Generic ML PUA (PUA) Nedir?

witicieen

Kilopat
Makaleler
3
Merhaba bilgisayarım da tarama yaptım, Generic ML PUA (PUA) diye bir malware buldu ancak bu ne oluyor? Google'dan tam bulamadım, bilen arkadaşlar yardımcı olabilir mi?

Hocam internette araştırmam sonucu bu yazıyı buldum. ( Çevrildi )

Genel ML PUA algılamaları

Potansiyel olarak İstenmeyen Uygulama (PUA), kötü amaçlı olmasa da genellikle iş ağları için uygun olmayan uygulamaları tanımlamak için kullanılan bir terimdir.

Genel ML PUA algılaması, Sophos Intercept X'in Machine Learning (ML) motoru tarafından oluşturulur, ayrıca belirli Sophos yaklaşımı Deep Learning tarafından da adlandırılır ve PE (Taşınabilir Yürütülebilir) dosyalarındaki PUA'ları tespit etmek için tasarlanmıştır:

• .exe
  • .sys
  • .dll
  • .pif
  • .scr
  • ve daha fazlası
Bu tür bir tespit alınmışsa, bunun nedeni Sophos'un bilgisayarda Derin Öğrenme tehdit modelimizin bir PUA olduğuna karar verdiği bir dosya tespit etti. Bu, dosyanın çalıştırılmadan önce algılandığı anlamına gelen bir yürütme öncesi algılamadır.

Başlıca PUA sınıflandırmaları​

Başlıca PUA sınıflandırmaları şunlardır:

• reklam yazılımı
  • dialer
  • kötü amaçlı olmayan casus yazılım
  • uzaktan yönetim araçları
  • bilgisayar korsanlığı araçları
Not: PUA kategorisine giren bazı uygulamalar bazı kullanıcılar tarafından yararlı olarak kabul edilebilir.

Deep Learning'in bu kararları nasıl aldığı hakkında daha fazla bilgi için lütfen Demystifying deep learning'e bir göz atın: Sophos makine öğrenimi modellerini nasıl oluşturur

.

Aşağıdaki bölümler kapsanır:

Aşağıdaki Sophos ürünleri
için geçerlidir Sophos Intercept X

Ne yapmalı​

Çoğu durumda, yapacak bir şey yoktur; algılanan dosya ve ilgili bileşenler uç noktadan otomatik olarak kaldırılmış olacaktır.

Gerekirse, Sophos Central'daki Tehdit Vakaları bölümüne erişerek algılamaya yol açanlar gibi daha fazla bilgi edinebilirsiniz.

Bu bilgiler, algılamayı daha fazla analiz etmek ve daha fazla bilgi istemek için kullanılabilir. Not : ML PUA algılamaları Tehdit Durumlarıoluşturmaz.

Ancak, cihazlarınızda bildirilen dosya adını veya SHA-256'yı aramak için Canlı Keşfet altındaki Tehdit Avı sorgusunu kullanabilirsiniz.
Kaynak; https://support.sophos.com/support/s/article/KB-000036922?language=en_US

Silebilirsin, aşırı zararlı bir tehdit değil.

Kötü bir şey değildir yani değil mi
Hocam internette araştırmam sonucu bu yazıyı buldum. ( Çevrildi )

Genel ML PUA algılamaları

Potansiyel olarak İstenmeyen Uygulama (PUA), kötü amaçlı olmasa da genellikle iş ağları için uygun olmayan uygulamaları tanımlamak için kullanılan bir terimdir.

Genel ML PUA algılaması, Sophos Intercept X'in Machine Learning (ML) motoru tarafından oluşturulur, ayrıca belirli Sophos yaklaşımı Deep Learning tarafından da adlandırılır ve PE (Taşınabilir Yürütülebilir) dosyalarındaki PUA'ları tespit etmek için tasarlanmıştır:

• .exe
  • .sys
  • .dll
  • .Pif
  • .Scr
  • Ve daha fazlası
Bu tür bir tespit alınmışsa, bunun nedeni Sophos'un bilgisayarda Derin Öğrenme tehdit modelimizin bir PUA olduğuna karar verdiği bir dosya tespit etti. Bu, dosyanın çalıştırılmadan önce algılandığı anlamına gelen bir yürütme öncesi algılamadır.

Başlıca PUA sınıflandırmaları​

Başlıca PUA sınıflandırmaları şunlardır:

• Reklam yazılımı
  • Dialer
  • Kötü amaçlı olmayan casus yazılım
  • Uzaktan yönetim araçları
  • Bilgisayar korsanlığı araçları
Not: PUA kategorisine giren bazı uygulamalar bazı kullanıcılar tarafından yararlı olarak kabul edilebilir.

Deep Learning'in bu kararları nasıl aldığı hakkında daha fazla bilgi için lütfen Demystifying deep learning'e bir göz atın: Sophos makine öğrenimi modellerini nasıl oluşturur

Aşağıdaki bölümler kapsanır:

Aşağıdaki Sophos ürünleri
İçin geçerlidir Sophos Intercept X

Ne yapmalı​

Çoğu durumda, yapacak bir şey yoktur; algılanan dosya ve ilgili bileşenler uç noktadan otomatik olarak kaldırılmış olacaktır.

Gerekirse, Sophos Central'daki Tehdit Vakaları bölümüne erişerek algılamaya yol açanlar gibi daha fazla bilgi edinebilirsiniz.

Bu bilgiler, algılamayı daha fazla analiz etmek ve daha fazla bilgi istemek için kullanılabilir. Not: ML PUA algılamaları Tehdit Durumlarıoluşturmaz.

Ancak, cihazlarınızda bildirilen dosya adını veya SHA-256'yı aramak için Canlı Keşfet altındaki Tehdit Avı sorgusunu kullanabilirsiniz.
Kaynak; https://support.sophos.com/support/s/article/KB-000036922?language=en_US

Tam anlamadım vallahi

Yeni konular

Geri
Yukarı