Gigabyte B450M GAMING BIOS güncellemesi

• Konuyu başlatan m1cos
  • Başlangıç Tarihi
  • Mesaj 11
  • Görüntüleme 641

m1cos

Hectopat
Yer
Istanbul
Daha fazla  
Meslek
Ogrenci
Selam. Gigabyte B450M GAMING anakarta sahibim. Format atacağım fakat format atmadan önce BIOS güncelleyeceğim. Şu an F42F sürümündeyim. En son sürüm F61A. Ama sanırsam beta sürümü bu. Onun hemen öncesinde F60 var. F60 mı yüklemek daha mantıklıdır yoksa F61a mı? Bir de F42F - F61a sürümleri arası olan BIOS sürümlerini yüklemeli miyim? Yoksa direkt sadece F61a veya F60 mı yükleyeceğim?

Son düzenleyen: Moderatör:
Selam. Gigabyte B450M GAMING anakarta sahibim. Format atacağım fakat format atmadan önce BIOS güncelleyeceğim. Şu an F42F sürümündeyim. En son sürüm F61A. Ama sanırsam beta sürümü bu. Onun hemen öncesinde F60 var. F60 mı yüklemek daha mantıklıdır yoksa F61a mı? Bir de F42F - F61a sürümleri arası olan BIOS sürümlerini yüklemeli miyim? Yoksa direkt sadece F61a veya F60 mı yükleyeceğim?
F60 kararlı sürümdür ve tavsiye edilen odur. Diğerleri betadır ve hata çıkma olasılığı yüksek olur, önerilmez. F60 indirme sayfasında zaten eğer önceki sürümleri istiyorsa kırmızı bir uyarı yazısı ile uyarıyor önceki sürümleri kurun diye. Bildiğim bu kadar :)

F60 kararlı sürümdür ve tavsiye edilen odur. Diğerleri betadır ve hata çıkma olasılığı yüksek olur, önerilmez. F60 indirme sayfasında zaten eğer önceki sürümleri istiyorsa kırmızı bir uyarı yazısı ile uyarıyor önceki sürümleri kurun diye. Bildiğim bu kadar :)
Anladım hocam, teşekkürler. F60 yükleyeceğim. F42f - F60 arası herhangi kırmızıyla yazan bir yazı yok hani şunu önce indirmeniz gerekir gibisinden. Direk F60 yükleyeceğim. Bir de hocam bir sorum daha olacak. Önce format atıp sonra BIOS mu güncellemeliyim yoksa önce BIOS güncelleyip sonra mı format atmalıyım?

Anladım hocam, teşekkürler. F60 yükleyeceğim. F42f - F60 arası herhangi kırmızıyla yazan bir yazı yok hani şunu önce indirmeniz gerekir gibisinden. Direk F60 yükleyeceğim. Bir de hocam bir sorum daha olacak. Önce format atıp sonra BIOS mu güncellemeliyim yoksa önce BIOS güncelleyip sonra mı format atmalıyım?
Sisteminde bir dengesizlik veya problem yoksa formata gerek yok hocam. Bu arada eğer elektrik bakımından dengesiz bir bölgede oturuyorsan, anakartın indirme araçlarında orada bios güncellemesini windows üzerinden yapabileceğin bir @Flash programı var. Şahsen F60 güncellemesini onunla yaptım. Hem BIOS'u yedekliyorsun hem kafan rahat oluyor. BIOS üzerinden yapmaya çekiniyorsan onu da deneyebilirsin. Son olarak format dediğim gibi sistemin sağlıklıysa gerek yok. Direkt BIOS kurabilirsin.

Sisteminde bir dengesizlik veya problem yoksa formata gerek yok hocam. Bu arada eğer elektrik bakımından dengesiz bir bölgede oturuyorsan, anakartın indirme araçlarında orada BIOS güncellemesini Windows üzerinden yapabileceğin bir @Flash programı var. Şahsen F60 güncellemesini onunla yaptım. Hem BIOS'u yedekliyorsun hem kafan rahat oluyor. BIOS üzerinden yapmaya çekiniyorsan onu da deneyebilirsin. Son olarak format dediğim gibi sistemin sağlıklıysa gerek yok. Direkt BIOS kurabilirsin.

Hocam beta sürümlerinde sorun çıkabilir mi?

@delininyıldızı

Teşekkür ederim bende Windows üzerinden güncellemek istiyorum da sorun çıkmaz değil mi?
Hocam ben de F50 sürümü kullanıyordum ve aslında update etmeme gerek yoktu, fakat sistem parçalarımda bir kararsızlık sezdim ve yapmak istedim. BIOS üzerinden yapmaya çekindim elektrik gitme riskine karşı ve gigabyte'ın kendi sitesinde bu programı (@Flash) gördüm ve yaptım. Güncellemeyi yapmadan önce birkaç şeye dikkat et. İlki anakartının modeline göre indirdiğine emin ol. İkincisi ise ne olur ne olmaz faal şekildeki BIOS'unu yedekle. Bu ikisini yaptıktan sonra max 5 dakika içerisinde biter yüklemen. Bende sıkıntı çıkmadı, sende de çıkmaz hocam.

Hocam ben de F50 sürümü kullanıyordum ve aslında Update etmeme gerek yoktu, fakat sistem parçalarımda bir kararsızlık sezdim ve yapmak istedim. BIOS üzerinden yapmaya çekindim elektrik gitme riskine karşı ve Gigabyte'ın kendi sitesinde bu programı (@Flash) gördüm ve yaptım. Güncellemeyi yapmadan önce birkaç şeye dikkat et. İlki anakartının modeline göre indirdiğine emin ol. İkincisi ise ne olur ne olmaz faal şekildeki BIOS'unu yedekle. Bu ikisini yaptıktan sonra Max 5 dakika içerisinde biter yüklemen. Bende sıkıntı çıkmadı, sende de çıkmaz hocam.

Hocam bende aslında V2 sürümü var ama şey soracağım programın adı @Bios değil mi?
Hocam ben de F50 sürümü kullanıyordum ve aslında Update etmeme gerek yoktu, fakat sistem parçalarımda bir kararsızlık sezdim ve yapmak istedim. BIOS üzerinden yapmaya çekindim elektrik gitme riskine karşı ve Gigabyte'ın kendi sitesinde bu programı (@Flash) gördüm ve yaptım. Güncellemeyi yapmadan önce birkaç şeye dikkat et. İlki anakartının modeline göre indirdiğine emin ol. İkincisi ise ne olur ne olmaz faal şekildeki BIOS'unu yedekle. Bu ikisini yaptıktan sonra Max 5 dakika içerisinde biter yüklemen. Bende sıkıntı çıkmadı, sende de çıkmaz hocam.

Bir de hocam yedeklemeyi nasıl yapacağım?

Hocam bende aslında V2 sürümü var ama şey soracağım programın adı @Bios değil mi?

Bir de hocam yedeklemeyi nasıl yapacağım?
Aynen hocam program o. Bir de zaten programı yükleyince menüler arasında gezin orada bios save tarzı bir şey görülür. Hiç olmadı zaten yeni sürümü yüklerken size save alayım mı diye soruyor.

Yeni konular

Geri
Yukarı