Geliştirme kartında hangi bileşenin yandığı nasıl öğrenilir?

Primearc

Hectopat
Makaleler
3
Yer
Matrix
5V giriş yerine bir anlık dalgınlıkla 12 V verdim. Hafif bir yanık kokusuyla birlikte Atmega328P‘ye dokunduğumda çok yüksek sıcaklık hissettim. Daha sonra normal bir şekilde 5V'luk gerilimle tekrar denedim. Bu sefer de Arduino'ya bağlı harici LED çok az bir ışık veriyordu. Programım çalışmıyordu. Aynı zamanda giriş- çıkış bilgilerini veren TX ve RX LED'leri ikisi aynı anda titrek bir ışık veriyordu. Kartın neresinin yandığını nasıl anlayabilirim? Eğer sadece Mikrokontrolcü yandıysa onu değiştireceğim. Cihaz orijinal Arduino UNO.
Ekleme: Windows 10, cihaz bağlandığında cihazın arızalı olduğunu bildiriyor.

Son düzenleyen: Moderatör:
5V giriş yerine bir anlık dalgınlıkla 12 V verdim. Hafif bir yanık kokusuyla birlikte Atmega328P‘ye dokunduğumda çok yüksek sıcaklık hissettim. Daha sonra normal bir şekilde 5V'luk gerilimle tekrar denedim. Bu sefer de Arduino'ya bağlı harici LED çok az bir ışık veriyordu. Programım çalışmıyordu. Aynı zamanda giriş- çıkış bilgilerini veren TX ve RX LED'leri ikisi aynı anda titrek bir ışık veriyordu. Kartın neresinin yandığını nasıl anlayabilirim? Eğer sadece Mikrokontrolcü yandıysa onu değiştireceğim. Cihaz orijinal Arduino UNO.
Ekleme: Windows 10, cihaz bağlandığında cihazın arızalı olduğunu bildiriyor.
Multimetre ile bağlantıları test etmelisiniz, geçmiş olsun.

Multimetre ile bağlantıları test etmelisiniz, geçmiş olsun.
5FF0F986-3E91-425B-8642-B0E4766BD4E8.png
VCC-GND mi yoksa AVCC-GND arasına mı tutmalıyım?

Girişte bir gerilim düşürücü olması gerekiyor. Öncelikle onu kontrol edin.
Gerilim dönüştürücü kısmından vermedim voltajı. 5V luk giriş gerilim dönüştürücüye uğramadan geçiyor. Geçse zaten yanmazdı kart.
VCC-GND ses varken AVCC-GND arasında 711 ve 550 değerlerinin alıyorum.(İki GND farklı değerler)

Son düzenleme:
Yanlış anlamışım olayı. İçinde program yüklüyse başka bir girişinden 5V verdiğinizde çalışıyor mu program?
Maalesef
Sanırım kart yanmış. Mikrokontrolcü’ yü çıkartmama rağmen giriş-çıkış LED’leri aynı anda yanıyor. Mikrokontrolcü alıp şansımı deneyebilirdim ama onunla aynı fiyat olan Klon Arduino UNO daha mantıklı. Aynı zamanda çalışma garantisi var.

Son düzenleme:

Yeni konular

Geri
Yukarı