Geleceği, insanların ölüm tarihini bilmek mümkün mü?

yigidyum

Kilopat
Makaleler
1
Selamlar. Benim bir arkadaşım gelecekten bilgiler verdiğini (ölüm vakti, eğer olacaksa eşin adı kaç harfli, boyu ne kadar vs...) hangi soydan geldiğimizi, (şaman vs) bildiğini iddda ediyor. Ayrıca atalarından kalan haritalardan, bir de yanlış hatırlamıyorsam kitaplardan bahsediyordu. Yakında denize açılıp bahsettiği haritalardaki büyülü eşyaları arayacakmış. (Doğru mu bilmiyorum fakat geçen gün gemi kiraladı, en azından bana böyle söyledi. Yani bu işte ciddi) Geçen sene de arkadaşıma kendisinde çok özel şeyler olduğundan bahsetmiş ve yakında siz de öğreneceksiniz demiş. Elinde değişik kolyeler vs var.

Bu arkadaşım geçen gün yanımdan geçerken bana "dikkat et" dedi. Yanına gidip neden diye sorduğumda tavrımdan biraz korktu ve bana "yakında ölebilirsin" dedi. Daha sonra da, tekrar neden diye sorduğumda yine korkak bir tavırla, "ne bileyim, öyle bir tipin var, baksana, ruhunun yüzde 85'i çekilmiş resmen" dedi. O günden beri içim içimi yiyor. Mutlu olamıyorum. Her an ölüm korkusu var içimde, sanki yakın bir zamanda öleceğim gibi hissediyorum, çok korkuyorum. Kendimde değilmişim gibi sanki, o kadar korkuyorum. Başkalarına da bu tarz şeyler söylemiş, ve hala pat diye söylemeye devam ediyor, kaçık yok, fakat ben hariç herkes bunları deli saçması olarak görmüş. Cidden böyle bir şey olabilir mi, insan böyle bir güce sahip olabilir mi, peygamberler bile sahip değilken? 3 harflilerle temasa geçerek, ya da cidden gizli kitaplarla bunu başarıyor olabilir mi? Korkmalı mıyım? Biliyorum, gaybın anahtarı yalnızca Allahta'dır, fakat yine de korkuyorum işte. Söylediklerinin neredeyse hepsi doğru çıkıyormuş kendisinin dediğine göre.

Bu arada geçen gün elinde eski bir kitap gördüm, en azından sayfaları eskimişti, bayağı tırstım. İnanamalı mıyım bu arkadaşa? Yanında ona inanan ve yine bahsettiğim arkadşın dediğine göre ondan eğitim gören birisi var. Gözümle gördüğüm kafrıyla da cidden bu konuları konuşuyorlar sürekli. Bu da bu arkadaşa inanmamı sağladı. Sağlıklı, ağır bir hastalık vs geçirmeyen bir insanın ölüm tarihi yaklaşık olarak bile olsa bilinebilir mi (ne kadar uzak olduğu mesela. Örneğin 3 yıl sonra falan mı yoksa birkaç ay mı?) Gelecek önceden görülebilir mi?

Ben Müslümanım, ve bu konunun bilimsel değil de, daha ruhani bir konu olduğunu düşünüyorum. İsteyen bilimsel, isteyen dini cevap verebilir, ama dini cevaplar tahmin edeceğiniz üzere bu konuda beni daha çok tatmin edecektir.

Bazı insanlarda farkında bile olmadıkları analiz yeteneği oluyor. Senin bile farkına varmadığın çok ince ayrıtılardan hastalıkları falan söyleyebiliyorlar. Yüzündeki küçük değişimlerden falan sonuç çıkarıyorlar. Ben kimsenin geleceği görebileceğine inanmıyorum. Bu durumu böyle mantığa oturttabiliyorum ancak.

Açıklayamadığımız şeyler olmuyor mu dünyada? Hemde hergün ama bunları mistik bir düşünce ile açıklamaya kalkarsan. Eski insanların yıldırımı tanrı kızdı, diye yağdırıyor demesinden bir farkı kalmaz. Evet gizemli olaylar var ve bunlar açıklanamıyor. Çünkü bilim bunları açıklayabilecek kadar gelişmedi.

Geleceği bilmek demek olacak olayları önceden bilmek, kişilerin hareketlerini, ne yapacaklarını bilmek anlamına geliyor. Bu da özgür irade kavramını ortadan kaldırır. Müslümanlık'ta da Allah'ın bize özgür irade verdiği gibi bir gerçek var. Bence arkadaşın çok sağlam yalan söylüyor.

Kardeşim bak Allah'ı biliyorsun. Onun için böyle saçmalıklara inanma. Sen devamlı Muavvizeteyn (Felak ve Nas) surelerini oku. İçine devamlı vesvese veriyor şeytan. O arkadaşınla da ilişiğini bir şekilde kes bence. Geleceği kimse bilemez. Kader denen bir şey var değil mi?

İyi element uydurmuş ama he. Olmayan şeyi kesin olacakmış gibi çarpıtmak ne bileyim insanlar çok kolay kandırılabiliyor demek ki. Arkadaş fizik ötesinde sanırım. Buna inanma, geleceği şuan bilemezsin bilemeyiz. Gelecek ile ilgili tahminlerde bulunabilirsin ama bu harbi saçmalama ötesi bir şey.

Kardeşim bak Allah'ı biliyorsun. Onun için böyle saçmalıklara inanma. Sen devamlı Muavvizeteyn (Felak ve Nas) surelerini oku. İçine devamlı vesvese veriyor şeytan. O arkadaşınla da ilişiğini bir şekilde kes bence. Geleceği kimse bilemez. Kader denen bir şey var değil mi?
Evet farkındayım. Kuran da okuyorum. Fakat cidden eğer rol yapıyorsa, çok geröekçi bir rol bu. Umarım hepsi yalandır, umarım...

Eskiden, yani birkaç ay önce dinden bayağı uzaklaştım. Neredeyse inanmayacak noktaya geldim. Ve çok dua ettim inancımı kaybetmeyeyim diye. Bu olay da sürekli Kuran okuyup araştırmama sebep oldu. Sanırım iyi yönünden bakmalıyım, öyle değil mi?

İyi element uydurmuş ama he. Olmayan şeyi kesin olacakmış gibi çarpıtmak ne bileyim insanlar çok kolay kandırılabiliyor demek ki. Arkadaş fizik ötesinde sanırım. Buna inanma, geleceği şuan bilemezsin bilemeyiz. Gelecek ile ilgili tahminlerde bulunabilirsin ama bu harbi saçmalama ötesi bir şey.
Geleceği biliyor musun diye sor evet derse tokat at tokatı tutamassa hani biliyordun de.
İşe yarayabilecek bir taktik :D

Böyle bir yetenegi olan adam bu tür sacmaliklarla ugrasir mi sence? Ülkede onun gibi niceleri var, gelecekten haber verip de kendi bir baltaya sap olamamis insanlar.

Evet, bilim gelistikce bu tür seylere daha da yaklasacagimiza inaniyorum. Nasil ki günümüzde hava tahmini yapabiliyorsak, nasil ki analizlere dayanarak depremin gelebilecegini söylüyorsak o da öyle olacak.

Geri
Yukarı