Geliştirici araçları kullanılacak sisteme Linux dağıtımı önerisi

Yer
Kocaeli
Daha fazla  
Meslek
Öğrenci
Birkaç aydır Linux Mint kullanıyordum ancak şimdi başka bir dağıtımı denemek istiyorum. Çok fazla dağıtım olduğu için çok kararsız kaldım, sizce hangisini kullanmalıyım? Benim için içinde geliştirici araçlarını kullanabilmem çok önemli. (VS 2019, VS Code, NodeJs.)

Ubuntu doğru tercih olaraktır diye düşünüyorum. Linux Mint'de Ubuntu tabanlı bir dağıtım sonuç olarak. Her iki Distro'da işinizi görür. Dağıtım değiştirme işi bitmek bilmez bir şey Linux dağıtımlarının çok fazla oluşundan kaynaklı olarak. Distro Watch sitesi hit sıralamalarına göre, MX Linux, Manjaro Linux, Linux Mint ilk üçüncü sıradalar birinden biri kurulup kullanılabilir. Developer araçlarınıda rahat şekilde bu dağıtımlar ile kullanabilirsiniz. Ben olsaydım Ubuntu ile yola çıkardım.
Diğer taraftan, base yalın işletim sistemi kurarak devam edilmesi düşünülüyorsa eğer Arch Linux doğru bir tercih olabilir de, bu tamamen seçenek. Uğraşırım diyorsanız eğer. Kişisel blog sayfamda base Arch Linux kurulumları ISO dosyalarını bulabilirsiniz. Daha pratik kurulum methodları ekli şekilde yayımlanan popüler base Arch Linux ISO kalıblarıdır. Saygılarımla.
Kaynak: Arch Linux Calamares ile kurulum, Saf arch kurulum sistemleri

Ubuntu doğru tercih olaraktır diye düşünüyorum. Linux Mint'de Ubuntu tabanlı bir dağıtım sonuç olarak. Her iki Distro'da işinizi görür. Dağıtım değiştirme işi bitmek bilmez bir şey Linux dağıtımlarının çok fazla oluşundan kaynaklı olarak. Distro Watch sitesi hit sıralamalarına göre, MX Linux, Manjaro Linux, Linux Mint ilk üçüncü sıradalar birinden biri kurulup kullanılabilir. Developer araçlarınıda rahat şekilde bu dağıtımlar ile kullanabilirsiniz. Ben olsaydım Ubuntu ile yola çıkardım.
Diğer taraftan, base yalın işletim sistemi kurarak devam edilmesi düşünülüyorsa eğer Arch Linux doğru bir tercih olabilir de, bu tamamen seçenek. Uğraşırım diyorsanız eğer. Kişisel blog sayfamda base Arch Linux kurulumları ISO dosyalarını bulabilirsiniz. Daha pratik kurulum methodları ekli şekilde yayımlanan popüler base Arch Linux ISO kalıblarıdır. Saygılarımla.
Kaynak: Arch Linux Calamares ile kurulum, Saf arch kurulum sistemleri
Bu siteyi şimdi öğrendim, teşekkürler. Önerdiğiniz dağıtımlara bakacağım.
MX Linux Xfce ve KDE farkları nedir?

Son düzenleme:
Bu siteyi şimdi öğrendim, teşekkürler. Önerdiğiniz dağıtımlara bakacağım.
MX Linux Xfce ve KDE farkları nedir?

Masaüstü arayüzleri Xfce, KDE Plasma VD bunlar kullanacak kişinin kendi zevkine göre seçimleri değişebilir. Kendim Xfce kullanıyorum uzun yıllardır oda geliştirilebiliyor olmasından kaynaklı. Modern arayüz isteniyorsa eğer tabii ki, KDE daha mantıklı olabilir beraberinde cinnamon, deepin gibi masaüstü arayüzleri kullanımları söz konusu. Masaüstü arayüzleri dağıtımlardan bağımsız olarak istendiğinde, Xfce kurulmuş bir Distro'ya, yazılım merkezleri üzerinden farklı masaüstü arayüzleride ayrıca kurulabilmekte. Kurulma sonrası oturum ekranı üzerinden ilgili arayüz seçimi ile sistem hesabına bu arayüzle giriş yapılabilir özetle, birden fazla masaüstü arayüzleri kurulabilmektedir. Bu detayı da eklemekte yarar görüyorum. Her arayüz için bir ISO kalıbı distro indirmeye gerek kalmıyor bu sayede de. Alt kısma Linux dağıtımlarını Online olarak kurmadan test etmek için link ekledim. Dilerseniz eğer distroları test ederek vnc server üzerinden, son aşamada kendiniz karar vermeniz daha kolay olacaktır. Aşağı yukarıda adı bilinen popüler Linux distroları mevcut listede.
Kaynak: DistroTest.net - The first online operating system tester

Distro hopping yapan birisi olarak sana önerilerim:
Öncelikle hangi distroyu kullandığının tek önemi donanımsal olarak en az sorun yaşayacağını bulmaktır. Onun haricinde bana göre linux debian veya arch kullanmaktır. Mesela ben manjaro ile en az donanımsal problem yaşadığım için kullanıyorum.

Distro denemeden önce sanal makinaya yükleyip deneyin.

Yeni konular

Geri
Yukarı