Çözüldü Gigabyte B450M S2H XMP Frekans Sorunu

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

Mesut Öztürk

Kilopat
Elimde Corsair 2x8 GB DDR4 3200 MHz RAM mevcut. Anakartım başlıkta belirttiğim gibi Gigabyte B450M S2H modeli. İşlemci ise Ryzen 5 2600X.

BIOS'tan XMP profilini açtığımda RAM'ler 3200 MHz frekansta çalışıyor. Bu ayarda iken Windows'ta mavi ekran hatalari alıyorum. XMP profilini kapattigimda 2133 MHz frekansta çalışırken hata almıyorum.
Bu sorunu nasıl düzeltebilirim? Anakart 3400 MHz ve üzeri destekliyordu. RAM modelini anakartin RAM destek listesinde bulamadim. Sorun bundan mi kaynaklanıyor yoksa işlemci 2933 MHz üzeri desteklemediği için mi?

Son düzenleyen: Moderatör:
Çözüm
Sorunumu çözdüm sorun PSU'dan kaynaklıymış elimde bulunan başka bir model 450 Watt PSU'yu taktım sisteme XMP açık halde yaklaşık 10 dakika Benchmark testi yaptım ve herhangi bir çökme olmadı.

Mavi Ekran alan kişiler (SYSTEM_SERVICE_EXCEPTION, CRITICAL_PROCESS_DIED, siyah ekran) PSU değiştirmeyi deneyebilirler.

Yardımcı olduğunuz için teşekkür ederim.
XMP'yi kapatıp manuel bir şekilde hızlarınızı 3200 MHz yapmayı deneyin.

Gigabyte B450M S2H başlı başına sorunlu bir anakart hem donanımsal hem yazılımsal olarak. 1. Olarak RGB programları bozuk.
2. Olarak Ryzen Master haricin de bios ile O.C yapılırsa Ryzen Master bir daha kullanılamıyor.
3. Olarak fan CHA yuvaları 1 adet ve yetersiz.
4. Olarak Anakart üzerin de bulunan pinler kalitesiz, pastadan yapılsa daha sert olur.

Aldığınız minidump dosyalarını buraya atarsanız yardımcı olacaklardır.

Minidump klasörü boş malesef. Critical process died hatası verip direk yeniden başlatıyor.

XMP'yi kapatıp manuel bir şekilde hızlarınızı 3200 MHz yapmayı deneyin.

Deneyeceğim. Voltaj vs ayarı gerektiriyormu?

Gigabyte B450M S2H başlı başına sorunlu bir anakart hem donanımsal hem yazılımsal olarak. 1. Olarak RGB programları bozuk.
2. Olarak Ryzen Master haricin de bios ile O.C yapılırsa Ryzen Master bir daha kullanılamıyor.
3. Olarak fan CHA yuvaları 1 adet ve yetersiz.
4. Olarak Anakart üzerin de bulunan pinler kalitesiz, pastadan yapılsa daha sert olur.

Almadan önce araştırma yapmıştım böyle olduğunu bilmiyordum.

Bildiğim kadarayla yardımcı olmaya çalışım size. Anakartlar kullanılan işlemciye göre Bellekler frekans veriyor. Ryzen 5 2600x için sitesinde 2933 Mhz diye belirtilmiş Tam emin değilim ama anladığım kadaryla anakart sitesindeki veriler güncellenmiş. kontrol ettiğimde 3600 Mhz diye yazıyor bu bios güncellemsi ve 3gen Ryzen kullanırsanız. alabilceğiniz oc değeri diye biliyorum. 2933 Mhz de çalıştırmayı deneyin sorun düzelecektir diye düşünüyorum.
Untitled.png

Bildiğim kadarayla yardımcı olmaya çalışım size. Anakartlar kullanılan işlemciye göre Bellekler frekans veriyor. Ryzen 5 2600x için sitesinde 2933 Mhz diye belirtilmiş Tam emin değilim ama anladığım kadaryla anakart sitesindeki veriler güncellenmiş. kontrol ettiğimde 3600 Mhz diye yazıyor bu bios güncellemsi ve 3gen Ryzen kullanırsanız. alabilceğiniz oc değeri diye biliyorum. 2933 Mhz de çalıştırmayı deneyin sorun düzelecektir diye düşünüyorum.
Untitled.png
Not:Mutlaka Biosunuz güncel olsun.

Bildiğim kadarayla yardımcı olmaya çalışım size. Anakartlar kullanılan işlemciye göre Bellekler frekans veriyor. Ryzen 5 2600x için sitesinde 2933 Mhz diye belirtilmiş Tam emin değilim ama anladığım kadaryla anakart sitesindeki veriler güncellenmiş. kontrol ettiğimde 3600 Mhz diye yazıyor bu bios güncellemsi ve 3gen Ryzen kullanırsanız. alabilceğiniz oc değeri diye biliyorum. 2933 Mhz de çalıştırmayı deneyin sorun düzelecektir diye düşünüyorum.Eki Görüntüle 506416

Not:Mutlaka Biosunuz güncel olsun.

Bios sürümü f51d. Forumda paylaşılan henüz gigabyte tarafından yayınlanmamış f51d sürümünü kullanıyorum. Ben araştırdığımda işlemcinin verdiği değerin üzerine çıkabiliyor olmam lazımdı. Yoksa yanlışmı araştırdım bilmiyorum. Söylediklerinizi denediğimde tekrar yazacağım.

Bios sürümü f51d. Forumda paylaşılan henüz gigabyte tarafından yayınlanmamış f51d sürümünü kullanıyorum. Ben araştırdığımda işlemcinin verdiği değerin üzerine çıkabiliyor olmam lazımdı. Yoksa yanlışmı araştırdım bilmiyorum. Söylediklerinizi denediğimde tekrar yazacağım.
Sürümü kendi sitesinden F50 ile değiştirip dener misiniz? Ryzen 1600 AF kodlu işlemciyi 3200 Mhz. hızında sorunsuz çalıştırabiliyorum aynı anakartla.

Furmark ve prime 95 ile test ettim fakat xmp kapalıyken de mavi ekran aldım. Sorunun kaynağını bir türlü bulamadım. Anakart islemci ve ram ler ve ssd yeni ekran kartı ve psu eski sorunun kaynağı bunlar olabilirmi
Sürümü kendi sitesinden F50 ile değiştirip dener misiniz? Ryzen 1600 AF kodlu işlemciyi 3200 Mhz. hızında sorunsuz çalıştırabiliyorum aynı anakartla.

Güç kaynağı olarak ne kullanıyorsunuz kaç watt ?
Sanırım benim sorunum xmp ile alakalı değil. İşlemciyi turbo olmadan temel frekansında çalıştırdığımda daha az güç çekiyor. Uzun süre test yaptım çökme olmadı. Fakat yanında gpu testi yapılınca sistem direk kitleniyor ve mavi ekran veriyor.

Elimde 450 watt bruss marka bir güç kaynağı var üzerinde yazan gücü verebildiginden emin değilim.
En kısa sürede yeni bir güç kaynağı alıp deneyeceğim.

Son düzenleme:

Geri
Yukarı