Gigabyte B450M S2H BIOS bir süre sonra sıfırlanıyor

Daha fazla  
Sistem Özellikleri
AMD Ryzen 3 2200G
Gigabyte B450M S2H
Apacher panther (2x8) 3000MHz CL16
Everest 550W PSU
James Donkey 250GB NVMe.
LG 27GL650F-B 1Ms 144Hz
Meslek
Lojistik Operasyon Sorumlusu
Forumda biraz acemiyim? Konuyu yanlış yere açtıysam kusuruma bakmayın.

BIOS'tan normal bir şekilde OC yapıyorum ancak gece bilgisayarı kapatıp gündüz açtığımda bilgisayar açılmıyor. Kasa 2-3 defa kapanıp açılıyor ve BIOS'u sıfırlamamı istiyor. OC yapmadığım zamanlarda herhangi bir sorun olmuyor. Normal şekilde açılıyor.

Not: Yaptığım OC ayarlarını önceden de yapıyordum ancak o zaman böyle bir sorun yaşamıyordum.

Sistem:
Ryzen 3 2200G.
Gigabyte B450M S2H.
16 GB 3000MHz RAM.

OC'u hangi sekmeden yapıyorsunuz? Direkt frekans ve voltaj mı giriyorsunuz yoksa pstate değiştirerek mi yapıyorsunuz? Sorun bundan kaynaklanıyor olabilir.

OC'u hangi sekmeden yapıyorsunuz? Direkt frekans ve voltaj mı giriyorsunuz yoksa pstate değiştirerek mi yapıyorsunuz? Sorun bundan kaynaklanıyor olabilir.

CPU clock ratio bölümünden istediğim hızı yazıyorum ardından, dinamic vcore(dvıd) bölümünden de önceden stabil çalıştığını test ettiğim voltaj ayarını yapıyorum.

Hocam o yöntemi kullanmayın oradan ayarlayınca bende de başlamıyor sistem.
Gigabyte B450 Anakartlarda Manual Voltaj Girme Rehberi » Sayfa 1 - 4 (donanimhaber.com)
Bu rehberden yararlanarak pstate değerini ayarlayın.

Rehberden faydalanarak pstate değerlerini ayarladım. Eğer sorun devam ederse tekrarsan konuyu güncellerim.
BIOS F50 sürümüyle birlikte "AMD overclocking" sekmesi ayarlara eklenmiş durumda. CPB, PBO gibi ekstraları kapatarak bu sekme üzerinden işlem yapın.

Dediğiniz sekme bende yok. BIOS sürümü F60C.

Rehberden faydalanarak pstate değerlerini ayarladım. Eğer sorun devam ederse tekrarsan konuyu güncellerim.

Dediğiniz sekme bende yok. BIOS sürümü F60C.
Aynı Anakart'ı kullanıyoruz. Vardır. Menüler arasında dolaşarak bulabilirsiniz.

78898517-A86F-4D92-94CD-757A2E308F57.jpeg

Aynı Anakart'ı kullanıyoruz. Vardır. Menüler arasında dolaşarak bulabilirsiniz.

Öğrendiğim kadarıyla peripherals menüsünde olması gerekiyormuş. Ama bende yok.

Yeni konular

Geri
Yukarı