Çözüldü Gigabyte B450M S2H BIOS güncelleme

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

Yahyabeyy

Hectopat
Daha fazla  
B450M S2H anakart aldım ve yaninda R5 5500 kullanacağım arkadasimdan odync olarak islemcisini istedim ama BIOS'u nasıl gunnceleyeceğim? Mesela benim BIOS F51 surumu ise en son F63D surumune direk guncelesem oluyor mu ya da F51'den sırayla mı yapmam gerekiyor? 6 tane guncelleme var F51'den sonra yanlış hatırlamiyorsam F63D'ye kadar.

Çözüm
Gigabyte'ın BIOS listesinde en son sürüme güncellemeden önce yüklenmesi gereken başka bir BIOS sürümü varsa, misal F51'den F63d'ye geçmeden önce F54 BIOS'u yüklenmesi gerekiyorsa sitede zaten yazıyor kırmızı bir yazıyla. Aradaki BIOS sürümlerinin açıklamalarını kontrol edin böyle bir not düşülmemişse aradaki sürümleri atlayıp yükleyebilirsiniz.

Ancak Gigabyte BIOS'lar ile ilgili şunu not edin sonu harf ile biten BIOS sürümleri beta sürümler oluyor hepsi olmuyormuş, Beta sürümlerde sorun oluşabilir yani. Ben F63d kullanıyorum ve sorun yaşamadım hatta F63b'de (Sitede görünmez, eski Beta sürücüler yeni sürüm gelince siteden siliniyor.) olan bir sorunu F63d'de düzeltmişler diyebilirim.

Şu ekran görüntüsünü örnek alabilirsiniz, F50 veya F42f sürümüne not düşmüşler F40 sürümünün açıklamasını okuyun diye.
1661370683501.png

F40'ın açıklamasında ise F40'a güncellemeden önce F32'ye güncellediğinizden emin olun yazmışlar. Ancak sizin BIOS sürümünüz ile en son BIOS sürümü arasında böyle bir şart koşulmamış yani doğrudan güncelleyebiliyorsunuz. Ben gelecekte böyle bir şart koşulursa diye şimdiden anlattım, tabii bu saatten sonra AM4 anakartlara pek fazla sayıda BIOS güncellemesi görmeyeceğiz AM5'e geçiliyor çünkü.
1661370778912.png
Gigabyte'ın BIOS listesinde en son sürüme güncellemeden önce yüklenmesi gereken başka bir BIOS sürümü varsa, misal F51'den F63d'ye geçmeden önce F54 BIOS'u yüklenmesi gerekiyorsa sitede zaten yazıyor kırmızı bir yazıyla. Aradaki BIOS sürümlerinin açıklamalarını kontrol edin böyle bir not düşülmemişse aradaki sürümleri atlayıp yükleyebilirsiniz.

Ancak Gigabyte BIOS'lar ile ilgili şunu not edin sonu harf ile biten BIOS sürümleri beta sürümler oluyor hepsi olmuyormuş, Beta sürümlerde sorun oluşabilir yani. Ben F63d kullanıyorum ve sorun yaşamadım hatta F63b'de (Sitede görünmez, eski Beta sürücüler yeni sürüm gelince siteden siliniyor.) olan bir sorunu F63d'de düzeltmişler diyebilirim.

Şu ekran görüntüsünü örnek alabilirsiniz, F50 veya F42f sürümüne not düşmüşler F40 sürümünün açıklamasını okuyun diye.
1661370683501.png

F40'ın açıklamasında ise F40'a güncellemeden önce F32'ye güncellediğinizden emin olun yazmışlar. Ancak sizin BIOS sürümünüz ile en son BIOS sürümü arasında böyle bir şart koşulmamış yani doğrudan güncelleyebiliyorsunuz. Ben gelecekte böyle bir şart koşulursa diye şimdiden anlattım, tabii bu saatten sonra AM4 anakartlara pek fazla sayıda BIOS güncellemesi görmeyeceğiz AM5'e geçiliyor çünkü.
1661370778912.png

Son düzenleme:
Çözüm
Ancak Gigabyte BIOS'lar ile ilgili şunu not edin sonu harf ile biten BIOS sürümleri beta sürümler oluyor.
Her zaman değil. Sonu harf ile bitip stabil olan sürümler de var. Daha önce bunu kanıtladım forumda.

Bunu bilmiyordum, F63b'de yaşadığım küçük bir sorun vardı genel sistem kullanımını etkilemeyen ondan dolayı peşinen uyardım. F63d'de bu sorun yok ve şu anlık stabil görünüyor.
Kanka simdi sen diyorsun ki F51 sürümü ise direkt F63D'ye gunceleyebilirsin, sıkıntı olmaz öyle mi? Öyleyse valla çok iyi olur.

Eki Görüntüle 1494800

Eki Görüntüle 1494803
Bu arada eyvallah, eline saglık.

Son düzenleyen: Moderatör:
Gigabyte'ın BIOS listesinde en son sürüme güncellemeden önce yüklenmesi gereken başka bir BIOS sürümü varsa, misal F51'den F63D'ye geçmeden önce F54 BIOS'u yüklenmesi gerekiyorsa sitede zaten yazıyor kırmızı bir yazıyla. Aradaki BIOS sürümlerinin açıklamalarını kontrol edin böyle bir not düşülmemişse aradaki sürümleri atlayıp yükleyebilirsiniz.

Ancak Gigabyte BIOS'lar ile ilgili şunu not edin sonu harf ile biten BIOS sürümleri beta sürümler oluyor hepsi olmuyormuş, beta sürümlerde sorun oluşabilir yani. Ben F63D kullanıyorum ve sorun yaşamadım hatta F63B'de (sitede görünmez, eski beta sürücüler yeni sürüm gelince siteden siliniyor.) Olan bir sorunu F63D'de düzeltmişler diyebilirim.

Şu ekran görüntüsünü örnek alabilirsiniz, F50 veya F42F sürümüne not düşmüşler F40 sürümünün açıklamasını okuyun diye.
Eki Görüntüle 1494800

Eki Görüntüle 1494803

Hocam bende şu an F63b surumu var F63D'ye nasıl gecebilirim, kendi sayfasinda hangi sürüm oldugu bende gozukmuyor.

Hocam bende şu an F63b surumu var F63D'ye nasıl gecebilirim, kendi sayfasinda hangi sürüm oldugu bende gozukmuyor.

Hocam bende BIOS sürümü adi yazmiyor hangisi F63D nasıl anlayacağım.

Geri
Yukarı