Gentoo siyah ekranda kalıyor

277726

Hectopat
Makaleler
4
Gentoo'yu Wiki sayfasında EFI'yi /boot olarak kurdukları için ben de aynı şekilde yaptım ama Arch'ta ben /boot/efi şeklinde kurmuştum. Tekrardan /boot/efi Gentoo yapmaya çalıştım ama bir işe yaramadı. GRUB'da gözükmediği için boot-repair ile düzeltmeye çalıştım. GRUB'da listeye gelse de siyah ekranda kalıyor.

Gentoo'yu Arch üzerinden kurdum. Çözüm bulamazsam da tekrar kurmayı planlıyorum.
Şimdi tekrar kurmak istersem, boot yerine Arch da yaptığım gibi /boot/efi olarak mı mount etmeliyim, yoksa Wiki'deki gibi /boot yaparak EFI olarak düzgün bir şekilde triple boot yapabilir miyim? Arch ve Mint ile triple boot olacak.

Son düzenleyen: Moderatör:
Yazı yazmıyor. tty ekranına falan hiç giremedim.

Şu an arch ile bakabilirim. Zaten arch ile gentoo kurulumu yaptım. Arch da open source sürümünü yükledim ve sanırım onu kullanıyorum. Şu anlık hiçbir sorun çıkartmadı.

genkernel all bende hata verdiği için menuconfig ile elle yapılandırdım ama default olarak seçilenleri bıraktım. Pek ne işe yaradığını bilmediğim şeyler vardı. Bildiğim bazı şeyleri de işaretledim ama sadece ntfs gibi basit şeyler.

Bu dediğiniz yer için wikiden tekrar o bölümü mü yapayım? Yazdığınız yerler oradan mı seçiliyor?
Menuconfige tekrar gir dediklerimi aktive et sonra derle işte kerneli.

Sen ilk once binary kernel ile sistemini calisir hale getir, menuconfigle kernel konfigure etme islemi basit bir islem degildir.
genkernel all kısmında ki seçenek binary kernel sanırım? Böyle olduğunda gentoo kullanmamın bir mantığı yok ki. Benim maksadım gentoo'nun asıl kullanılma amacı.
Menuconfige tekrar gir dediklerimi aktive et sonra derle işte kerneli.

Tamamdır. Şu an başka bir hata alıyorum. Onu çözünce deneyeceğim. Teşekkürler.

genkernel all kısmında ki seçenek binary kernel sanırım? Böyle olduğunda gentoo kullanmamın bir mantığı yok ki. Benim maksadım gentoo'nun asıl kullanılma amacı.

Onun icin de konu acin. Mesajim cozduyse cozum isaretleyin ki kolayca bulsun insanlar. Bu sorun icin Turkce kaynak yok su an cunku.

Daha ilk kurulumda deneme yanilma yontemiyle kernel konfigure edersen, onlarca kez sistemine chroot olup kernel derlemek zorunda kalirsin. Binary kernel bu yuzden var. Once bir sistemini calisir hale getirirsin ondan sonra manual kernel konfigurasyonunu yaparsin.

Daha ilk kurulumda deneme yanilma yontemiyle kernel konfigure edersen, onlarca kez sistemine chroot olup kernel derlemek zorunda kalirsin. Binary kernel bu yuzden var. Once bir sistemini calisir hale getirirsin ondan sonra manual kernel konfigurasyonunu yaparsin.

Sistem çalışır haldeyken kernel konfigurasyonu yapılabiliyor mu? Ben Gentoo mantığını pek anlayamadım sanırım. Kernel'i ve tüm uygulamaları compile ettiğimiz için performansı diğer distrolara göre daha iyi değil mi? Binary kernel yaparken de zaten az da olsa compile etmiyor muyuz? Çok değişik gelmeye başladı.

Kernel konfigurasyonu yapmadığımda Arch kullanmak gibi olmayacak mı? -Gerçi uygulamaları falan yine compile ettiğimiz için farkı belki görürüm-

Yapilabiliyor.

Hayir.
Once bilgisayari calisan bir kernel ile acip yuklu modullerin listesini yapman lazim. Sonra bu modulleri tek tek menuconfig ile aktif etmen gerekiyor.

O zaman benim wiki sayfasında ki genkernell all da aldığım hatayı çözüp o şekilde compile ederek kurmam gerekiyor. Ben şimdi /boot ile /boot/efi komple karıştırdığım ve ayrıca Mint ile boot-repair kullandığım için de GRUB büyük ihtimalle kafayı yemiştir.

Ben Arch da çok rahat boot-repair yapıp sadece fstab ile yolları gösterip halletmiştim ama Gentoo da sanırım kernel de bir sorun var? Yoksa GRUB düzgündür değil mi?

Ben en iyisi Gentoo tekrar kurayım. Hem daha iyi öğrenmiş olurum hem de hataları vs. hepsini not ederim ve alternatiflerini kullanmak yerine çözümlerini bularak kurarım.

Yapilabiliyor.

Hayir.
Once bilgisayari calisan bir kernel ile acip yuklu modullerin listesini yapman lazim. Sonra bu modulleri tek tek menuconfig ile aktif etmen gerekiyor.

Ben Gentoo kurdum da hala binary kernel kullanıyorum. Bu modüllerin listesini nasıl yapabilirim? Mesela bazı modüllerin(Ethernet kartım vs.) İsimlerini diğer Linux'dan biliyorum. Bunların listesini yapıp make menuconfig ile kerneli tekrar ayarlamam lazım anladığım kadarıyla ama bu menuconfig de öğrenmem gereken dolusuyla şey var ve genel olarak baktığımda da pek internetten bilgi bulamıyorum.

Mesela AMD CPU kullanıyorum ve tüm Intel'leri iptal edeyim diyeceğim ama birkaç distro da Intel hda ses aygıtı olarak yüklü bir şey geliyor. Anakart ile alakalı olabileceğini düşündüm ama pek bilgi de bulamadım. Bunları büyük ihtimalle deneyerek göreceğiz :D.

Bir de bu kerneli tekrar compile ettiğimizde sonrasında değişiklik yaptığımızda yine tüm her şeyi compile edeceğiz. Ee haliyle boşa zaman kaybı olacak. O yüzden sadece modullerin listesi değil de kernel de olan tüm her şeyin anlamını öğrenip komple ayarlama yapmak daha mantık olacak ama benim sistemimde çalışanları nasıl anlarım onu bulmam gerekiyor.

Tabii daha use flaglari ayarlamam lazım çünkü başlangıçta yüklensin diye saçma sapan her use flagi yükledik :D. Şimdi yavaş yavaş anlıyorum Gentoo mantığını da -Bluetooth gibi gereksiz şeyleri kapatıyorum :).

Son düzenleme:

Yeni konular

Geri
Yukarı