Gerçek internet testi nasıl yapılır?

Mario Galigard

Kilopat
Daha fazla  
Arkadaşlar bu soruyu uzun zamandır düşünüyorum. Hız testi yapıyoruz, Türk Telekom ile Speedtest gibi farklı web siteleri ile anlık olarak hız değerlerimizi ve bu sunucular ile aramızda olan ping değerlerini görebiliyoruz evet ama kullandığımız internet ne kadar stabil ne kadar süre kesintisiz durabiliyor bunu test etme yöntemi var mıdır?

Mesela şöyle bir yazılım var mı? Arka planda açık olarak kalacak ve anlık internet kullanarak örneğin 12.00 ve 22.00 saatleri arasında 17.22'de 15.37'de 18.52'de saat saat ve dakika dakika kesintileri gösterebilen bir yazılım var mı acaba? Milisaniyelik kayıplar oyunlarda çok büyük soruna neden olabiliyor özellikle dereceli oyunlar oynuyorsak " CS, Valorant, DotA, LoL " gibi bir saniyelik saliselik bir gecikme bile bazen insanı çileden çıkarabiliyor veya yayın yapan kullanıcılar için de anlık kesintiler hız değerlerinin dalgalanması drop ya da yayın kesilmelerine yol açabiliyor. Bunların testini sağlam ve doğru bir biçimde yapabileceğimiz bir yazılım var mı bilmiyorum ama bu konu hakkında bilgisi olanlar tecrübelerini paylaşırsa çok sevinirim.

Son düzenleyen: Moderatör:
Gerçek internet testi diye bir şey yok, hat değerlerin normal ise problem sunucudadır. Örneğin lol west sunucusu 150 ping'ten sonra "aa ping varmış" şeklinde fark ettiriyorken TR sunucusunda sucuk pişirdiklerinden dolayı 70'in üstüne çıkınca karakter yürümüyor bile.

Eğer sunucuda da problem yok ise internet sağlayıcının yurtdışı çıkışlarında problem var ki bunu bırak 80 90₺ ödüyorken 1000₺ ödüyorken bile anlatsan anlamayacak bir ekip var karşında.

Uygulamaya gerek yok aslında. Sağlıklı bir sonuç almak için yapman gereken birkaç şey var sadece. Modeme kablo ile bağlan ve modemin wifi özelliğini kapat. Sadece hız testi yapacağın cihaz modeme bağlı kalsın. Arka planda tarayıcı hariç bir şey çalışmasın ve o sırada herhangi bir şeyi indirme veya upload yapma. Sonrasında teste başlayabilirsin. Speedtest by Ookla - The Global Broadband Speed Test bu siteyi kullanabilirsin.

Arkadaşlar sorduğum soru dışında her şeye cevap vermişsiniz teşekkür ederim ama öncelikle soruyu okumanızı rica ediyorum. Hız testi nedir nasıl yapılır diye sormuyorum, ya da ping nedir farkı nerede anlarım diye sormuyorum. It personeliyim merak ettiğim konu bilgim olmayan bir konu. Hız testi ping gibi C sınıfı basit bilgiye ihtiyaç duyan bir soru değildi benim ki, daha çok teknik bir bilgi sordum. Merak ettiğim şey hız testi değil internet stabil mi testi. Yani şöyle 10 12 saat bazen gün içinde bilgisayarda oturuyoruz, biz fark etmeden kaç kere kesinti oluyor kaç kere kopma sorunu yaşıyoruz bunu merak ediyorum. Bunu takip edebileceğimiz bir bölüm ya da yazılım var mı bunu öğrenmek istiyorum.

Arkadaşlar sorduğum soru dışında her şeye cevap vermişsiniz teşekkür ederim ama öncelikle soruyu okumanızı rica ediyorum. Hız testi nedir nasıl yapılır diye sormuyorum, ya da ping nedir farkı nerede anlarım diye sormuyorum. It personeliyim merak ettiğim konu bilgim olmayan bir konu. Hız testi ping gibi C sınıfı basit bilgiye ihtiyaç duyan bir soru değildi benim ki, daha çok teknik bir bilgi sordum. Merak ettiğim şey hız testi değil internet stabil mi testi. Yani şöyle 10 12 saat bazen gün içinde bilgisayarda oturuyoruz, biz fark etmeden kaç kere kesinti oluyor kaç kere kopma sorunu yaşıyoruz bunu merak ediyorum. Bunu takip edebileceğimiz bir bölüm ya da yazılım var mı bunu öğrenmek istiyorum.
Bu dediğinin modem panelinde olduğunu bilmeyen IT personeli mi olur?

Bu dediğinin modem panelinde olduğunu bilmeyen ıt personeli mi olur?

Tamı tamına bir ay boyunca bu cevabı vermek için mi uğraştın? Hala söylediğimi anlamadığın için, tane tane açıklama gereği duyacağım. Modem panelinde saatlik ya da günlük test yapabileceğimiz bir test ekranı bulunmaz. Bahsettiğin şey, CRC - frc hataları ise ki bundan bahsettiğini hiç sanmıyorum, o hataların benim bahsettiğim şeye tam olarak karşılık gelmediğini okuduğunu anlayan biri rahatlıkla anlayacaktır. Benim bahsini ettiğim ve ihtiyaç duyduğum yazılım tırnak içerisinde yazacağım umarım anlatabilirim: "anlık veri transferi yapacak ve bu anlık veri transferi dakikalık, saatlik ve günlük olacak şekilde internetinin saniye saniye kullanımına karşılık kalitesini ve hangi saatte hangi dakika da kaç saniyelik veya dakikalık bir kesinti oldu, kesinti değil ama dalgalanma olduysa saat 17.30'da gayet verimli olan internet 17.32'de 17.34'de kadar hız kaybı yaşandı." gibi verileri alabileceğim bir yazılım soruyorum. Bilgin yoksa fikrinde olmasın lütfen rica ediyorum.

Tamı tamına bir ay boyunca bu cevabı vermek için mi uğraştın? Hala söylediğimi anlamadığın için, tane tane açıklama gereği duyacağım. Modem panelinde saatlik ya da günlük test yapabileceğimiz bir test ekranı bulunmaz. Bahsettiğin şey, CRC - frc hataları ise ki bundan bahsettiğini hiç sanmıyorum, o hataların benim bahsettiğim şeye tam olarak karşılık gelmediğini okuduğunu anlayan biri rahatlıkla anlayacaktır. Benim bahsini ettiğim ve ihtiyaç duyduğum yazılım tırnak içerisinde yazacağım umarım anlatabilirim: "anlık veri transferi yapacak ve bu anlık veri transferi dakikalık, saatlik ve günlük olacak şekilde internetinin saniye saniye kullanımına karşılık kalitesini ve hangi saatte hangi dakika da kaç saniyelik veya dakikalık bir kesinti oldu, kesinti değil ama dalgalanma olduysa saat 17.30'da gayet verimli olan internet 17.32'de 17.34'de kadar hız kaybı yaşandı." gibi verileri alabileceğim bir yazılım soruyorum. Bilgin yoksa fikrinde olmasın lütfen rica ediyorum.
hangi saatte hangi dakika da kaç saniyelik veya dakikalık bir kesinti oldu
Bu kastettiğin modem panelinde bulunuyor. Ayrıca yine glasswire ile de dediğin yapılabiliyor ve IT personeli olan birinin yine bu ikisini de biliyor olması lazım.
Bilgin yoksa fikrinde olmasın lütfen rica ediyorum.
Yarım yamalak bilgine güvenip mesajıma triggerlanıp yorum yapan sensin. Bir bilgi birikimim olduğundan sana o mesajı attım çünkü istediğin şey çok basit bir şey.

Bu kastettiğin modem panelinde bulunuyor. Ayrıca yine glasswire ile de dediğin yapılabiliyor ve IT personeli olan birinin yine bu ikisini de biliyor olması lazım.

Yarım yamalak bilgine güvenip mesajıma triggerlanıp yorum yapan sensin. Bir bilgi birikimim olduğundan sana o mesajı attım çünkü istediğin şey çok basit bir şey.
Hayır gerçekten sakin kalmalıyım dedikçe inatla gelip gelip hala "yarım yamalak" okuduğunu anlamayan akıl sağlığın ile üste çıkmaya çalışıyorsun. Bilmemek ayıp bir şey değil, ama biliyormuş havasına bürünmek çok ironi.

Bahsettiğin Modem Arayüzünde incelenebilir dediğin şey kapsamlı bir veri türü bilgisi değil. Ayrıca her Modem arayüzü bahsettiğin kadar gelişmiş değil bu ilk olarak anlaman gereken nokta.

İkinci kısma geçeyim: Glasswire bir Firewall kontrol yazılımıdır. Uygulamaların aktif olarak kullandıkları internet veri boyutunu ve güvenliğini kontrol etmeye yarayan bir yazılımdır. Anlık veri kullanımını test etmek mümkün değildir. Bahsettiğim test süresi 30 saniyelik kısa testler değildir. Saatlerce test etmesi gereken bir yazılım arıyorum. Böyle bir yazılımı bilmiyorum yada bulamıyorum diye sürekli olarak yaptığım meslekteki uzmanlık alanıma saldırmaya çalışarak potansiyel sahibi olduğunu göstermeye çalışman komik geliyor. Mümkünse bir daha cevap vermemeni istiyorum.

Yeni konular

Geri
Yukarı