FX-8300 sistem mavi ekran hatası veriyor ve RAM miktarı düşüyor

231981

Kilopat
Makaleler
1
Arkadaşlar son zamanlarda sürekli mavi ekran hataları almaya başladım. Sistem boşta bile olsa mavi ekran veriyor. Mesela az önce mutfağa gidip geldim ben gelene kadar mavi ekran vermiş sistem yeniden açılmış masaüstüne gelmişti. Görev yöneticisinden baktım 10 saniye önce sistemin açıldığını gördüm çalışma süresinde. Bu sorunu acil çözmem lazım bazen önemli bir iş yaparken de mavi ekran veriyor. Mavi ekran sorunlarını çözmemde yardımcı olursanız inanın çok sevinirim. Sistem de Windows 10 2004 20H2 X64 PRO kurulu. 2 adet aynı marka model Dual kit şeklinde 4+4 8 GB RAM var. Her iki RAM'i'de Boot ederek çalışan Memtest ile test işlemi bitene kadar test ettim tertemiz çıktılar. Ortalama 7-8 saat falan sürmüştü test işlemi. BIOS'u sıfırladım yine düzelmedi. Sürücüleri kontrol ettim onlarda da bir sorun yok. Sorunu çözemedim. Yardımcı olursanız çok sevinirim.

Hala yeni mavi ekran dosyası oluşmuyorsa oluşturacağız. Aşağıdaki rehbere göre Not MY Fault aracılığıyla sisteme zorla mavi ekran verdirelim. Sonra yeni dosyaları paylaşın.

Bu arada Maksu'nun kullanma dediği yazılımları yani Malwarebytes ile CPU-Z yazılılarını tamamen kaldırın.

Hala yeni mavi ekran dosyası oluşmuyorsa oluşturacağız. Aşağıdaki rehbere göre not MY fault aracılığıyla sisteme zorla mavi ekran verdirelim. Sonra yeni dosyaları paylaşın.

Bu arada Maksu'nun kullanma dediği yazılımları yani Malwarebytes ile CPU-Z yazılılarını tamamen kaldırın.

5 Dakika önce de mavi ekran verdi ama onu da atmamış minidump klasörüne. Dediklerinizi uyguladıktan sonra etiketleyeceğim hemen sizi. Bu arada Malwarebytes ve CPU-Z kurulu değil sistemde.

Sistemde CCleaner kurulu ise o oluşan dosyaları siliyor olabilir. Bunun dışında Windows klasöründe MEMORY.dmp dosyası varsa onu sıkıştırıp bizimle paylaşır mısınız?

Sistemde CCleaner kurulu ise o oluşan dosyaları siliyor olabilir. Bunun dışında Windows klasöründe MEMORY.dmp dosyası varsa onu sıkıştırıp bizimle paylaşır mısınız?

Hocam dediğinizi yaptım program ile de mavi ekran aldım ama saniyesinde geçiyor mavi ekranı minidump klasörüne dosya da bırakmıyor 2 kere denedim. Driver not less diye bir hata veriyordu sanırım okumaya çalıştım ama. Windows klasöründe memory.dmp var 500 MB civarında bunu mu vereceğim size?

Evet onu sıkıştırıp paylaşın. Yetersiz olsa dahi önce bir ona bakalım. :)

Tamam 7-ZIP falan deniyeyim bayağı büyük dosya upload hızımda düşük :)
Evet onu sıkıştırıp paylaşın. Yetersiz olsa dahi önce bir ona bakalım. :)

7-ZIP sağ olsun 80 MB'a düşürdüm şu an upload aşamasında sanırım bir yarım saate atarım size linki. Bluescreen view ile baktım bu dosyaya tek bir hata çıkıyor bu arada.
@Enes3078 hocam buyur upload ettim.

Son düzenleme:
Birkaç kere etiketlenmişim buraya. Bildirim gelmemiş sanırım, haberim yok. Anlattıklarınıza bakarak sorun ya RAM'dedir ya da RAM slotundadır diyorum. Memtest sorun bulmamış fakat RAM'lerinizin biri görünmüyor gibi.

Bir süre tek RAM ile kullanın sistemi. Sorun vermezse çıkarttığınız RAM'de bir sıkıntı vardır. Tek RAM kullanmanıza rağmen sorun devam ederse önceden takılı olanı çıkarıp dışarıda kalanla değiştirin, bir süre de öyle kullanın. Eğer bunda da sorun çıkarsa sorun RAM slotlarında olabilir. Sisteminiz nispeten eski, bu durumda normal karşılanabilir.

Daha herhangi bir dosyaya bakma şerefine erişemedim bu arada, internet çok yavaş. Dosya inince bakıp mesajı güncellerim.

Birkaç kere etiketlenmişim buraya. Bildirim gelmemiş sanırım, haberim yok. Anlattıklarınıza bakarak sorun ya RAM'dedir ya da RAM slotundadır diyorum. Memtest sorun bulmamış fakat RAM'lerinizin biri görünmüyor gibi.

Bir süre tek RAM ile kullanın sistemi. Sorun vermezse çıkarttığınız RAM'de bir sıkıntı vardır. Tek RAM kullanmanıza rağmen sorun devam ederse önceden takılı olanı çıkarıp dışarıda kalanla değiştirin, bir süre de öyle kullanın. Eğer bunda da sorun çıkarsa sorun RAM slotlarında olabilir. Sisteminiz nispeten eski, bu durumda normal karşılanabilir.

Daha herhangi bir dosyaya bakma şerefine erişemedim bu arada, internet çok yavaş. Dosya inince bakıp mesajı güncellerim.

Hocam RAM'ler BIOS'ta ve CPU-Z gibi programlarda tam olarak yani 8 GB olarak gözüküyor bunda bir sorun yok. Mavi ekran verip sistem yeniden başlayınca genelde 4 GB'a düşüyordu ama şu an öyle bir durum olmuyor yani çok nadir 4 GB'a düşüyor artık. Şunu da belirteyim yine böyle sistem yeniden açıldı 4 GB'a düşmüş aynı attığım SS'ler de ki gibi ama programlar aracılığı yine baktığımda 8 GB olarak gözüküyordu sistemde. 1-3 ve 2-4 şeklinde slotlarda denedim hepsinde yapıyor bu sorunu. Mesela dün 2-3 saat boyunca beam NG adlı oyunu oynadım bir kere bile mavi ekran vermedi.

Zorlu bir indirme sürecinden sonra memory.dmp dosyanızı analiz etmiş bulunmaktayım. Bu dosyada aksi gibi sorun bariz bir şekilde ekran kartınızda görünüyor. DDU işlemini yaptınız mı bilmiyorum, mavi ekranla epeydir boğuşuyor gibisiniz. Format atmışsınız, formattan sonra yapmadıysanız yapın bunu. Ek olarak anakartınızın sitesinden ses sürücüsünü güncelleyin, Wi-Fi adaptörü kullanıyorsanız modelini belirtin.

Yeni mesajınıza cevabım, yine de bir deneyin. Mavi ekran aldıktan sonra RAM düştüğünü ilk defa görüyorum, şüpheli bir durum. SATA ile takılı hangi aygıtlar var bu arada? Önceki mesajlarda bu aygıtlara ait birtakım test sonuçları istenmiş, onları yapıp atın.

Geri
Yukarı