Gigabyte Aorus RTX 3080 Extreme her oyunda çöküyor

Erdem20

Kilopat
Makaleler
1
Daha fazla  
Amazon almayadan aldığım Gigabyte Aorus RTX 3080 Xtreme ekran kartımda sorun var. Oyunlarda 5/10 dakika içerisinde bir anda komple sistem kilitleniyor ya kendi restart atıyor ya da ben atmak zorunda kalıyorum. Alalı 15 gün oldu 15 gündür uğraşıyorum farklı oyunlar deniyorum. Hemen hemen cogu oyunda yaşamaya başladım bu oyunu. Sorunun ekran kartından kaynaklı olduğunu nereden anladın diye sorarsanızda, arkadaşımın RTX 3060 ekran kartını taktım. Sorunu yaşadığım tüm oyunlarda test ettim ve hiçbir oyunda bir sıkıntı yaşamadım. Örnek olarak bir resim ekliyorum. 2K monitör kullanıyorum ve hani çoğu oyunda tam yükte çalışmıyor zaten ekran kartı ama bir anda %100e çıkıyor ve işte o an sistem kilitleniyor. 2 kere temiz kurulum yazılımsal bir sorun olacağını düşünmüyorum. Sizin yorumlarınız nasıl olur bu konu hakkında ve başka bilgi isterseniz veririm. Nasıl bir yol izlemeliyim?

Edit: Bu konuyu yazdıktan sonra tekrar denedim. Gene aynı şey oldu ve %100 kullanım olduktan sonra kartın üzerindeki ekrandan takip ettim. Sürekli bir %0'a düşüyor, bir %100'e çıkıyor. Bununda resmini ekledim.

WhatsApp Image 2021-10-15 at 00.55.28.jpeg

WhatsApp Image 2021-10-15 at 01.33.09.jpeg

Son düzenleme:
OCCT indirip ekran kartı ve güç kaynağı testi yap bakalım, sonuçları da burada paylaş.
Şuan işteyim akşam eve geçtiğimde hemen sonuçları paylaşırım.

Hocam farklı sürücler denediniz mi? Bazı mofset arızalarında driver yüzünden sorunlar oluşabiliyor.
3 4 farklı sürücüyü ddu ile tek tek silip yükledim. Sonuç değişmedi
Aynı sorunu ben de yaşıyorum. Garantiye yollamaktan başka çare yok. Kart ellerinde yoksa diye korkuya düşüyorum. Çünkü 2-3 bin liraya aldığım kart şu an 7 bin lira civarında satılıyor. Fatura tutarı iade çıkarsa zor durumda kalırım diye korkuyorum.

Para iadesi olarak göndereceğim ben zaten fatura tutarını verdiklerinde sıkıntı yok.

Şuan işteyim akşam eve geçtiğimde hemen sonuçları paylaşırım.

3 4 farklı sürücüyü ddu ile tek tek silip yükledim. Sonuç değişmedi

Para iadesi olarak göndereceğim ben zaten fatura tutarını verdiklerinde sıkıntı yok.
Hocam belli ki bilinçli bir kullanıcısınız bizim söylediklerimizi sizde tahmin etmişsiniz. Sanıyorum sorun donanımsal çok geçmiş olsun.

Occt testleri burada. 3D ve VRAM testi yaptım. Power testinde işlemcim sıcaklığı bir anda 100 derece fırlıyor durdurmak zorunda kalıyorum. Normalde çok değil 1 ay önce Thermal Grizzly krynonaut 12.5 wmklık macun kullanmıştım ve o zamanki yaptığım testde 85 derecelerde sabit kalmıştı. Galiba sıvı soğutmamda sorun var onu sonra inceleyeceğim. Bu testler yeterli olur mu? Hepsini 10 dakikalık olarak yaptım ve test esnasında herhangi bir sorun göremedim. @Arkham Kn1ght

Occt testleri burada. 3D ve VRAM testi yaptım. Power testinde işlemcim sıcaklığı bir anda 100 derece fırlıyor durdurmak zorunda kalıyorum. Normalde çok değil 1 ay önce Thermal Grizzly krynonaut 12.5 wmklık macun kullanmıştım ve o zamanki yaptığım testde 85 derecelerde sabit kalmıştı. Galiba sıvı soğutmamda sorun var onu sonra inceleyeceğim. Bu testler yeterli olur mu? Hepsini 10 dakikalık olarak yaptım ve test esnasında herhangi bir sorun göremedim. @Arkham Kn1ght
Hocam ekran kartı değerleri normal görünüyor tüm 3 ayrı pinden çıkan voltaj değeri stabil. Test sırasında bahsettiğiniz donma sorununu yaşadınız mı?

@Erdem20 2000mhz sınırında çalışan bütün 3080'lerde aynı problem var. MSI Afterburner programı ile 50mhz kadar downlcock yapıp core clock'u 2000mhz'iz altına düşürdüğünüzde sorununuz çözülecektir.

Son düzenleme:
@Erdem20 2000mhz sınırında çalışan bütün 3080'lerde aynı problem var. MSI Afterburner programı ile 50mhz kadar downlcock yapıp core clock'u 2000mhz'iz altına düşürdüğünüzde sorununuz çözülecektir.
Kartı miningci bir arkadaşa sattım. Sorunsuz kullanıyor.

@Erdem20

Kartı miningci bir arkadaşa sattım. Sorunsuz kullanıyor.

Hayırlı olsun. MSI RTX 3080 Suprim X kullanan biri olarak ben sorunu araştırdığım kadarıyla böyle çözdüm. Aynı şekilde 3080'de aynı sıkıntıyı yaşayan arkadaşlar (-)100MHz kadar düşürürerek kısaca Core Clock'u 2000MHz altına düşürdüklerinde sorun çözülecektir.
Ayrıca kartı özelleştirerek 0.8mV 1800MHz olarak kullandıklarında çok az FPS kaybı yaşayıp hatırı sayılır bir enerji tüketimi kazancı da sağlayabilirler.

@Erdem20

Hayırlı olsun. MSI RTX 3080 Suprim X kullanan biri olarak ben sorunu araştırdığım kadarıyla böyle çözdüm. Aynı şekilde 3080'de aynı sıkıntıyı yaşayan arkadaşlar (-)100MHz kadar düşürürerek kısaca Core Clock'u 2000MHz altına düşürdüklerinde sorun çözülecektir.
Ayrıca kartı özelleştirerek 0.8mv 1800MHz olarak kullandıklarında çok az FPS kaybı yaşayıp hatırı sayılır bir enerji tüketimi kazancı da sağlayabilirler.

Bunun gibi birkaç ayar denemiştim bende. Oyun içinde baktığımda 1935MHz gibi değerlerde oluyordu. 2000 üzeri görmemiştim. MHz sabitlemeyide denedim o da çözüm olmamıştı. Şu an ROG 3070 kullanıyorum kafam rahat.

Yeni konular

Geri
Yukarı