Çözüldü Gigabyte B450 Aorus M Secure Boot sonrası görüntü gelmiyor

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

bertek41

Kilopat
Makaleler
1
Yer
Kocaeli
Daha fazla  
Dün Windows 11 yükseltmesinin ardından Valorant'ın Secure Boot istemesiyle BIOS'tan pk keyi yükleyip Secure Boot'u açtım ve sisteme görüntü gelmemeye başladı. Anakartım Gigabyte B450 Aorus M.
Biraz araştırdıktan sonra ekran kartımın UEFI desteklemesi gerektiğini gördüm. Ekran kartım GTX 950 ve ayrıca GTX 1050 Ti ile de denedim. LED'lerden VGA, CPU ve DRAM yanıyor Boot'a gelmeden geri VGA'ya geçiyor.
BIOS pilini 10 dakikalığına çıkarıp denedim. Anakartın üzerindeki clr_cmos'a 5 saniye tornavidayla dokundum. Bir sonuç alamadım. Bazı arkadaşlar ekran kartı yerine işlemciden görüntü al demişler ama işlemcim Ryzen 3500X ve çevremde yerine koyabileceğim bir işlemcim olmadığı için işlemciden görüntü alamam. Garantiye göndersem 1 ay süreceğinden dolayı önce size danışmak istedim.

Çözüm
Anakart, 19 günlük serüveninin ardından elime ulaştı. Kağıtta Windows 11 yükleyip test ettikleri yazıyordu. F61 BIOS sürümünü yükleyip geri göndermişler. Bana gereken de BIOS resetti istediğim oldu yani. Sistemi kurup çalıştırdım şu anlık bir sorun yok sorunum çözülmüştür.

Faturada belirtmeme rağmen eski adresime kargolayan İtopya'ya ve kargo alındıktan yarım saat sonra adresi değiştirmeme rağmen 1 gün sonra yine eski adrese getiren UPS'ye selamlar.
Merhaba, BIOS pilini çıkarmadan önce güç kablosunu da çıkardığınızdan emin olun. Pili çıkardıktan sonra yaklaşık 20 kere açma düğmesine basın ki kasadaki elektrik iyice gitmiş olsun. 10 dakika beklemek yetmediyse 20 dakika bekleyin. Görüntü kablosu olarak DisplayPort kullanıyorsanız HDMI ile tekrar deneyin.

Merhaba, BIOS pilini çıkarmadan önce güç kablosunu da çıkardığınızdan emin olun. Pili çıkardıktan sonra yaklaşık 20 kere açma düğmesine basın ki kasadaki elektrik iyice gitmiş olsun. 10 dakika beklemek yetmediyse 20 dakika bekleyin. Görüntü kablosu olarak DisplayPort kullanıyorsanız HDMI ile tekrar deneyin.
BIOS'un resetlendiğini düşünüyorum çünkü pc kapalıyken kulaklığın ışığı yandığı için ErP ayarını değiştirmiştim şimdi tekrar pc kapalıyken kulaklığın ışığı yanıyor. Görüntü kablosunu değiştirmeyi ise yapamam elimdeki monitör tek tür destekliyor.

BIOS'un resetlendiğini düşünüyorum çünkü pc kapalıyken kulaklığın ışığı yandığı için ErP ayarını değiştirmiştim şimdi tekrar pc kapalıyken kulaklığın ışığı yanıyor. Görüntü kablosunu değiştirmeyi ise yapamam elimdeki monitör tek tür destekliyor.
DisplayPort mu kullanıyorsunuz ? Elinizde ekran kartını takıp çalıştırabileceğiniz bir bilgisayar var mı ?

Pili ilk yazdığınızda denemiştim. Ekran kartı için tekrar kontrol edeceğim teşekkür ederim.

Ekran kartınıza bu updateyi yapmanız gerekiyor ben bu şekilde sorunumu çözmüştüm. Eğer müsaitseniz dediğim şekilde tekrar BIOS sıfırlamayı deneyebilir misiniz ?
Kuzenimin bilgisayarda dediğiniz güncellemeyi ekran kartıma yapıp taktım ama durum hala aynı.

Son düzenleme:
Yabancı sitelerde biraz araştırma yaptım ve anakartla ilgili yaygın bir hata olduğunu öğrendim. Bu sorunu çözen biri anakartınızdaki Dual Bios özelliğini kullanarak çözmüş ve uyguladığı yöntem şu şekilde:
Metot 1
  1. Bilgisayarı kapatın.
  2. Güç butonuna bilgisayar açılıp tekrar kapanana kadar basılı tutun.
  3. Güç butonuna tekrar basın, yedek BIOS'unuz devreye girmeli.
Metot 2
  1. Bilgisayarı kapatın.
  2. Güç ve reset butotuna 10 saniye kadar basılı tutun sonra bırakın.
  3. Yedek BIOS'a girebilirsiniz.
Diğer metodu ingilizce yazıyorum.
Method 3
Only use this if nothing else works.
  1. Short out pins 1 and 6 on the main BIOS chip by attaching a jumper to both the pins (pin #1 should be marked with a red dot or whatever)
  2. Tell a friend to press the power on button while you do this because right now you are holding the jumper on the pins
  3. Remove the jumper you're holding between pins 1 and 6 as soon as you hear a beep.
  4. Backup BIOS should boot now.
Site: How to force Gigabyte motherboard to boot in the backup bios by shorting pins on the bios chip?

Yabancı sitelerde biraz araştırma yaptım ve anakartla ilgili yaygın bir hata olduğunu öğrendim. Bu sorunu çözen biri anakartınızdaki Dual Bios özelliğini kullanarak çözmüş ve uyguladığı yöntem şu şekilde:
Metot 1
  1. Bilgisayarı kapatın.
  2. Güç butonuna bilgisayar açılıp tekrar kapanana kadar basılı tutun.
  3. Güç butonuna tekrar basın, yedek BIOS'unuz devreye girmeli.
Metot 2
  1. Bilgisayarı kapatın.
  2. Güç ve reset butotuna 10 saniye kadar basılı tutun sonra bırakın.
  3. Yedek BIOS'a girebilirsiniz.
Diğer metodu ingilizce yazıyorum.
Method 3
Only use this if nothing else works.
  1. Short out pins 1 and 6 on the main BIOS chip by attaching a jumper to both the pins (pin #1 should be marked with a red dot or whatever)
  2. Tell a friend to press the power on button while you do this because right now you are holding the jumper on the pins
  3. Remove the jumper you're holding between pins 1 and 6 as soon as you hear a beep.
  4. Backup BIOS should boot now.
Site: How to force Gigabyte motherboard to boot in the backup bios by shorting pins on the bios chip?
Burada yazanları konuyu açmadan araştırıp yapmıştım yine de teşekkür ederim. Sistemi İtopya vasıtasıyla servise göndermeye karar verdim.

Geri
Yukarı