Gigabyte, ASUS, MSI ve EVGA Bileşen Kalitesi Farkı

DoNaMeK

Hectopat
Daha fazla  
Arkadaşlar başlıktaki ifadeden de anlaşılacağı gibi bilgi eksikliğimin olmasından dolayı bu soruyu sormak istiyorum zira bu sorunun cevabını internette bulamadım:lanet: Biliyorum çok detay ve belkide gereksiz ama amacımız bilgi edinmek ve paylaşmak;) Hemen sorulara geçiyim.

1. GİGABYTE , ASUS ve MSİ firmaları Digi +VRM, Military Class, Maximum Durability gibi başlıklarla bileşenlerinin dayanıklı olduğunu sunuyorlar. Lakin Evga'da buna yönelik hiçbirşey göremedim. Sadece fan lifespan dedikleri fan ömrü 4 kat daha uzun diyorlar. Tabiki backplate ve ısının azlığı, sessizliği gibi şeyler söz konusu. Ama EVGA'nın bileşenlerini de görmüş değilim araştırmama rağmen. Technopat'ın Youtube'daki kanalında da henüz EVGA'nın incelemesi maalesef olmadığıdan içini dışını görebilmek zor. Ayrıca bazı sitelerde, bir yada birkaç modelde EVGA'nın ısı boruların GPU'nun tam üstüne gelmediğini gösteren resimler var. Hal böyle iken EVGA 'ya tereddütlü yaklaşıyorum.

evga_gtx_970_acx_cooling_issue (1).jpg

2. Gigabyte, ASUS ve MSİ firmalarının bileşenleri arasında kıyaslama hiçbir yerde bulamadım. Sadece tabiri caizse 6. hisse dayanan ''bence böyledir, Şu daha iyi gibi hissediyorum :)'' tarzında cevaplar görünüyor. Yanlış anlaşılmasın bu görüşler önemlidir ve görüşlere saygı duyuyorum. Lakin hangisinin performansı daha iyiden öte hangisinin bileşenleri daha iyi onu soruyorum. Yoksa en yüksek core speedli kartı almak basit.

Örnekle açıklayayim A GPU'lu MSİ kart aldın diyelim 1140 core speed, A GPU'lu ASUS kart aldın 1180 core speed. MSİ ile overclock yapıyorsun (voltajsız) max 1350 core speed, ASUS ile yapıyorsun 1330 core speed. MSİ ile ömrü 5 sene kısalırken ASUS ile 3 ömrü 3 see kısalıyor. Bu verdiğim örnekte hangi faktörler var?

• Bileşen kalitesi
    • Base clock değeri
    • Max overclock kapasitesi
O yüzden önemli olan stabilite ve süreklilik gibi geliyor bana bu sebeple de bu konu hakkında bilgisi olan arkadaşlarımızı paylaşıma davet ediyorum.(y) (Yukarıda verdiğim ASUS ve MSİ kıyaslaması markaları bağlamaz. Ali ile Veli gibi örnek teşkil etsin diye söylenmiştir.)

Son düzenleyen: Moderatör:
1) Evga, ülkemize yeni girmiş bir marka olduğu için fazla döküman bulamaman normal ancak özellikle ABD'de çok uzun süredir en beğenilen birkaç firmadan biridir. Isı borularının direk GPU üzerine oturmayabilir. O dediğin teknoloji ASUS'un DirectCU soğutma sisteminde mevcut, ancak soğutma performansını belirleyen başka etkenler de olduğu için dert edilecek bir şey değil. Evga'ya güvenebilirsin.

2) Aynı GPU için konuşursak, daha yüksek saat hızlarına sahip olan model genellikle biraz daha performanslı olur. Fakat performansı sadece saat hızı değil, ısınma değerleri de etkilediği için bazen soğutması daha iyi ancak MHz değeri biraz daha düşük olan bir markanın ekran kartı aynı değeri ya da fazlasını verebiliyor.

Ayrıca bu bahsettiğin markaların komponent kaliteleri de soğutmaları da gayet iyi, overclock yaptığın zaman bahsettiğin kadar büyük bir ömür kısalması olmuyor. Referans tasarım kartlarda overclock'un ömrü oldukça kısalttığı doğru, ancak bu firmaların hepsinin oldukça etkili kendi soğutma teknolojileri var.

Şimdi ben bildiğim kadarıyla yardımcı olayım. Senide dediğin gibi EVGA hakkında Türkiye'de geniş bir inceleme yok kullanıcıları çok memnunlar özellikle de @Silinen üye arkadaşımız çok beğeniyor ve şiddetle tavsiye ediyor.

1. Sorunun cevabı kesinlikle "Evet" bileşenlerin kalitesi ne kadar yüksekse stabilite dediğimiz Türkçesi kararlılık olan olayı direk olarak etkilemekte. Bununla birlikte kartın ömrü uzamaktadır.
  2. Eğer sen fabrikasında O.C edilmiş bir kart alıyorsan bu defalarca en yoğun şekilde denemesi yapılmış ve en faydalı haliyle piyasaya sürülmüş bir kart demektir. Yani Base Clock yüksek olması o kartın ömrü azalmıştır anlamına gelmez. Kartın en kararlı en uzun ömürlü şekilde sunulmasını sağlar fabrika (Tabi burada her markayı bu kapsama alamayız)
  3. Bu sorunun cevabını 2. sorunun cevabı içeriyor aslında.
Gelelim ayriyeten söyleyeceklerime. Msi ve Asus'un üstüne basa basa vurguladığı Military Class (Askeri sınıf) ürünler Amerika'da askeri bilgisayarlarda kullanılan malzemeler kullanılarak yapılmış anlamındadır. Buda zaten en uzun ömür ve dayanıklılık anlamına geliyor. O.C kartın ömrünü voltaj farkı ve ısıdan dolayı azaltır genel itibari ile, Military Class bileşenler bu ısı ve voltaj değerlerine dayanıklı olduğu için tercih edilmiştir. Bu yüzden bu bileşenlere sahip kartları gönül rahatlığı ile alabilirsin.

Son düzenleyen: Moderatör:
Evga Nvidia'nın en büyük ortağı diye geçer zaten kendi reklamlarını da böyle yaparlar. GPU kaymak tabakadan seçilir. Buda overclock potansiyelini arttırır. Garanti konusunda Corsair ile birlikte dünyadaki en iyi garanti servisini sunan firmaların başında gelir. Birçok firmanın sorun olarak görmediği Coil Whine sorununda direkt değişim yaparlar. Ekran katlarında dünya çapında 3 yıl garanti sunarlar. Yurtdışından alıp bir sorunla karşılaşırsan kargo ile kartı sizden alıp Almanya daki servis pointe gönderirler ve genelde direkt değişim yaparlar. Kartı Türkiyeden alsan bile kutunun üstünde yetkili servise değil direkt olarak bize gönderin yazar. Zaten Evga bir kart alıp ülkedeki bilgisiz teknisyenlere emanet etmek saçmalıktır. Kargo parasını Evga karşılar. ClassiFied modelleri üst düzey bileşen kalitesi ve üst düzey Overclock potansiyeli sunar. KingPin modellerinden bahsetmeye bile gerek yoktur. Bu demek değil ki diğer kartları kalitesiz aksine en ez diğer firmalar kadar kalitelidir. Bahsettigin soğutma olayı sadece GTX 970 ACX 1.0 modellerinde bulunuyor. 970 FTW ve 980 ClassiFied, MSI'ın Lightning modelleri ile birlikte alabileceğiniz en iyi kartlardır. Bir sorunuz olursa etiketleyin.

Uyarı! Bu konu 10 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı