Gigabyte Aorus 15p XC hoparlör ve kulaklıkta cızırdama

shadyman09

Decapat
Daha fazla  
Merhaba.

Aramızda Gigabyte Aorus 15p XC kullanan ya da kullanmayıp yardımcı olabilecek olan var mı? Son birkaç gündür oyun oynarken bir süre sonra ses cızırdaması başlıyor.(büyük ihtimal oyun sadece bir araç performans gerektiren şeylerde oluyor. gibi.) Farklı oyunlarda denedim bir oyuna özel değil.(GTA 5 ve Cyberpunk özellikle denediğim oyunlar.) Bu hoparlörden ve kulaklıktan gelen cızırtıyı nasıl çözebilirim?

Son düzenleyen: Moderatör:
Sadece yüksek güç tüketiminde olması ilginç. Normalde %90 yazılımsal derdim fakat böyle olunca emin olamadım. Ses sürücüleriniz güncel mi? Sürücüleri silip baştan kurmayı denediniz mi?

her türlü driverları sıfırladım olmadı tekrar yükledim yine olmadı format attım ama olmuyor :/
Normalde formattan sonra driver kurmazsanız geçme ihtimali var yazılımsalsa, fakat ona rağmen olmadıysa teknik bir sorun olabilir.
@Recep Baltaş @Ali Güngör @MF etiketleyeyim. Onların daha nokta atışı fikri olabilir.

Son düzenleme:
KC modelini inceledim ama olmadı onda, arıza olabilir ya da yüksek frekansta güç bileşeni ses sisteminde parazit mi yapıyor acaba?
Normalde sadece hoparlörden gelse aynısını diyecektim ben de fakat 3.5mm jak girişine bağlı olan kulaklıkta bile gelmesi garip geldi. Ses sadece kasadan gelmiyor yani.

Sadece kasadan geliyorsa coil whine olabilir fakat cw olsa oyunu açar açmaz, veyahut menüden çıkıp oyun içine girdiğiniz anda frekanslar yükselir ve nükseder. O yüzden cw seçeneği de eleniyor. Arıza olabilir, kötü kısım ise serviste bunu saptayabilirler mi onu tahmin edemiyorum.

Son düzenleme:
KC modelini inceledim ama olmadı onda, arıza olabilir ya da yüksek frekansta güç bileşeni ses sisteminde parazit mi yapıyor acaba?
Dediğiniz gibi parazitli bir sese benziyor ama nedenini bilemedim. Yavaş Yavaş birkaç çıt sesiyle başlayıp sonra tamamen çıtırtılar çoğalıyor. Alalı 1 ay olmadan bunu yaşamak çok can sıkıcı oldu. Ne yaptıysam düzelmiyor maalesef :/
Ayrıca cihazdaki Aorus Control Center bana BIOS güncellemesi önerdikten sonra BIOS'umu güncellemiştim. Her ne kadar cihazı ilk kurarken yaptığım için bu yeni bir şey olmasa da acaba yeni BIOS versiyonunda mı sorun var acaba? Siz yeni BIOS'la denediniz mi?
Bu da cızırdama anında latencymon adlı audio latency ölçen programda yaptığım ölçüm

Dosya Ekleri

• 3079F63D-87AC-40C2-B4F4-E5420E0D78E9.jpeg
    3079F63D-87AC-40C2-B4F4-E5420E0D78E9.jpeg
    257,8 KB · Görüntüleme: 56
Son düzenleme:
@shadyman09 sorunu çözebildiniz mi ?
15G KC kullanıyorum ve tam olarak aynı problemi yaşıyorum. Sistem ısınınca oluyor sanırım . Genelde bir saatden fazla oynayınca denk geliyor. Oyunu arka plana attıktan bir dakika kadar sonra ses normale dönüyor. Cihazın sıcaklığı da bir dakika içinde bir miktar düşüyor. Tam bu sırada müzik açınca parazitin yavaş yavaş azalıp kaybolduğunu hissedebiliyorsunuz. Sadece kulaklık değil cihazın kendi hoparlöründe de oluyor.

@shadyman09 sorunu çözebildiniz mi ?
15G KC kullanıyorum ve tam olarak aynı problemi yaşıyorum. Sistem ısınınca oluyor sanırım . Genelde bir saatden fazla oynayınca denk geliyor. Oyunu arka plana attıktan bir dakika kadar sonra ses normale dönüyor. Cihazın sıcaklığı da bir dakika içinde bir miktar düşüyor. Tam bu sırada müzik açınca parazitin yavaş yavaş azalıp kaybolduğunu hissedebiliyorsunuz. Sadece kulaklık değil cihazın kendi hoparlöründe de oluyor.
Cihazın arka kapağını açmak garantiyi bozmuyorsa fotoğraf atabilir misiniz? Muhtemelen Wi-fi kartı veya benzeri bir bileşen jak girişine yakın ve frekanslar yükseldikçe veya ısındıkça bu durum oluyor.

Geri
Yukarı