Gerçek hayat

Doğukan Özkan

Centipat
Arkadaşlar ben bu sene mezuna kalmıştım sınavım gene kötü geçti. Yapacak seçeneklerim azaldı artık bir kere daha mezuna kalma ihtimalim zayıf sadece ders çalışmayacağım öyle diyeyim yani. Yapabileceğim ihtimaller az sizden öneri tavsiye istiyorum lütfen.

Bir tane tanıdığımız var maaşı iyi iş öneriyor girebilirim. Açık öğretim var uzaktan eğitim gibi seçeneklerim var.

Ailemin maddi durumu zayıf saten zorluk çekiyorlar bir de ben yük oluyorum biraz destek olmam lazım siz ne önerirsiniz? Okumakta istiyorum ama çözüm yok üniversite gitsem başka şehre gitsem ailem destek olamaz ne yapmalıyım?

Son düzenleyen: Moderatör:
Allah sabır versin. Moralini bozma dostum şunu unutma ki kötü üniversite mezunu olsan da okumasan da şans faktörü ile çok iyi yerlere de girebilirsin. İngilizceyi iyi bilmen bile sana çok büyük avantaj kazandırır, istersen İngilizce öğrenebilirsin diğer derslerden sıkıldıysan.

Hocam iyi bir üniversite tutturmadığın sürece başka şehre gitme bence gereksiz olur. Boş bir vaktinde kendine ciddi bir soru sor. Ben bir sene daha mezuna kalsam ciddi çalışır mıyım? Cevap evetse elinden geleni yaparsın, olduğu kadar. Yok, eğer gerçekten bezdiyseniz yapacak bir şey yok zorla beyninize bilgi girmeyecek. Çalışırken veya üniversite okurken ek olarak dil öğrenmenizi tavsiye ederim, bu sizi diğer iyi üniversite bitiren kişilerin de önüne geçirir.

Bir de emekli olana kadar iş garantin yoksa o dediğin işte çalışmak yerine ilk önce üniversite bitir bana kalırsa.

Üniversite okuyanlar da işsiz kalıyor. Eğer öğrenebileceğin ve daha sonra devam ettirebileceğin bir iş ise sigortalı olarak girmen iyi olur.

Gide
Arkadaşlar ben bu sene mezuna kalmıştım sınavım gene kötü geçti. Yapacak seçeneklerim azaldı artık bir kere daha mezuna kalma ihtimalim zayıf sadece ders çalışmayacağım öyle diyeyim yani. Yapabileceğim ihtimaller az sizden öneri tavsiye istiyorum lütfen.

Bir tane tanıdığımız var maaşı iyi iş öneriyor girebilirim. Açık öğretim var uzaktan eğitim gibi seçeneklerim var.

Ailemin maddi durumu zayıf saten zorluk çekiyorlar bir de ben yük oluyorum biraz destek olmam lazım siz ne önerirsiniz? Okumakta istiyorum ama çözüm yok üniversite gitsem başka şehre gitsem ailem destek olamaz ne yapmalıyım?
Gideceğin yerde 2. Öğretim okuyup aynı anda çalışabilirsinde.

Allah sabır versin. Moralini bozma dostum şunu unutma ki kötü üniversite mezunu olsan da okumasan da şans faktörü ile çok iyi yerlere de girebilirsin. İngilizceyi iyi bilmen bile sana çok büyük avantaj kazandırır, istersen İngilizce öğrenebilirsin diğer derslerden sıkıldıysan.

Hocam iyi bir üniversite tutturmadığın sürece başka şehre gitme bence gereksiz olur. Boş bir vaktinde kendine ciddi bir soru sor. Ben bir sene daha mezuna kalsam ciddi çalışır mıyım? Cevap evetse elinden geleni yaparsın, olduğu kadar. Yok, eğer gerçekten bezdiyseniz yapacak bir şey yok zorla beyninize bilgi girmeyecek. Çalışırken veya üniversite okurken ek olarak dil öğrenmenizi tavsiye ederim, bu sizi diğer iyi üniversite bitiren kişilerin de önüne geçirir.

Bir de emekli olana kadar iş garantin yoksa o dediğin işte çalışmak yerine ilk önce üniversite bitir bana kalırsa.

Hocam ben aslında aile baskısından çok sıkıldım biraz o konuda dertliyim rahat değilim.Ben ev insanıyım nasıl desem evden çıkmadan yaşarım diyebilirim ama aile ile olmuyor mutsuzum sinirleniyorum aileye yanısıyor. Ben İzmir de yaşıyorum şuanda ama aile baskısı beni bitiriyor maddi sıkıntılarda var o yüzden.

Bir işe girip çalışmak istiyorum ama işe girersem inanıyorum ve eminim ki babam işten ayrılmamamı ve devam etmemi ister o yüzden ciddi işlere de girmek istemiyorum.

Gideceğim üniversite ne kadar kötü olursa olsun ben orada sınıf geçmek yerine ders çalışmak istiyorum hem dgs hem tyt ayt yönünden daha avantajlı olabileceğime inanıyorum.

Tabi son olarak maddi sıkıntı için tavsiye istiyorum ben lisede web tasarım üzerine eğitim aldım.Ama web tasarım konusunda pek para getirebilecek bir meslek değil gibi duruyor çok araştırdım çok ciddi proje imkanlarım olabilir ama yapılabilecek gibi durmuyor zaten.

Bilgisayar üzerinden yapılabilecek ek gelir sağlayabileceğim bir yol veya eğitimi almam gereken bi iş öneriniz var mı öğrenci iken ?
Üniversite okuyanlar da işsiz kalıyor. Eğer öğrenebileceğin ve daha sonra devam ettirebileceğin bir iş ise sigortalı olarak girmen iyi olur.
İş bir araba fabrikasında işin tam olarak ne olduğunu bilmiyorum ama maaşı iyi ve primler alışveriş çeki gibi şeylerin verdiklerini söyleyebilirim son olarak sigortada oluyor ama ben çalışmak istemiyorum okumak biraz gençliğimi yaşamak istiyorum çok sıkıldım düşünerek yaşamaktan hayatın tadını çıkarmak istiyorum.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı