Gentoo Linux yedekten geri alma sonrası performans düşüşü

• Konuyu başlatan gen2
  • Başlangıç Tarihi
  • Mesaj 6
  • Görüntüleme 500

gen2

Megapat
Makaleler
1
Selam arkadaşlar, uzun süredir Wine ile yaşadığım stabilite problemleri sonucunda eski bir yedeğe geri dönme kararı aldım ve geri yüklemeyi yaptım. Yükleme sonrası yaklaşık 380 Update yaptım ve yaptığım Benchmark'larda performans düşüşü tespit ettim. Sistemimle bolca rice yapıyorum ve Geekbench rekoru kırmaya çalışıyorum bu yüzden düşük de olsa bu farkı nasıl kapatabilirim bilemedim. Eski sistemle arada pek bir fark yok gibi, her şeyi eşitlemeye çalıştım. Tek yapmadığım şey make konfigürasyon dosyasına LDFLAGS değişkeni eklemek oldu. Onu da stabilite sebepleri yüzünden yapmak istemedim. Aklına başka bir şey gelen var mı? Bir de Benchmark sonuçlarında çok dalgalanmalar yaşamaya başladım, sebebini tahmin etsem de emin değilim. Fikirleriniz neler?

Gentoo kullanmadığım için bilmiyorum, belki konuyla alakasızdır ama Linux çekirdeğini derlerken kaç tane işlemci çekirdeği kullandınız? Birden fazla işlemci çekirdeği kullanmanın derleme kalitesini düşürebildiğini duymuştum.
Yok farketmiyor sonuç. Çıkan kod aynı oluyor yani. 8 parça kullanıyorum çekirdeği derlerken.
Bu tarz sorunlar çıkabildiğinden bütün sistemi backup almayı sevmiyorum. Bazı önemli ya da özelleştirdiğim config dosyalarını ve home dizinini yedekleyip sistemi sıfırdan kuruyorum.
Baştan kursam nasıl olurdu bilmiyorum açıkcası.

Eski sistem ile yeni sistem karşılaştırması. N-body physics puanım çok düşmüş nedense.

Son düzenleme:
Çözümü bilmiyorum ama yedek olayıyla ilgili şunu söyleyebilirim.
Yedek büyük bir yüzdeyle ve her zaman yüzde yüz orjinalin yerini almaz. Bunu yıllar önce çok yedekleme işiyle uğraştığımdan biliyorum. Yedek her ne kadar bir klon olsa da atom zerrelerinin birebir tutması mümkün değil, bir nevi İngilizcenin ğşüç harfleri algılayamaması gibidir.
Geekbenc gibi çalışmalara doğal sistemlerle daha zor ama daha isabetli ulaşırsın.

Donanımların performansına en büyük etkenlerden birisi de sıcaklık. Bildiğimiz üzere sıcaklık arttıkça ters orantılı olarak performansa etki ediyor. Hatta bazen aynı sıcaklıklarda yapılan testlerde bile sonuçlar arasında fark olabiliyor. Sistemi ilk açınca yapılan testle 30 dk sonra yapılan test gibi.
Soğuk bir ortamda fanlar tam çalışırken yapılan testte fark gözlemlenecektir illaki. Başka sistemsel bir sebep gelmedi aklıma.

Donanımların performansına en büyük etkenlerden birisi de sıcaklık. Bildiğimiz üzere sıcaklık arttıkça ters orantılı olarak performansa etki ediyor. Hatta bazen aynı sıcaklıklarda yapılan testlerde bile sonuçlar arasında fark olabiliyor. Sistemi ilk açınca yapılan testle 30 dk sonra yapılan test gibi.
Soğuk bir ortamda fanlar tam çalışırken yapılan testte fark gözlemlenecektir illaki. Başka sistemsel bir sebep gelmedi aklıma.

Laptopum sadece CPU yükte olduğunda soğutabilecek kadar iyi bir soğutmaya sahip. Zaten sıcaklıklar format atmadan önce neyse o şu anda. Sanırım başka birşey yaşıyorum, çözemedim bir türlü.

Geri
Yukarı