağının bulunması/ağrının geçmesi gerekiyor. Yoksa sürekli kafama takacağım.

@Anakin SkywaIker Karın kasımı sıktığımda ağrıyan bölgede kulunç gibi tabakalar var ama sağ tarafta aynı bölgede yok. Umarım en basit olarak kas tabakasıyla alakalı bir durumdur.

@erkanlu Umarım öyledir, göbek deliğinin azıcık üstüne bastırarak kendini muayene edebilirsin. Orada hareket hissedersen kalbin gibi, göbeğin düşmemiştir. Ama yinede bazı durumlarda orası atmaya devam ediyor. Bence birilerine bu konuda danış, kendinde araştır. Zararı olmaz sonuçta.

@OceanWraith Aslında Temmuz başında otobüs kliması çarpmıştı o zamanda beynimin dibine dibine ağrı saplanıyordu. 2 hafta şiddetli ağrısını çektim ondan sonra da kas seğirmeleri vs. başladı. MR çekilene kadar beyin tümörü sanıp kendi kendimi yedim. Sonucu aldığımda temiz yazısını görünce rahatladım ve bu ağrı başlayana kadar sorunsuz yaşamıma devam ettim. Ağrılar yavaş yavaş hafifledi Ocak ayında da tamamen kesildi. Şuan ara ara kas seğirmesi oluyor ama rahatsız edecek kadar değil. Araştırdığım kadarıyla sinirler kendini 1 - 1,5 yıl içinde iyileştiriyormuş. Acaba bu ağrı ve guruldama gibi hareketlenmeler bundan mı kaynaklanıyor diye düşünüyorum. Çünkü ağrı başımdan damağıma, damağımdan boynuma vs. diye aşağıya doğru iniyordu.

Karın ağrısındaki korkum ise soyda mide kanseri olmasından kaynaklanıyor. Bende de kolona vurmuş olabilir diye kaygılanıyorum ama bir sorun olsaydı kan tahlilinde görünürdü herhalde. Ama kesin olarak rahatlamam için tamamen gözlenmesi lazım veya ağrının kaynağının bulunması/ağrının geçmesi gerekiyor. Yoksa sürekli kafama takacağım.

@Anakin SkywaIker Karın kasımı sıktığımda ağrıyan bölgede kulunç gibi tabakalar var ama sağ tarafta aynı bölgede yok. Umarım en basit olarak kas tabakasıyla alakalı bir durumdur.
Eğer IBS isen kolonoskopi yaptırman ve sonucun temiz çıkması bir anlam ifade etmeyecektir. Stresini azaltman gerekir. Stresini azaltmadığın takdirde (ki bu illa karın ağrısı değil gündelik hayata dair streslerde dahil) IBS kolayca geçen bir şey değil. En büyük tesellisi elbette önemsiz bir durum oluşu. Hayaı tehdit edici en ufak bir tarafı yok. Ama hem stresten uzaklaşır hem spor yapar hem de birkaç ay şekerli ve karbonhidratlı yiyeceklerden uzak durursan üstesinden gelebileceğin bir durum.

Dediğinde çok haklısın, insan elinde rapor olsun istiyor ancak gerek yok dediklerinde de inanmak gerekiyor. Böyle söylüyorum ama kendim yapabiliyor muyum? Hayır. Bende de IBS var. Fakat benimki dışkılama alışkanlıklarında değişiklik, dışkı tipinde değişiklik ve guruldama ile giden tipi. Karın ağrım yok mesela. Ve IBS'nin hafif tipi. Stresten bir türlü düzelmiyor. Doktorlarımın dediği, "araştırmaya devam ettikçe, kafana takmaya devam ettikçe bu IBS geçmez! Keyfin bilir. İstersen psikiyatriye git" dediler. Oraya da gittim, onlarda hafif bir kaygı bozukluğu var ancak her şeyin farkındasınız en azından başınıza gelenleri kabul ediyorsunuz ancak gereksiz endişe duyuyorsunuz dediler. İlaç verdiler ama kullanmadım. Çünkü içinde mide bağırsak kanaması riski yazıyordu. :D

Boşver bence, sende gerçekten kafaya takacak bir durum yok.

@Anakin SkywaIker Deneyeceğim, olmazsa birkaç kişiye danışabilirim.
@OceanWraith Böyle olunca ciddi bir şeyim yoksa bile düşünmekten kendi kendimi hasta edeceğim gibi geliyor. İBS de olsa en azından kötü bir şey değilmiş deyip stresi def edebilirim. Bir hafta önce spor salonuna yazıldım kafamı dağıtmayı başarabiliyorum ağrıya da iyi geldiğini hissediyorum. Umarım kısa çözerim. :D

Konuyu tekrar okudum da yediklerin değişmedikçe dışkılaman değişmiyorsa problem yok gibi.

15 yaşlarımda omzumun arkasında geçmeyen bir ağrı olmuştu, çanta taşıdığım için ağrı sürekli aklıma takılıyordu tabi. Aklıma takılınca geçmedi bir türlü ama bir ara yoğun şekilde aklımı meşgul ettim; aylar sonra ağrı aklıma geldi, düşünmeyince geçti yani.

Sürekli aklına takılıyor diye de ağrı yaşıyor olabilirsin, gaz stres göstergesi. Kendini en iyi sen tanıyorsun kafanı meşgul tutmaya bak, Allah şifa versin.

Konuyu tekrar okudum da yediklerin değişmedikçe dışkılaman değişmiyorsa problem yok gibi.

15 yaşlarımda omzumun arkasında geçmeyen bir ağrı olmuştu, çanta taşıdığım için ağrı sürekli aklıma takılıyordu tabi. Aklıma takılınca geçmedi bir türlü ama bir ara yoğun şekilde aklımı meşgul ettim; aylar sonra ağrı aklıma geldi, düşünmeyince geçti yani.

Sürekli aklına takılıyor diye de ağrı yaşıyor olabilirsin, gaz stres göstergesi. Kendini en iyi sen tanıyorsun kafanı meşgul tutmaya bak, Allah şifa versin.

Bu sene evde olduğum için fazla bir işle meşgul olamıyorum. Sürekli oturduğum için ağrıyı daha çok hissedebiliyorum bu nedenle sürekli kafama takılıyor. Bir haftadır spora gidiyorum zamanla unutacağım. :)

9-10 Eylül'den beri geçmeyen ve aniden başlayan karın ağrım var. Bölgesel olarak sol alt karında (göbek deliğinin sol alt çaprazı) yer alıyor. Başlangıçta sağ ve sol olmak üzere 2 taraftaydı 1-2 hafta sonra sağdaki ağrı geçti ama soldaki sabit kaldı.

Ağrı başladıktan 2 gün sonra doktora gittim. Doktor kabızlık ve ishal gibi durumlar yaşadığım için bağırsak enfeksiyonu olabileceğini, gastroenteroloji doktoruna görünmem gerektiğini söyledi. Gastroenteroloji doktoru sürekli izine ayrıldığı için görünemedim. Bu nedenle hem devlet hastanesinde hem de özel hastanede defalarca farklı doktorlara (dahiliye, ürolog, genel cerrahi vs.) göründüm.

Aralık, ve Şubat aylarında 2 ay arayla farklı kan ve idrar tahlili yapıldı ve her 2 doktor da bir sorun olmadığını söyledi. Aralık ayında yapılan tahlillerde doktor emin olmak için ultrason istedi ve 1 ay sonrasına sıra verildi. Ocak ayında tüm batın ultrasonu çekildi fakat sonuçlarda bağırsak ve pankreasın gaz nedeniyle görüntülenemediği yazıyordu. Sonucu doktora gösterdiğimde ise bir sorun olmadığını söyledi. Şubat ayında yapılan tahlillerde ise doktor yüzeysel doku ultrasonu istedi. Özel hastane olduğu için aynı gün ultrason çekildi doktor bir sorun olmadığını söyledi.

Ağrı bugüne kadar birkaç kere kesilip iyileşir gibi oldu sonra tekrar başladı. Şiddeti ilk günkü gibi ağır değil şu an. Ama belirsizlik nedeniyle iyiye mi gidiyor kötüye mi gidiyor karar veremiyorum. Son zamanlarda gaitada renk-hacim değişikliği ile birlikte gaz ve guruldama sorunu da var.

Ağrı aniden başladığı için şüphelendiğim birkaç durum var.

Bütün bunları doktorlara anlatmama rağmen sadece kan ve idrar tahlili yaptılar. Bağırsak kaynaklı değildir diyerek Gaita testi, bağırsak ultrasonu, endoskopi veya kolonoskopiyi gerekli görmediler.

Doktorların gerekli işlemleri yapmaması nedeniyle huzursuzum ve ciddi bir şeyse ilerleyecek diye korkuyorum. Biraz daha böyle giderse kafayı yiyeceğim. Perşembe günü için tekrar randevu aldım büyük ihtimalle yine aynı durumla karşılaşacağım. Ne yapacağımı bilmiyorum.
9-10 Eylül'den beri geçmeyen ve aniden başlayan karın ağrım var. Bölgesel olarak sol alt karında (göbek deliğinin sol alt çaprazı) yer alıyor. Başlangıçta sağ ve sol olmak üzere 2 taraftaydı 1-2 hafta sonra sağdaki ağrı geçti ama soldaki sabit kaldı.

Ağrı başladıktan 2 gün sonra doktora gittim. Doktor kabızlık ve ishal gibi durumlar yaşadığım için bağırsak enfeksiyonu olabileceğini, gastroenteroloji doktoruna görünmem gerektiğini söyledi. Gastroenteroloji doktoru sürekli izine ayrıldığı için görünemedim. Bu nedenle hem devlet hastanesinde hem de özel hastanede defalarca farklı doktorlara (dahiliye, ürolog, genel cerrahi vs.) Göründüm.

Aralık, ve şubat aylarında 2 ay arayla farklı kan ve idrar tahlili yapıldı ve her 2 doktor da bir sorun olmadığını söyledi. Aralık ayında yapılan tahlillerde doktor emin olmak için ultrason istedi ve 1 ay sonrasına sıra verildi. Ocak ayında tüm BAT'ın ultrasonu çekildi fakat sonuçlarda bağırsak ve pankreasın gaz nedeniyle görüntülenemediği yazıyordu. Sonucu doktora gösterdiğimde ise bir sorun olmadığını söyledi. Şubat ayında yapılan tahlillerde ise doktor yüzeysel doku ultrasonu istedi. Özel hastane olduğu için aynı gün ultrason çekildi doktor bir sorun olmadığını söyledi.

Ağrı bugüne kadar birkaç kere kesilip iyileşir gibi oldu sonra tekrar başladı. Şiddeti ilk günkü gibi ağır değil şu an. Ama belirsizlik nedeniyle iyiye mi gidiyor kötüye mi gidiyor karar veremiyorum. Son zamanlarda gaitada renk-hacim değişikliği ile birlikte gaz ve guruldama sorunu da var.

Bütün bunları doktorlara anlatmama rağmen sadece kan ve idrar tahlili yaptılar. Bağırsak kaynaklı değildir diyerek Gaita testi, bağırsak ultrasonu, endoskopi veya kolonoskopiyi gerekli görmediler.

Doktorların gerekli işlemleri yapmaması nedeniyle huzursuzum ve ciddi bir şeyse ilerleyecek diye korkuyorum. Biraz daha böyle giderse kafayı yiyeceğim. Perşembe günü için tekrar randevu aldım büyük ihtimalle yine

Ağrı başladıktan 2 gün sonra doktora gittim. Doktor kabızlık ve ishal gibi durumlar yaşadığım için bağırsak enfeksiyonu olabileceğini, gastroenteroloji doktoruna görünmem gerektiğini söyledi. Gastroenteroloji doktoru sürekli izine ayrıldığı için görünemedim. Bu nedenle hem devlet hastanesinde hem de özel hastanede defalarca farklı doktorlara (dahiliye, ürolog, genel cerrahi vs.) göründüm.

Aralık, ve Şubat aylarında 2 ay arayla farklı kan ve idrar tahlili yapıldı ve her 2 doktor da bir sorun olmadığını söyledi. Aralık ayında yapılan tahlillerde doktor emin olmak için ultrason istedi ve 1 ay sonrasına sıra verildi. Ocak ayında tüm batın ultrasonu çekildi fakat sonuçlarda bağırsak ve pankreasın gaz nedeniyle görüntülenemediği yazıyordu. Sonucu doktora gösterdiğimde ise bir sorun olmadığını söyledi. Şubat ayında yapılan tahlillerde ise doktor yüzeysel doku ultrasonu istedi. Özel hastane olduğu için aynı gün ultrason çekildi doktor bir sorun olmadığını söyledi.

Doktorların gerekli işlemleri yapmaması nedeniyle huzursuzum ve ciddi bir şeyse ilerleyecek diye korkuyorum. Biraz daha böyle giderse kafayı yiyeceğim. Perşembe günü için tekrar randevu aldım büyük ihtimalle yine aynı durumla karşılaşacağım. Ne yapacağımı bilmiyorum.
Çözüm bulabildiniz mi

Son düzenleme:

Geri
Yukarı