Gigabyte Aorus 15P KD Gaming Laptop İncelemesi ve Deneyimlerim

Merhabalar!

1644086336455.png

İncelememe bilgisayarın şöyle güzel bir fotoğrafıyla başlamak istedim.

Gigabyte Aorus 15P KD'yi yaklaşık 3 hafta önce, 11.01.2022de 20.000TL(Günün kuru ile 1450 dolar) gibi bir fiyata itopya üzerinden aldım. Yaşı 5i geçmiş MSi GP62den geçmiştim bu laptopa, yani 2. Gaming Laptopım diyebilirim. 3 haftanın sonunda aşağı yukarı kafamda bir şey oturdu. Sizlerle de paylaşmak istedim.

Öncelikle teknik özellikleriyle başlayalım laptopın.

İşlemci: 11th Gen Intel® Core™ i7-11800H (2.3GHz~4.6GHz)
Ekran: 15.6" Thin Bezel FHD 1920x1080 IPS-level Anti-glare Display LCD (240Hz, 72% NTSC)
Ram: 2x 8GB 3200 mhz Samsung M471A1K43DB1-CWE DDR4 (Not, 2 adet de boş DDR4 slotu bulunmakta. Toplam 64GB'e kadar)
Chipset: Mobile Intel® HM570 Express Chipset
Ekran Kartı: NVIDIA® GeForce RTX™ 3060 Laptop GPU 6GB GDDR6, Boost Clock 1605 MHz, Maximum Graphics Power 115 W
Dahili Ekran Kartı: Intel® UHD Graphics
Ekstra: Dynamic Boost 2.0, Resizable BAR, and Optimus™ Technology.

Donanım Yorumlarım:
İşlemci 11. nesil i7 11800H piyasadaki en güçlü işlemcilerden biri. RTX3060 ile günümüz oyunlarını maksimum-ultra ayarlarda Full HD çözünürlükte rahat bir şekilde oynamak mümkün. RTX olmasından dolayı DLSS teknolojisi büyük bir performans desteği sağlıyor. Bu anlamda ekran kartı gelecek de vadediyor diyebilirim. Ramlerin "dual-channel" olması performans farkı yaratıyor. MUX Switch bulunmuyor maalesef, bu eksik neden var bilmiyorum ama çok da kafama takmadığım bir durum. %5-10 Arası bir FPS farkı oynuyor diye yorumladım ben izlediğim videolara göre. Canı sağolsun :)

Tasarım
1644087769998.png

Kasa plastik kasa lakin sizi yanıltmasın, plastiğin binbir türlü türü var ve bu laptopta oldukça kaliteli bir malzeme kullanılmış diyebilirim. Klavyenin altında olan bölge neredeyse hiç parmak izi tutmuyor. Hissiyatı güzel ve sağlam hissi veriyor. Touchpad yeterli büyüklükte, tuşlar gizli. Klavyesi güzel, RGB aydınlatmalı. Lakin ben biraz ışık performansını düşük buldum, sanıyorum keycaplerden kaynaklı bu. Örneğin ROG Strix'in klavyesine bakın, tuşların altında hafif bir saydamlık var ve bu ışığı daha çok yayıyor. Çok önemli bir konu değil ama belirtmek istedim sadece. Klavye hissiyatı güzel, kir tutmuyor. Makro atayabiliyorsunuz.
1644088016373.png

Biraz daha yukarı çıktığımızda güç düğmesi, hava sirkülasyonu için olduğunu düşündüğüm X şeklinde delikler ve ortasında güç düğmesi bulunuyor. Hemen onun da üstünde kamera bulunuyor. Ekran çerçevesinden ödün vermemek için böyle garip bir konumlandırma yapılmış, eksisi Laptopu oynatmadan kameranın açısını değiştiremiyorsunuz kameranın kapakta olduğu modeller gibi. Laptopa biraz yükseklik kazandırdığınızda sıkıntı olmuyor, iş görür yani. Özellikle aynı nesil rog serilerinde hiç kamera yok diye biliyorum, onların yanında bu bize bir ekstra diyebiliriz :) Ve evet kamerayı fiziksel olarak kapatmak için bir kapak da bulunuyor.

Devam edelim, 240hz FullHD %72 NTSC(neredeyse %100 sRGB) IPS ekranı bulunuyor. Özellikle rekabetçi oyunlar oynadığım için beni en çok cezbeden özellik bu oldu. Yıllarca 60hzde oynamaktaydım, 240hz'e terfi etmekten oldukça memnunum. Ekranın parlaklığı oldukça iyi, öyle ki normal şarjda kullanımda 100e getirmeye ihtiyaç duymuyorum. Eski laptopımda ekranı doğru ayarlamadığımda siyahlık görüyordum, yani ekranın görüş açısı dardı. Çok hakim değilim ama IPS harici bir tür ekranın karakteristik özelliği. Şuan o sorundan kurtulduğum için oldukça memnunum, ekranı sürekli aşağı yukarı doğru şekilde ayarlamaya çalışmıyorum.

1644088674647.png
1644088685959.png

Sağ ve solda bulunan portlar resimlerde görüldüğü gibi. USB portlarının 3ü de USB 3.2. Açıkçası gaming model olan bir laptop için adaptör girişinin ve USB girişlerinin 2sinin sağda bulunması biraz şaşırttı beni. Genelde mouse sağ tarafta bulunur ve bu bölümde kalabalık olmaması için markalar değişik çözümlerle geldiler, portları arka kısma ve sola doğru yaymak gibi. Ancak Gigabyte olduğu gibi devam ediyor, inovatif bir çözümde bulunmamışlar.
Aynı şekilde farkettiğim başka bir şey LAN girişinin aşağıya doğru konumlandırılması. Genelde sol üste doğru olur ancak burada en aşağıda. Kulaklık/Mikrofon jacki alıştığımız gibi tek jack olarak duruyor. HDMI ve mini displayport girişleri de bulunuyor sol tarafta.
Sağda 2 tane USB girişi, 1 adet thunderbolt portu, ve SD kart okuyucu bulunuyor.

1644089126899.png
1644089203577.png

Kapak kısmında ise Aorusun kartal logosunu görüyoruz. Ekran açıkken bu logoda olan ışık yanmakta.

1644089267568.png

Arka kısımda fan çıkışları, ortasında ufak bir AORUS yazısı bulunuyor.

Taşınabilirlik
Olumlu. 2.29KG ağırlığa sahip ve kalın çerçeveli laptoplara göre biraz daha ufak kasası var. yine 15.6 inç ekranlı MSi laptopım çantama sığmıyordu ama bu tam sığıyor. Ağır değil, taşınabiliyor.

Batarya
Yorumum çok nesnel olmayacak çünkü eski laptopımda batarya 1 saat gidiyor gitmiyordu. Şuan 2 saati görüyor ama daha ilerisine gitmiyor yaptığım normal bir kullanımda(Tarayıcı ve Word kullandım). Zannediyorum diğer laptoplara göre biraz zayıf kalıyor.

Yazılım
Bence bir miktar zayıf noktası da yazılım. Aorus Control Center adında, potansiyeli yüksek bir yazılımla geliyor.
1644090453117.png
1644090493376.png

İlk sayfada CPU, GPU, RAM ve Disk kullanımı görünüyor. Fanların dönüş hızını da görebiliyoruz buradan.
2. Sayfada AI yani Yapay Zeka kısmı. Gördüğünüz gibi 5 farklı mod bulunuyor, AI özelliğini açtığınızda sizin kullanım amacınızı otomatik algılayıp ona göre bir mod açıyor. Ben tarayıcıda gezerken Creator Mode açık örneğin. Oyun açtığımda Gaming Mode'a alıyor otomatik, ama bazen sinir bozucu olabildiği için kapatıp manuel kontrol etmek de mümkün. Oyunlarda perfromans artışını sağlayan Nvidia Dynamic Boost'un yanında Gigabyte'ın kendi teknolojisi Gigabyte AI GPU Boost da bulunuyor. Bunları detaylıca kıyaslamadım ancak ikisi de oyunun isteklerine bağlı olarak GPU ve CPU kullanımını paylaştırarak performansta artış sağlıyorlar. Ayrıca Microsoft Azure da Microsoftun sunduğu performans odaklı bir AI teknolojisi.

1644090800371.png
1644090879945.png

1644090906177.png

Fan Kontrol kısmında da modlar bulunuyor. AI bölümündeki modlara bağlı olarak bunlar da otomatik değişiyor ama isterseniz buradan fanların hangi sıcaklıkta ne kadar çalışacağını elinizle kontrol edebiliyorsunuz.

1644090923372.png

Ve son olarak driver kısmı. Burada yaşadığım sıkıntı bazı driverları indirirken program(Control Center) çöktü, bazı driverlarda da güncel sürümü göstermemekte. O yüzden driver kurulumunun çoğunu elimle yaptım. Control Centerın özellikle bu bölümü sıkıntılı.
Ayrıca arayüzden de farkedilmiştir biraz, klavye modifikasyonu yaptığımız yer vs. de beni çok tatmin etmedi. Yazılımın kesinlikle geliştirilmesi gerektiğini düşünüyorum. Bazen klavye ışık modunun da kendi kendine değiştiğini farketmedim değil. AI açıkken özellikle çok oluyor bu durum. Çok büyük problemler değil ama Gigabyte gibi büyük bir markaya yakıştıramadım. Umarım geliştirirler.

Soğutma

Laptopun en başarılı bulduğum yönlerinden biri. En yakın örnek olarak God Of War'da test ettiğimde GPU ve CPU sıcaklığının 75 derecenin üstüne çıkmadığını gördüm. Çok uzun süreli devam ettiğimde 80e yaklaşıyor ama daha da üstüne çıkmadı. Ayrıca, soğutma sistemi öyle bir ayarlanmış ki elimin bulunduğu klavyenin sol tarafında ısı hissetmiyorum. Isı orta kısımda, touchpad ve enter tuşu arasında hissediliyor. Beni rahatsız edecek hissiyat engellenmiş böylece. Ayrıca fanlar da çok güçlü, sesten feragat etmeyi göze alıp turbo modunu açtığımda oldukça iyi performans sağlıyor. Ama ben kendi haline bırakıyorum gaming modda, fanlar maksimum gücünde çalışıp çok ses çıkarmıyor, ses ve soğutma arasındaki dengeyi buluyor diyelim.

Performans
Bildiğimiz RTX3060 Performansı alıyorum. Gücü kısıtlanmış sürüm değil, 115W ile çalışabiliyor. Çok fazla oyun denemedim ama God of War, Cyberpunk 2077 gibi oyunlarda denedim. God of Warı ultra ayarlarda, DLSS Kalite ile 60FPS üstü oynayabiliyorum. Cyberpunkta da RTX kapalıyken max ayarlarda 80FPS üstü aldım. CS:GO'da oyun içi 400+FPS alıyorum, dalgalanma olmaması için 400e sabitledim. İstek olursa oyun testiyle ilgili video atabilirim, ama dediğim gibi normal 3060 ayarlarında performans alıyorum.
1644091956623.png

Son Yorum
Aşağı yukarı aklımdaki her şeyi anlattım ya. 1 Saatten fazla bir zamanımı aldı ama olsun :) Laptopla ilgili şuana kadar izlenimlerim oldukça pozitif ve alınır mı sorusuna cevabım kesinlikle evet. Performansı, soğutması on numara. Bu fiyata alternatifi neredeyse yok. İtopyada indirime giriyor takip etmenizi öneririm, ellerindeki kalan stokları eritiyorlar. Belki yine 20 bin seviyesine düşebilir. Şuan 05.02.2022 itibariyle indirimde 22.299 lira.

Sorunuz varsa yanıtlayabilirim, çekinmeyin. Önden söyleyeyim mining performansını denemedim, mining ile ilgim yok ama performansını ölçebileceğim bir benchmark varsa uygulamak isterim. Ayrıca konuya eklememi tavsiye ettiğiniz fikirleriniz varsa memnuniyet duyarım.

Dosya Ekleri

• 1644089141927.png
    1644089141927.png
    326,3 KB · Görüntüleme: 173
Son düzenleyen: Moderatör:
Elinize sağlık. Hayırlı olsun. Yeni Control Center çıktı 12.nesil için. Daha driver sayfası açılmadı temennimiz geriye dönük de güncelleme vermesi.
Batarya da ben 10.nesil ile en azından 4-5 saat elde edebiliyorum. Batarya için "Power Saving Silence" (bu kısım 10. nesilde yok) işe yaramaz ise o menüyü disable yapıp Quiet mod + Power Saver (manager bölümünden). olarak ayarlamanızı öneririm. Ekranı 60Hz yapmanız ek süre sağlar tabii birde parlaklığı kısmak.
Control Center'ın update bölümü çok sakat, eski güncellemeler falan filan. Ben sitesini öneririm. Onun dışında NVidia, Intel ve Nahimic (sanırsam 11'de yok) yoksa DTS kendi güncellemesini verir.
Bulabilirsem yeni Control Center'ı atayım buraya.
Son olarak cihazın soğutucu ve soğutucu olmadan verdiği soğutma farkı ne kadar diye sorayım.
1644094816040.png

Yeni Control Center.

Son düzenleme:
Elinize sağlık. Hayırlı olsun. Yeni Control Center çıktı 12.nesil için. Daha driver sayfası açılmadı temennimiz geriye dönük de güncelleme vermesi.
Batarya da ben 10.nesil ile en azından 4-5 saat elde edebiliyorum. Batarya için "Power Saving Silence" (bu kısım 10. nesilde yok) işe yaramaz ise o menüyü disable yapıp Quiet mod + Power Saver (Manager bölümünden). Olarak ayarlamanızı öneririm. Ekranı 60Hz yapmanız ek süre sağlar tabii bir de parlaklığı kısmak.
Control Center'ın Update bölümü çok sakat, eski güncellemeler falan filan. Ben sitesini öneririm. Onun dışında NVIDIA, Intel ve Nahimic (sanırsam 11'de yok) yoksa DTS kendi güncellemesini verir.
Bulabilirsem yeni Control Center'ı atayım buraya.
Son olarak cihazın soğutucu ve soğutucu olmadan verdiği soğutma farkı ne kadar diye sorayım.
Eki Görüntüle 1296861

Yeni Control Center.

Çok teşekkürler hocam.

Ya açıkçası batarya süresiyle ilgili takıntım neredeyse hiç olmadığı için çok üstünde durmadım, ama deneysel olarak merak ettim şu an. Dediğiniz gibi deneyeceğim. 60Hz + Power Saver + Quiet mod farkedecektir diye düşünüyorum.
Yeni Control Center çok daha iyi duruyor. Umarım dediğiniz gibi geriye dönük yaparlar bu güncellemeyi. Sitede indirme linkleri yok, laptoplar da satışa çıkmadı sanıyorum o yüzdendir.
Soğutucu mevzusuna gelirsek, stanttan bahsediyorsunuz sanırım, yıllar önce eski bilgisayarım için almıştım ama randıman alamadığım için sadece stant olarak kullanıyorum. Şu anda da değişiklik yok, kablosu nerede onu bile bilmiyorum :D Kendi soğutma sistemi zaten fazlasıyla yeterli şuan.

Güzel inceleme. Güle güle kullanın. Sanırım batarya sıkıntısı bu modelde de devam ediyor.

Burda bir hata var sanki. :)

Cihazda toplam 2 ram yuvası var ve ikiside dolu.
Hocam onu yazarken aklım karıştı. Sitede 2x slot max 64GB yazıyor, e bilgisayarda 16GB varsa neden max 64 yazsınlar dedim. Sonra gittim ramexpert adında bir program indirip slotları kontrol ettim, o uygulamada da 2 boş 2 de dolu slot gözüktü. Öyle olunca 2 daha boş slot var sanırım çıkarımına ulaştım.
1644104143435.png

Geri
Yukarı