Çözüm Gigabyte anakartta SSD yavaşlığı

Bu konu bir çözümü açıklamaktadır. Herhangi bir çözüm açıklanmadığını düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

viperidae

Hectopat
Daha fazla  
Bu konu yaşadığım bir sorunu çözümünü bulduğumu düşünerek açtım. Başka yaşayan oldu mu merak ediyorum ve başkalarına yardım dokunur diye yazıyorum.

Anakart Gigabyte Z370 Aorus Gaming 5
NVMe SSD Samsung 960 EVO 250GB "C" (Windows 10 orj. Kurulu ve sorunsuz çalışıyor)
SATA SSD SanDisk Ultra 3D 250GB "D" (Yeni takıldı, sağlam ama sorunlu olan SSD)
HDD Toshiba P300 2 TB. "E" "F" "G" (Sorunsuz çalışıyor)
SATA slotu tablosunda çakışmayan kısımda denendi. Çakışan kısma takınca Windows'ta hiç görünmedi.

Düzgün çalışan PC'me SATA SSD taktım BIOS'ta göründü ve bir sıkıntı gözükmedi. Bir ara çalıştı öbür gün çalışmadı. Takılan SATA slotları vs değişik kombinasyonlar denedim olmadı. "D" sürücüsü olarak kullanıyordum Steam'in hem "C" de hem de bu "D" sürücüsünde kütüphanesi vardı. Önce Steam açılmadı görev yöneticisinde açık görünse de sağ altta dahil hiç belirti yoktu. Sildim tekrar kurdum açıldı. SSD'ye girince sistem takılıyordu. Disk yönetimi sayfasını açınca disklerin olduğu ekran gelmiyor takılı bekliyordu. PC çok zor kapanıyordu. PC'yi açınca bilgisayarımda "D " sürücüsü görünüyordu ama altta doluluk çubuğu görünmüyordu. Vb. gibi takılma sorunları oldu. SSD'yi USB aparatı ile takınca sorun yok. BIOS ekranında hot plug olayını açtım (SATA'yı USB gibi kullanma gibi) ancak takılı halde iken, çıkarıp takınca vs. aynı sorun. BIOS'ta çeşitli ayarlar denedin gene aynı. Anakarta ek dijital RGB sistemi yaptım kendime (fanlara dijital LED'ler taktım ek LED şeritler vs.). Nedense açık olması gereken ışıklar PC açıldıktan 3-5 dk sonra yanar oldu.

Sonra "RGB Fusion 2.0" (Gigabyte'ın RGB programı "C" de kurulu) açmayı denedim çok uzun sürelerde açıldı hep. Bu program M.2 ve SATA slotu SSD'lerine de bağlanıyor ve ne yazık ki uygulama kapalı ise (kurulunca Windows başladığında başlıyor kapatmazsanız. "görev yöneticisi"nin "başlangıç" kısmında çıkmaz) SSD kendine geliyor. Suçlu olarak bu programı buldum.

Silince ya da tamamen kapatılınca 1 GB'lik video vs. sıkıntısız oynar oldu. Yükleyince de sıkıntısız ama program çalışınca sıkıntı başlıyor. Eee ben günlerce uğraştığım RGB sistemimi neden anakart ile sinerjik kullanamayacağım dedim ve "RGB Fusion SSD problem" şeklinde aradım ve "solving the problem of stucking System when launching RGB Fusion with WD Blue SSD" şeklinde bir konu gördüm. Kendisi programda bulunan "LedLib2.dll" dosyasını düzenleyip atmış ama yorumda "phison.dll"yi sil demişler. Ben de sildim. Sonuç olarak sadece o "phison.dll" yi silince SSD ve "RGB Fusion 2.0" sıkıntı çıkarmadan çalışıyor.

Sonuç olarak o DLL'yi silince her şey düzeldi. Tabi ben sabahlara kadar SSD taktım. PC bozuldu yok SSD bozuldu, kendimi yedim. Ne yazık ki Gigabyte biraz yazılımda zayıf gibi. Ben ne sorun yaşadım, o sorun nereden çıktı. Umarım birilerine faydası dokunur.

Ek olarak da;
"How to fix Gigabyte RGB Fusion not working" şeklinde sık hataları düzeltmek için başvurulacak yerler var belki işinize yarar.

Geri
Yukarı