Gelişmiş ülkeler neden hafif sistem tercih ediyor?

illedelinux

Decipat
Makaleler
2
Daha fazla  
Burada paylaşmış olduğum hafif dağıtımı Türkiye dışında indiren ülkelerin neredeyse tamamı gelişmiş-zengin ülkeler olması beni arayışa itti.
Biz hafif oturumları zayıf bilgisayarlar ve bilgisayarı yenileme durumu olmayanlar için paylaşıyoruz, en azından böyle düşünüyoruz.
Oysa dünyada amaç ile kullanım tersine yürüyor, yoksul ülkeler güçlü bilgisayar gerektiren ağır sistemleri daha çok tercih ederken zengin ülkeler hafif sistemi tercih ediyor. Bunun nedenini araştırdığımda "software bloat" denen yazılım şişkinliği anlayışıyla karşılaşıyorum.

Yazılım şişkinliği anlayışı nedir?

Gelişmiş ülkeler sistemi şişiren gereksiz gördükleri yazılımlardan ayıklanmış sistemi tercih ediyorlar. Bu da eksik gördükleri yazılımları kendilerinin deneyimi sayesinde giderebildikleri ve özelleştirebildikleri yeteneğine dayanıyor. Geri kalmış ülkeler ise genel olarak böyle bir deneyim olmadığı için hazır ve mümkün olduğunca paket yüklü dağıtımları tercih ediyorlar. Aradaki en önemli anlayış farkı olan bu software bloat anlayışı ciddi olarak düşünülmesi gereken bir anlayış. Zira yoksul ülke insanının geneli neden gelişmiş ülke insanı kadar deneyim sahibi değil gibi bir soru karşımıza çıkıyor.
Oysa GNU/Linux herkese açık bir işletim sistemidir, zengin ülkelerde olduğu gibi yoksul ülkelerin de onu deneyimlemesi ve aynı yeteneği göstermesi için hiç bir engel yok. O halde neden böyle, yani neden sistem tercihi genel olarak tersine işliyor. Bunun elbet bilimsel bir cevabı da vardır ama sizlerin bu konuda görüşleriniz nedir, zira insanların görüşleri de çoğu durumda gelişimin bir parçasıdır.

Windows'un güçlü bilgisayarlarda dahi hantal çalışması büyük bir etken. Dediğiniz gibi gereksiz yazılımlardan arıtılmış bir işletim sistemi arıyorlar. Lakin yurtdışında niye bu kadar çok indirildi fikrim yok.

Orada da külüstür bilgisayara sahip olanlar ve değiştirme durumu olmayanlar var ama bu kitle çok azınlıkta.

Hocam bence bu biraz daha hazıra konma ve öğrenmeyi çabalamayla alakalı ve kullanıcının gelişmişlik oranı.

Ülkemizdeki bilgisayardan anlayan gençlere sorduğunda en iyi yaptığı şeyin Utorrent kullanmak olduğunu söyler %80 fakat Avrupanın çocuklarının yazılım ve donanın bilgisinin daha gelişmiş olması şaşırtıcı bir şey değil çünkü olanakları daha fazla, eğitim olanakları, aile bilgisi ve bozsa da bir şey olmayacağı.

İkinci olarak DIY kültürünü de düşünmeliyiz, bizim memlekette bilgisayarı bozulanlar %90 oranında bakkalları tercih ediyor tamir için fakat yurt dışında bundan ziyade üstünde oynamak isteyecek daha çok kişi olduğuna eminim ve kanıtım da Reddit sayfaları :D.
Yurt dışındaki Reddit forumları ve genel teknoloji forumları bize göre çok fazla (Technopat ve SDN dışında forum yok memlekette), bu da forumlara ve Reddit'e talep olduğunu gösterir.

İkinci olarak DIY kültürünü de düşünmeliyiz

Yazınızın özellikle burası dikkatimi çekti.
"Kendin yap kültürü" yoksul ülkeler için daha uygunken sizin de değindiğiniz gibi onun yerine bakkal kültürü tercih ediliyor. Bu aynı zamanda başlık konusunda geçen amaç ile kullanımın tersine işlediğini doğrular nitelikte. Burada bir faktör de yine sizin üzerine bastığınız eğitim durumu olsa gerek. Zira bilgi olmadıktan sonra bir ekmeğin nereden alınacağı dahi sorun teşkil eder.
Kısacası yorumunuz okuma ve araştırma noktasına dayanıyor. Bence yerinde tespit etmişsiniz, teşekkürler.

Yazınızın özellikle burası dikkatimi çekti.
"Kendin yap kültürü" yoksul ülkeler için daha uygunken sizin de değindiğiniz gibi onun yerine bakkal kültürü tercih ediliyor. Bu aynı zamanda başlık konusunda geçen amaç ile kullanımın tersine işlediğini doğrular nitelikte. Burada bir faktör de yine sizin üzerine bastığınız eğitim durumu olsa gerek. Zira bilgi olmadıktan sonra bir ekmeğin nereden alınacağı dahi sorun teşkil eder.
Kısacası yorumunuz okuma ve araştırma noktasına dayanıyor. Bence yerinde tespit etmişsiniz, teşekkürler.
Sağolun hocam, konunuz cidden çok güzel ve çok önemli bir yere dayanıyor her ne kadar basit gibi gözükse de :).

Ben ekonomi, İngilizce ve eğitim ile alakalı olduğunu düşünüyorum. İngilizce olmadan bilgisayar üzerinde ne yaparsanız yapın zorlanacağınızı rahatlıkla iddia edebilirim. Yapılamaz demiyorum, hatta şahsen ben yapıyorum fakat kolay değil kesinlikle. Nasıl bilimin dili zamanında Arapça veya latinceyse teknolojinin dili de İngilizcedir. İngilizce olmadan spesifik şeylere girişmek istemiyor insanlar. Hatta bırakın girişmemek istemeyi haberi bile yok kimsenin. Daha etrafıma bilgisayar konusunda bilgili olan bir tane öğrenci görmedim. Yazılım okumak isteyenler de sadece oyun oynayan insanlardan ibaret. Geçen ay bu forumda tanıştığım sonra iletişimimizin kesildi GNU/Emre haricinde yaşıtım olan bilgisayarla alakalı birisi ile tanışmadım. İnsanların haberleri yok bilgisayarla neler yapabileceklerinden, haberi olanlar da yapmaya korkuyor. Bilgisayar pahalı olunca insanlar bilgisayarlarını özgürce kullanamıyorlar. Kendimden bahsetmem gerekirse bilgisayar hakkında veya android hakında biraz bilgim oldu her zaman fakat o kadar şey yapmama rağmen geçen seneye kadar bilgisayara format atamadım. Bilgisayarı haliyle kurcaladığımdan çok fazla bozdum ve hiçbir zaman format atmama izin vermedi babam. Haliyle bozmamaya çalıştım ve bozduğumda düzeltmeme de izin verilmedi. Tam hatırlamıyorum, pandemi dönemi Windowsun açılış ekranındaki animasyonu değiştirmeye çalışırken Windowsu tekrar bozunda babama haber vermeden format attım ve 2 hafta sonra da Linuxu kurdum zaten. Çok saçma değil mi, 2 tuşa basıp format atma işlemini bile şu zamana kadar yapmamıştım. Bir defasında bilgisayar bozulduğunda bozduğumda 6 ay boyunca bilgisayarsız kalmıştım. Yasak olduğunu sürekli bozduğumu falan söylediler. Masraf olmasın diye daha da yaptırmayacağını ve kendimin de yaptırmaya gitmeyeceğimi söyledi. Ablam 12. sınıf olduğunda yaptırmak zorunda kaldılar ve tek sıkıntı termal macunmuş. İngilizce ve ekonominin dışında eğitimsizlik de söz konusu sanırım. Ben kendimi bildim bileli bilgisayarla uğraşmama ve belli bir bilgi birikimim olduğuna inanmama ve hepsini ailemin görmesine rağmen kendileri destek olmak yerine köstek oluyorlarsa bu iş hakkında bilgisi olmayan insanların girişebileceğini sanmıyorum. Bilgisayarı topu topuna 10 defa bozmuşumdur 13 yıl içerisinde ve ilk elime aldığımda 4.5 yaşındaydım. 10 defa bozduğum için şu anda dahi babam sadece tarayıcı kullanarak hiç bozmadığı için benden daha bilgili olduğunu düşünüyor... Hiçbir şey yapmamak onların gözünde daha iyi sanırım ve ülkede benim gibi olan insan sayısının az olduğunu düşünmüyorum. Yaklaşık 3 aydır bilgisayarı bırakmış durumdalar ve bana karışmıyorlar. Bu son 3 ay içerisinde zaten Linuxu kurup kendimi epeyce geliştirdim ve geliştirmeye devam ediyorum. Yıllardır böyle olsa ne oldurdu merak ediyorum ama buna da şükür. Bunun sayesinde çok güzel insanlar tanıdım bu forumda. Umarım ailelerin daha bilinçli olduğu bir dönem yaratabiliriz gelecekte.

Ben ekonomi, İngilizce ve eğitim ile alakalı olduğunu düşünüyorum. İngilizce olmadan bilgisayar üzerinde ne yaparsanız yapın zorlanacağınızı rahatlıkla iddia edebilirim. Yapılamaz demiyorum, hatta şahsen ben yapıyorum fakat kolay değil kesinlikle. Nasıl bilimin dili zamanında Arapça veya latinceyse teknolojinin dili de İngilizcedir. İngilizce olmadan spesifik şeylere girişmek istemiyor insanlar. Hatta bırakın girişmemek istemeyi haberi bile yok kimsenin. Daha etrafıma bilgisayar konusunda bilgili olan bir tane öğrenci görmedim. Yazılım okumak isteyenler de sadece oyun oynayan insanlardan ibaret. Geçen ay bu forumda tanıştığım sonra iletişimimizin kesildi GNU/Emre haricinde yaşıtım olan bilgisayarla alakalı birisi ile tanışmadım. İnsanların haberleri yok bilgisayarla neler yapabileceklerinden, haberi olanlar da yapmaya korkuyor. Bilgisayar pahalı olunca insanlar bilgisayarlarını özgürce kullanamıyorlar. Kendimden bahsetmem gerekirse bilgisayar hakkında veya android hakında biraz bilgim oldu her zaman fakat o kadar şey yapmama rağmen geçen seneye kadar bilgisayara format atamadım. Bilgisayarı haliyle kurcaladığımdan çok fazla bozdum ve hiçbir zaman format atmama izin vermedi babam. Haliyle bozmamaya çalıştım ve bozduğumda düzeltmeme de izin verilmedi. Tam hatırlamıyorum, pandemi dönemi Windowsun açılış ekranındaki animasyonu değiştirmeye çalışırken Windowsu tekrar bozunda babama haber vermeden format attım ve 2 hafta sonra da Linuxu kurdum zaten. Çok saçma değil mi, 2 tuşa basıp format atma işlemini bile şu zamana kadar yapmamıştım. Bir defasında bilgisayar bozulduğunda bozduğumda 6 ay boyunca bilgisayarsız kalmıştım. Yasak olduğunu sürekli bozduğumu falan söylediler. Masraf olmasın diye daha da yaptırmayacağını ve kendimin de yaptırmaya gitmeyeceğimi söyledi. Ablam 12. sınıf olduğunda yaptırmak zorunda kaldılar ve tek sıkıntı termal macunmuş. İngilizce ve ekonominin dışında eğitimsizlik de söz konusu sanırım. Ben kendimi bildim bileli bilgisayarla uğraşmama ve belli bir bilgi birikimim olduğuna inanmama ve hepsini ailemin görmesine rağmen kendileri destek olmak yerine köstek oluyorlarsa bu iş hakkında bilgisi olmayan insanların girişebileceğini sanmıyorum. Bilgisayarı topu topuna 10 defa bozmuşumdur 13 yıl içerisinde ve ilk elime aldığımda 4.5 yaşındaydım. 10 defa bozduğum için şu anda dahi babam sadece tarayıcı kullanarak hiç bozmadığı için benden daha bilgili olduğunu düşünüyor... Hiçbir şey yapmamak onların gözünde daha iyi sanırım ve ülkede benim gibi olan insan sayısının az olduğunu düşünmüyorum. Yaklaşık 3 aydır bilgisayarı bırakmış durumdalar ve bana karışmıyorlar. Bu son 3 ay içerisinde zaten Linuxu kurup kendimi epeyce geliştirdim ve geliştirmeye devam ediyorum. Yıllardır böyle olsa ne oldurdu merak ediyorum ama buna da şükür. Bunun sayesinde çok güzel insanlar tanıdım bu forumda. Umarım ailelerin daha bilinçli olduğu bir dönem yaratabiliriz gelecekte.
Çok güzel bir yazı hocam, ellerinize sağlık.

Ben kendimi bildim bileli bilgisayarla uğraşmama ve belli bir bilgi birikimim olduğuna inanmama ve hepsini ailemin görmesine rağmen kendileri destek olmak yerine köstek oluyorlarsa bu iş hakkında bilgisi olmayan insanların girişebileceğini sanmıyorum.

Galiba doksandan vurma diye alıntıladığım bu cümleye derler.
Bu kadar olumlu ve bilgilendirici yorumlar geleceğini doğrusu tahmin etmemiştim
Açtığım konunun tahminimden daha önemli olduğunu sizin ve Maty Friedman arkadaşımızın yazısından sonra daha iyi anlıyorum.
Ey ki de bu yorumu yazdınız, bana bundan 11 yıl önce bilgisayar ile ilk tanıştığımda cesaret ile birlikte yaşadığım korkuyu hatırlattınız.
Evet dediğiniz gibi bilgisizlikten ve yoksulluktan kaynaklanan korku denen olay bizi her konuda engelliyor. Acaba bozar mıyım korkusu cidden hayatımızı alt-üst ediyor, arayışımızı dahi kısıtlıyor. Öyle ki, bilgiye son derece aç olduğumuz halde kendimizi bilgi ile doyurmak yerine açlığımızı bastırma durumunda kalıyoruz.
Teşekkürler JetWarker, müthiş bir tespiti yaşayarak anlatmış olmanız diğer okuyanlar için bir ders niteliğinde. Neyse ki, GNU/Linux gibi içine özgürce dalacağımız bir ortam var.
GNU/Linux kullanmıyorum onu yaşıyorum sloganını doğrulayan yorumlarınız için sonsuz teşekkürler.

Yeni konular

Geri
Yukarı