FX-8300 sistem mavi ekran hatası veriyor ve RAM miktarı düşüyor

231981

Kilopat
Makaleler
1
Arkadaşlar son zamanlarda sürekli mavi ekran hataları almaya başladım. Sistem boşta bile olsa mavi ekran veriyor. Mesela az önce mutfağa gidip geldim ben gelene kadar mavi ekran vermiş sistem yeniden açılmış masaüstüne gelmişti. Görev yöneticisinden baktım 10 saniye önce sistemin açıldığını gördüm çalışma süresinde. Bu sorunu acil çözmem lazım bazen önemli bir iş yaparken de mavi ekran veriyor. Mavi ekran sorunlarını çözmemde yardımcı olursanız inanın çok sevinirim. Sistem de Windows 10 2004 20H2 X64 PRO kurulu. 2 adet aynı marka model Dual kit şeklinde 4+4 8 GB RAM var. Her iki RAM'i'de Boot ederek çalışan Memtest ile test işlemi bitene kadar test ettim tertemiz çıktılar. Ortalama 7-8 saat falan sürmüştü test işlemi. BIOS'u sıfırladım yine düzelmedi. Sürücüleri kontrol ettim onlarda da bir sorun yok. Sorunu çözemedim. Yardımcı olursanız çok sevinirim.

Dump dosyalarınızı aşağıdaki rehbere göre paylaşır mısınız?

Hocam aşağıdaki linklerde dosyalar var. İnceleyebilirsiniz.

Hocam aşağıdaki linklerde dosyalar var. İnceleyebilirsiniz.

Yahu yok arkadaş çözülmüyor kafayı yiyeceğim. Oyun açıyorum 2 dakika geçmeden dırrrr diye ses geliyor sistem donup kalıyor. Bazen direkt mavi ekran veriyor. Az önce müzik açayım dedim müzik dinlerken dırttt dedi yine sonra mavi ekran verdi saniye bile sürmedi hemen geçti hangi hatayı verdi göremedim. Şu an mavi ekrandan sonra sistem açıldı yine aynı şekilde 4 GB'a düştü RAM diğer 4 GB ise donanıma ayrıldı olarak duruyor. Anlamıyorum neden böyle yapıyor. Virüs taraması da yaptım tertemiz çıktı sistem. RAM'ler de temiz 6 saat Memtest yaptım.

Dump dosyalarınızı aşağıdaki rehbere göre paylaşır mısınız?

Hocam Allah için yardımcı olun cidden kafayı yiyeceğim. Son mavi ekranın dump dosyasını oluşturmamış. Sadece bu var klasörde. Buyurun;

Dediklerimizi uygulamazsanız zaten sorun çözülmez.

Windows 10 20H2 sürümüne geçin.

Geçtikten sonra otomatik sürücü kuran yazılımları kullanmayın. Sürücüleri kendiniz kurun.

CPU-Z ve Malwarebytes'ı bir süre kullanmayın.

Windows 10'a geçtikten sonra CMD'yi yönetici olarak çalıştırıp sfc /scannow komutunu daha sonra da chkdsk /f /r komutunu uygulayın. Sonuçları paylaşın.

HD Tune ile Error Scan testini Quick Scan kapalı olacak şekilde yapın. Sağlık kısmıyla birlikte sonuçları paylaşın.

Ayrıca RAM'leri çıkarıp silgi ile sarı kısımlarını silin. RAM portlarını da dikkatlice temizleyin.

Dediklerimizi uygulamazsanız zaten sorun çözülmez.

Windows 10 20H2 sürümüne geçin.

Geçtikten sonra otomatik sürücü kuran yazılımları kullanmayın. Sürücüleri kendiniz kurun.

CPU-Z ve Malwarebytes'ı bir süre kullanmayın.

Windows 10'a geçtikten sonra CMD'yi yönetici olarak çalıştırıp sfc /scannow komutunu daha sonra da chkdsk /f /r komutunu uygulayın. Sonuçları paylaşın.

HD Tune ile error scan testini quick scan kapalı olacak şekilde yapın. Sağlık kısmıyla birlikte sonuçları paylaşın.

Ayrıca RAM'leri çıkarıp silgi ile sarı kısımlarını silin. RAM portlarını da dikkatlice temizleyin.

Hocam sorunun Windows 10 ile alakası yok onda da sürekli mavi ekran veriyor. Şu an Windows 10 kurarak sadece zamanım boşa gidecek emin olun.

O zaman o otomatik sürücü kuran uygulamadan kurtulmak için tekrardan 8.1 kurun.
Dediklerimi yapın.

Hocam otomatik sürücü vs kullanmıyorum ki zaten bütün sürücüleri anakartımın sitesinden indirdim. Chipseti önce anakartın sitesindekini kurdum ardından AMD'nin sitesinde olanı indirdim kurdum. Şu an resimde ki şekilde oldu sistem müzik dinlerken dırtt sesi ardından. Anlamadığım nokta burada işte. Neden böyle yapıyor?

2020-11-23_03-21-26.jpg

@Enes3078 @Recep Baltaş

Son düzenleme:
@Bora Dere hocam şu konuya bir bakar mısınız?

Bir yardımcı olsalar keşke ben işin içinden çıkamadım artık. Her türlü şeyi denedim. Windows ile alakası da yok format attım çünkü. Dediğin gibi RAM'lerimi çıkarttım silgi ile sildim güzelce temizledim slotları da ince fırça ile temizledim bir yandan da elektrik süpürgesi ile fırça yardımı ile çektirdim güzelce bakalım mavi ekran verecek mi? Oyun açmaya korkuyorum yemin ediyorum :)

Hocam deneyin mavi ekran verirse dosyaları atın ve dediğim her şeyi tam olarak yapın. Eğer dediklerimizi yapmayacaksanız zaten soru açmanın bir anlamı olmayacak.

Dostum her yazdığını uyguladım zaten daha ne yapmamı bekliyorsun? Sadece Windows 10 kur dedin onu yapmadım çünkü formatlık ya da Windows'luk bir sorun değil.
Yardımcı olacak kimse yok mu acaba? Oyun açamıyorum artık sürekli mavi ekran veriyor sistem bazen de dırrr sesi çıkıyor. RAM'ler'i test ettim Memtest ile sorun çıkmadı.

@Bora Dere @Enes3078

Lütfen bir bakın konuya.

Son düzenleme:

Yeni konular

Geri
Yukarı