George orwell size neyi ifade ediyor?

Yoldaş Sincap

Hectopat
Soru başlıktadır ve en beğendiğiniz eseri nedir?
Benim fikrimce totaliterizmi sevmeyen ezilenin hakkını arayan biriydi. En yükseği ve en aşağiyı görmüş biriydi.

Lütfen sadece 1984 ve Hayvanlar Çiftliğini okuyanlar siyasi açıdan tanımlamasın.

Sadece hayvan çiftliğini okudum maalesef kitap bittikten sonra yarım saat boş boş yatıp düşünmüştüm sağlam yazmış.
Zaten siyasi açıdan dedim.
Bu arada katolonya'ya selam ve 1984'ü okumanızı tavsiye ederim.Eğer 2.dünya savaşı siyasetini seviyorsanız katolonyaya selamdan sonra hayvanlar çiftliği ve 1984 daha anlamlı olucak fakat diğer kitaplarıda çok iyi.

Ne sağda ne solda (siyah beyaz gibi, bir şey ima etmiyorum) olaylara objektif bakıp yorumlarını fabl gibi anlatıp çok akıcı hoş ve anlaşılır gibi durup üstü kapalı çok şey olan bir kitabın yazarı. (1984'ü okuyacağım elimde, yorumum hayvan çiftliği için geçerlidir.)

Ne sağda ne solda (siyah beyaz gibi, bir şey ima etmiyorum) olaylara objektif bakıp yorumlarını fabl gibi anlatıp çok akıcı hoş ve anlaşılır gibi durup üstü kapalı çok şey olan bir kitabın yazarı. (1984'ü okuyacağım elimde, yorumum hayvan çiftliği için geçerlidir.)
Evet ve Hayır.Asında sosyalisti ama sovyet sosyalisti değildi(Komünist veya sovyet destekçisi) ve çoğu konuya objektif bakmıştır. Üstte dediğimim eserlerini okuyunca her şey aydınlanıyor.

Not: Hayvanlar ciftliğinde sona domuzun insana benzemesi sovyet sosyalizminin sovyet emperyalizmine donüşmesidir.

Zaten siyasi açıdan dedim.
Bu arada Katolonya'ya selam ve 1984'ü okumanızı tavsiye ederim. Eğer 2.dünya savaşı siyasetini seviyorsanız katolonyaya selamdan sonra hayvanlar çiftliği ve 1984 daha anlamlı olacak fakat diğer kitapları da çok iyi.

Bayağı severim hocam john Boyne'nin tüm kitaplarını okudum ama maalesef "olduğun yerde kal' dışında hepsinde yahudi soykırımını konu almış ne olaylar var oysaki...teşekkürler

Evet ve hayır. Asında sosyalisti ama sovyet sosyalisti değildi(komünist veya sovyet destekçisi) ve çoğu konuya objektif bakmıştır. Üstte dediğimim eserlerini okuyunca her şey aydınlanıyor.

Not: Hayvanlar ciftliğinde sona domuzun insana benzemesi sovyet sosyalizminin sovyet emperyalizmine donüşmesidir.

Aslında anlatmak istediğim ne komunistdi ne emparyalistdi. İkisinine de objektif bakıp (eserinde komunizm) güzel bir biçimde yansıttığını düşünüyorum.

Hayvan çiftliğini okudum ve biraz da araştırma ile sadece şunu biliyorum. Kendisi komünizmi destekleyen, fakat bunun yanı sıra ise komünizmi sonuna kadar eleştiren bir gazeteciydi.

Geri
Yukarı