Gelişmiş seçeneklerden işlemci sayısı yükseltilmeli mi?

Gapirkont

Kilopat
Sistem yapılandırması > önyükleme > gelişmiş seçenekler > işlemci sayısı varsayılan 1 olarak geliyor. Yükseltilmeli mi, 1 olarak mı kalmalı?

Son düzenleyen: Moderatör:
Yanlış bilgi
İşlemci sayısı varsayılan olarak zaten en yüksek ayardadır, o ayarı değiştirmeniz sadece açılış esnasında kullanılan çekirdek sayısını değiştirir ve Windows 10'dan itibaren bu ayarın hiçbir işlevi bulunmamaktadır.

@Recep Baltaş Eski bir Windows 7 sistemde açılış hızını çok az artırmıştı diye hatırlıyorum, onun dışında bilgisayarı hızlandırdığı falan yok. Düzelttiğiniz için teşekkürler.

Sistem yapılandırması > önyükleme > gelişmiş seçenekler > işlemci sayısı varsayılan 1 olarak geliyor. Yükseltilmeli mi, 1 olarak mı kalmalı?
Bu ayar geliştiricler için test amaçlı konulmuştur. Amacı programların farklı çekirdek sayısı ile çalışıp çalışmayacağını tespit ve test etmektir.

Windows zaten varsayılan olarak bütün çekirdekleri kullanır. Kullanmadığını düşünmek zaten saçmalıktır. Eğer öyle olsaydı Windows yerine çekirdeklerin tamamını kullanan başka işletim sistemleri kullanırdık.

Ya bu soruyu artık cevapladığıma inanmıyorum. Tersine evriliyoruz yemin ederim. Bir grup akılsız bu ayarı önermeye başladı ve doğruyu anlatmak yine bize düştü :)
@Recep Baltaş Eski bir Windows 7 sistemde açılış hızını çok az artırmıştı diye hatırlıyorum, onun dışında bilgisayarı hızlandırdığı falan yok. Düzelttiğiniz için teşekkürler.
Plasebo diyorum. Birisi kanıtlayana dek inanmayacağım.

Son düzenleyen: Moderatör:
Bu ayar geliştiricler için konulmuştur. Windows zaten varsayılan olarak bütün çekirdekleri kullanır. Kullanmadığını düşünmek zaten saçmalıktır. Eğer öyle olsaydı Windows yerine çekirdeklerin tamamını kullanan başka işletim sistemleri kullanırdık.

Ya bu soruyu artık cevapladığıma inanmıyorum. Tersine evriliyoruz yemni ederim. Bir grup akılsız bu ayarı önermeye başladı ve doğruyu anlatmak yine bize düştü :)

Plasebo diyorum. Birisi kanıtlayana dek inanmayacağım.

Hocam ama fark ettiğim bir şey var, bu tik kapalıyken oyunlarda genel olarak belli bir CPU çekirdeği kullanılıyor. Genelde CPU 4 çekirdeği %40 civarlarında kullanılıyor, diğerleri %0 civarında oluyor. Çoğu oyunda böyle tik kapalıyken.

Hocam ama fark ettiğim bir şey var, bu tik kapalıyken oyunlarda genel olarak belli bir CPU çekirdeği kullanılıyor. Genel olarak CPU 4 çekirdeği %40 civarlarında kullanılıyor, diğerleri %0 civarında oluyor. Çoğu oyunda böyle tik kapalıyken.

Peki bu durumun performansa etkisi var mı? Bu durum oyundan oyuna değişir. Bazı oyunlar tek çekirdeğe yüklenir. Psikolojik de olabilir bu durum. Oyunda her ortamda her sahnede aynı değerleri yakalayamazsınız.

Peki bu durumun performansa etkisi var mı? Bu durum oyundan oyuna değişir. Bazı oyunlar tek çekirdeğe yüklenir. Psikolojik de olabilir bu durum. Oyunda her ortamda her sahnede aynı değerleri yakalayamazsınız.
Herhangi bir performans kaybı farketmedim. Daha önce bi videoda görmüştüm ve tiki açık kullanıyordum, işlemci kullanımı %20-30 civarında geziyordu çoğu oyunda. Bugün Win11'e güncelledim, oyuna girdiğimde CPU kullanımının %3-5 civarlarında gezdiğini gördüm. Bütün çekirdeklerin kullanımına bakayım dedim ve CPU 4 çekirdeği %40, diğerleri %0-3 civarı kullanılıyor. O ayara baktım ve tik kapalı konumdaydı. O yüzden sormak istedim.

Geri
Yukarı