Gentoo kurulumu sonrasında Unknown file system hatası

Makaleler
5
Gentoo kurulumu bittikten sonra reboot komutunu girdiğimde sistem sorunsuz açılıyor ama sistemi poweroff komutuyla kapatıp geri açmaya çalıştığımda Unknown file system Grub rescue> yazısı çıkıyor ekranda. Bunu nasıl çözerim?

Sistem bilgilerim:
  • B450M S2H
  • AMD Ryzen 3200G
  • 8 GB RAM
  • 1 TB HDD

İkinci seçeneği seçince Windows açılıyor, ilk seçeneği seçince grub rescue açılıyor. CSM'i kapatınca sadece Windows açılıyor.
O zaman Grub kurtarma için diğer hocalara bırakayım bu konuyu. Grub kurtarma işi yapmadım pek. Küçük bazı ayarlarla kurtarılabilir diye düşünüyorum.

@tirabzonun_kaymagi hocam, bir bu yöntemi deneyebilir misiniz?

Tekrar Linux kurabilirsiniz veya bana göre daha riskli bir yöntem olan Windows kurulum USB'si üzerindeki tamir seçeneğinden CMD'ye erişip bootrec /fixmbr daha sonra bootrec /fixboot yazabilirsiniz.

Son düzenleme:
Konuyu hortlatiyorum ama, ext4 harici bir FS sectiysen stage3'te e2fsprogs harici baska bir FS yonetimi icin paket gelmiyor. Yuksek ihtimalle o yuzden, chrootlayip diskinde olan FS'in aracini indirseydin bu sorun cozulebilirdi.
Ama ilk acilista sorunsuz boot edebiliyordum sonraki acilislarda sorun oluyordu. Ext4 kullanmistim.

Geri
Yukarı