Gelecek kaygısı

Sinan Engin v1

Decipat
Daha fazla  
Merhaba arkadaşlar. Konuya başlamadan önce kendimi tanıyım. Ben Can. 15 yaşında lise 2'ye gidiyorum. LGS'ye girip istediğim fen lisesini tutturmuştum.9.sınıfta okul 1.si olmuştum. Ama bu sene her şey karmakarışık bir hal aldı. Notsal olarak etkilendim ama çok değil. Nasıl desem bir anda hayata bakış açım değişti. Önceden hiç geleceğimle ilgili kaygı duymazken şimdilerde ise ülkenin bu durumdan dolayı gelecek kaygısı duyuyorum. Her kitabın yüzüne baktığımda bunu okusam geleceğim daha mı iyi olur diye soruyorum kendime. Fakat her içimden cevapladığımda kendimi umutsuz, endişeli bir hal alıyorum. Instagram takılırken boş içerikli insanların kendini rezil ettiği videolarda bile tonlarca para kaldırıyorlar. Ben şurada babama kitap aldırarak kendimi yük olmuş zannediyorum. Zaten son haftalarda bilgisayara kendimi kaptırdım. Bu durumu nasıl düzeltebilirim arkadaşlar ya da sevgili büyüklerim?

Aynı şekilde ben de Fen lisesi kazandım, 9. sınıfta senin gibi bir başarım olmamasına rağmen benim de hayata bakış açım son 1 yılda değişti. Abiler ablalar sınavlara giriyor, yarısı seneye bir daha gireceğim diyor. Bu böyle gide gide bizim tayfa (Ben de 10. sınıfım.) 5 milyon kişi olarak sınava girecek herhalde. Her sene gittikçe sınav daha da zorlaşıyor, giren sayısı artıyor. Bu kadar kişi arasında nasıl başarı yakalayabileceğim bilmiyorum. Daha ne meslek sahibi olacağımı bile hedeflemedim. Allah kahretsin bu sistemi. Bunları düşündükçe içim kararıyor. Oyun oynayarak kendini geçici olarak bu kaygılardan uzaklaştırabilirsin.

Merhaba arkadaşlar. Konuya başlamadan önce kendimi tanıyım. Ben Can. 15 yaşında lise 2'ye gidiyorum. LGS'ye girip istediğim fen lisesini tutturmuştum.9.sınıfta okul 1.si olmuştum. Ama bu sene her şey karmakarışık bir hal aldı. Notsal olarak etkilendim ama çok değil. Nasıl desem bir anda hayata bakış açım değişti. Önceden hiç geleceğimle ilgili kaygı duymazken şimdilerde ise ülkenin bu durumdan dolayı gelecek kaygısı duyuyorum. Her kitabın yüzüne baktığımda bunu okusam geleceğim daha mı iyi olur diye soruyorum kendime. Fakat her içimden cevapladığımda kendimi umutsuz, endişeli bir hal alıyorum. Instagram takılırken boş içerikli insanların kendini rezil ettiği videolarda bile tonlarca para kaldırıyorlar. Ben şurada babama kitap aldırarak kendimi yük olmuş zannediyorum. Zaten son haftalarda bilgisayara kendimi kaptırdım. Bu durumu nasıl düzeltebilirim arkadaşlar ya da sevgili büyüklerim?

Hocam bu sizlik bir sorun değil şu an çoğu Türk gencinin yaşadığı sorun. Bu sorunu yaşamayanlar sosyal medyadan milyarları götürenler ile Ankara'da dayısı olanlar.

Aynı şekilde ben de fen lisesi kazandım, 9. sınıfta senin gibi bir başarım olmamasına rağmen benim de hayata bakış açım son 1 yılda değişti. Abiler ablalar sınavlara giriyor, yarısı seneye bir daha gireceğim diyor. Bu böyle gide gide bizim tayfa (ben de 10. sınıfım.) 5 milyon kişi olarak sınava girecek herhalde. Her sene gittikçe sınav daha da zorlaşıyor, giren sayısı artıyor. Bu kadar kişi arasında nasıl başarı yakalayabileceğim bilmiyorum. Daha ne meslek sahibi olacağımı bile hedeflemedim. Allah kahretsin bu sistemi. Bunları düşündükçe içim kararıyor. Oyun oynayarak kendini geçici olarak bu kaygılardan.
Oyunda bağımlılık yapıyor ondan korkuyorum. Yağmurdan kaçarken doluya tutulma atasözünün tam anlamı.

Dostum ( ben de senin gibi kazandım fen lisesini) sen zaten liseyi kazanırkenki gayretinle yüksek bir üniversiteye gidebilirsin büyük ihtimalle. Evet daha fazla kişi girecek sınava ama daha çok çalışarak bu halledilir. Yaşlarımız aynı bu arada ama şunu da söyleyeyim, çok insan gördüm çok insan duydum. Dönemin en kötü tarafı da bu . İşsizlik... Maalesef tıp dışında şansın yok. Bilgisayar mühendisliğinden uçak mühendisliğine kadar pek çok işsiz duydum gördüm... Ve Tıp fakültesini şunun için söyledim. En azından iş ve maaş garantisi var. En azından şimdilik ...

Yeni konular

Geri
Yukarı