Gemide nasıl çalışılır?

484873

Decapat
Arkadaşlar merhaba üniversite 3. sınıf öğrencisiyim vallahi okumak bana boş geliyor. Acaba vasıfsız birisi gemiye nasıl girer ve girerse ne kadar paraya çalışır? Şartlar nelerdir? Beni vazgeçirmek için vesaire yazanlar boşuna dil dökmesin. Yalnızca bilgisi olanlardan bilgi istiyorum.

Hocam şu an vasıfsız işçi olarak girersiniz ve iyi bir maaş beklentiniz olmasın. Getir götür işleri yaparsınız. Ama 2 yıllık gemi veya gemide çalışabilecek elektrik ile ilgili bölümler var. Onlardan birini okuyup İngilizcenizi geliştirir iseniz ortalama bir maaşlı bir iş bulabilirsiniz.

Vasıfsız olarak gemiye giremezsiniz. En azından 32 gün kurs alıp, üzerine sınavı da geçerek; yağcı veya gemici yeterliğine sahip olmanız gerekir. Ayrıca 8 gün de güvenlik sertifikaları için alinacak kursla beraber, toplam 40 günlük bir eğitim gerekir. Bu ehliyetler ile personel alan şirketlerde, 15000 TL civarı maaşla iş bulabilirsiniz. Gemici ya da yağcı olarak 6 ay hizmet yaptıktan sonra, vardiya tutma ve can kurtarma araçları sertifikalarını alırsınız. Bu sayede hem çalişabileceğiniz şirket sayısı, hem de maaşınız biraz artar. Her iki ehliyet ile de 18 ay hizmet yaparsanız, usta makine tayfası veya usta güverte tayfası ehliyetlerine geçebilirsiniz.

Gemide vasıfsız olarak çalışamazsın. Öncelikle 5 temel STCW sertifikasına ve Gemi Adamı Cüzdanına ihtiyacın var. Belli bir hizmet süresini doldurduktan sonra güverte/makine lostromoluğuna kadar yükselebilirsin sadece. Zabitlik için üniversite şart. Gemiye katıldığında da öyle çok bir para beklentin olmasın, asgari ücretle başlarsın. Ki denizcilikle alakası olmayan bir okuldan, üniversiteden mezun değilsen veya tanıdığın yoksa iş bulmak zor.

Gemide vasıfsız olarak çalışamazsın. Öncelikle 5 temel STCW sertifikasına ve Gemi Adamı Cüzdanına ihtiyacın var. Belli bir hizmet süresini doldurduktan sonra güverte/makine lostromoluğuna kadar yükselebilirsin sadece. Zabitlik için üniversite şart. Gemiye katıldığında da öyle çok bir para beklentin olmasın, asgari ücretle başlarsın. Ki denizcilikle alakası olmayan bir okuldan, üniversiteden mezun değilsen veya tanıdığın yoksa iş bulmak zor.
Gemide tanıdıklarım var mesela yağcı sertifikası alacak olsam ülkelerarası yol uliklara aylık ortalama kaç dolar para alabilirim?

Vasıfsız olarak gemiye giremezsiniz. En azından 32 gün kurs alıp, üzerine sınavı da geçerek; yağcı veya gemici yeterliğine sahip olmanız gerekir. Ayrıca 8 gün de güvenlik sertifikaları için alinacak kursla beraber, toplam 40 günlük bir eğitim gerekir. Bu ehliyetler ile personel alan şirketlerde, 15000 TL civarı maaşla iş bulabilirsiniz. Gemici ya da yağcı olarak 6 ay hizmet yaptıktan sonra, vardiya tutma ve can kurtarma araçları sertifikalarını alırsınız. Bu sayede hem çalişabileceğiniz şirket sayısı, hem de maaşınız biraz artar. Her iki ehliyet ile de 18 ay hizmet yaparsanız, usta makine tayfası veya usta güverte tayfası ehliyetlerine geçebilirsiniz.
Vallaha 2000 dolar gibi ücretler duydum 15000 bu kadar zahmetli bir iş için az değil mi? Zaten asgari ücret yakın bir vakitte 10 bin tl olacakken. 15 bin tl ye kim bu kadar zahmetli bir işe girer ki?

@484873 ilk başladığınızda 2000 dolar gibi bir maaş hele ki tayfa sınıfında mümkün değil. Bahsettiğim 15000 TL yurt dışı sefer için, zaten yurt içi gemilerde daha düşük olur ki şu anda çalıştığım gemide gemiciler her şey dahil 700 USD alıyorlar. Usta makine veya usta güverte sınıfına geçerseniz, belki kimyasal tankerlerde o maaşı bulabilirsiniz ki kalburüstü bir kaç firma harici pek zannetmiyorum. Olacağı 1500 USD artı eksi yüzde 15-20 olacaktır.

Alttaki sitedeki ilanlardan genel maaş bilgisi edinebilirsiniz;

Son düzenleme:

Geri
Yukarı