Rehber Geniş SSD Seviye Listesi

Astroscott

Kilopat
Katılım
22 Ekim 2016
Mesajlar
6.245
Makaleler
15
Çözümler
31
Yer
Samsung en iyisi
Merhaba arkadaşlar, 2 gündür uğraştığım SSD listesini sonunda bitirebildim. Şu meşhur "SSDs" adındaki E-Tabloyu ülkemize uygun olacak şekilde tasarladım.
(Ülkemizde bulunmayan modelleri çıkardım, birkaç model ekledim, bilgi kirliliği olduğunu düşündüğüm kategorileri kaldırdım vs.)

Bu liste sayesinde SSD'ler hakkındaki temel bilgilere kolay şekilde ulaşabilirsiniz. Ülkemizde satılan SSD'ler hakkında genel bilgileri barındırıyor. Çok detaylı bilgi eklemem mümkün değildi, ama merak ettiğiniz bir SSD hakkındaki temel bilgileri öğrenebileceğiniz tarzda bir şey oldu. TBW, IOPS ve detaylı bilgiler için ürünlerin sitesini veya incelemelerini ziyaret etmeniz gerekecek. Bu değerler modelden modele değiştği için sığdırmam pek mümkün olmazdı.

Okuma yazma hızları her modelin en yüksek depolamaya sahip halinden baz alındı. NVMe SSD'lerde depolamaya göre IOPS, okuma yazma hızları değişiklik gösterebiliyor.
Soru işareti bıraktığım kısımlarda güvenilir bir bilgi bulamadığım anlamına geliyor, merdiven altı ürünlerin bilgilerini bulmak zor oluyor. Eğer siz biliyorsanız beni de bilgilendirirseniz sevinirim, düzenlerim.

Şimdilik üretici sayfası ve sınıf gibi yerleri doldurmadım. Üretici sayfasını boş bir zamanda ekleyeceğim, sınıf konusunda ise karar vermedim, bu konuda sizlerin fikrini almak istiyorum.
Link:
SSD Listesi - Astroscott
Liste burada, sınıflandırmayı nasıl yapsam, aklıma hiç mantıklı bir şey gelmiyor. Bu konuda fikriniz varsa paylaşırsanız çok sevinirim. Neyse, umarım yardımcı olmuştur.
 

PossibleTurco

Centipat
Katılım
15 Eylül 2020
Mesajlar
3.147
Makaleler
14
Çözümler
16
Yer
Bir gün herkes Barracuda 120 alacak.
Ellerinize sağlık hocam. Çok geniş ve kapsamlı bir liste olmuş. Yardımcı olacaktır SSD alacak arkadaşlara. :)
 

STR4NGE

Decipat
Katılım
4 Şubat 2020
Mesajlar
1.248
Çözümler
3
Yer
Tekirdağ
Yeni SSD alacak kişiler özelliklerini tek tek araştırmak yerine buradan kolay bir şekilde bakabilir. Detaylı ve güzel olmuş.
 

Delaney

Centipat
Katılım
12 Haziran 2019
Mesajlar
443
Makaleler
1
Çözümler
1
Benchmark puanına göre sınıflandırma yapabilirsin ama liste karışık. M2'ler hep önde çıkar. SATA ve M2 için ayrı ayrı yapabilirsin.
 

MisakiTaro

Gigapat
Katılım
30 Ocak 2019
Mesajlar
17.265
Makaleler
7
Çözümler
159
Yer
crazyreign ile ARGB şöleninde
Eline sağlık Astroscott reis. Senden beklendiği gibi kaliteli bir liste olmuş. Göremediğim modelleri ve eklemek istediklerimi şöyle yazayım.

- MP510 modelinde çok fazla hız düşme şikayeti var.

- James Donkey NVMe modeli çok iyi fakat M.2 soğutucusu yoksa kesinlikle uzak dursunlar. 80 dereceleri geçiyor çünkü.

+ Toshiba'nın NVMe ve OCZ modelleri yok. Zaten çöp fakat eklesen iyi olur. :D

+ NeoForza ve INNO3D yok. (Gerçi bunlar hakkında pek kaynak yok.)

+ Hi-Level'ın NVMe modellerini göremedim.

+ Corsair MP600 yok.

1611491501779.png

Şu detayı çok beğendim. :D LE modelinin uyumluluk sorunları olduğunu yazabilirsin.

Onun dışında şahane olmuş, eline sağlık.
 
KS
Astroscott

Astroscott

Kilopat
Katılım
22 Ekim 2016
Mesajlar
6.245
Makaleler
15
Çözümler
31
Yer
Samsung en iyisi
@MisakiTaro Teşekkür ederim hocam detaylı cevabın için. Unuttuğum modellerin neredeyse hepsini yazmışsın :d Hi-Level'ın NVMe modeliyle ilgili detaylı bilgi bulamadım, okuma yazma hızı ve ismini yazıp boş bırakmak istemedim. Onun haricinde bahsettiğin diğer modelleri ekleyeceğim listeye. Bunun dışında nasıl sınıflandırma yapmalıyım, bir fikrin var mıdır hocam?
 

Yeni konular

Yukarı