Rehber Q-Flash Plus ile BIOS güncelleme

Merhabalar,

Yakın zamanda topladığım sistemde başıma gelen bir sorunu ve çözümünü paylaşmak istiyorum.

Anakartım Gigabyte B550M S2H modeli.
Takmak istediğim işlemci ise Ryzen 5 5600X

Sistem montajı yaptıktan sonra ilk çalıştırma ekrana hiç görüntü gelmedi (BIOS güncellenmiş olarak gönderildiğini düşünüyordum).
Sonra ekrana hiç görüntü gelmeyince RAM'lerden kaynaklı bir sorun olabileceğini düşündüm.
Başka bir RAM denedim uyumluluk listesinde olan. Ancak yine ekrana görüntü gelmedi.

Sonradan BIOS'un güncel olmadığına emin oldum ve güncellemek için eski nesil işlemci arayışına girdim.
Tam da bu sırada Q flash Plus özelliğini araştırıyordum (Daha önce hiç denememiştim).

1. Öncelikle üreticinin destek sayfasından en güncel BIOS sürümünü indirdim.

2. İndirdiğim dosyadaki B550MS2H.11P isimli dosyanın adını Gigabyte.bin olarak değiştirdim.
  3. Dosyaları FAT32 olarak biçimlendirdiğim boş bir USB belleğe kopyaladım.
  4. Sadece güç bağlantı kablolarını takmak yeterli. CPU ve RAM takılı olmasına gerek yok.
  5. Flash belleği uygun olan beyaz renkli USB bağlantısına taktım, BIOS için ayrılan giriş.
  6. USB belleği taktığımız yerin hemen yanındaki Q flash Plus tuşuna bastım.
  7. Turuncu LED yanıp sönmeye başladı ve yaklaşık 6 dakika kadar bekledikten sonra ışık tamamen söndü.

Ben kasa fanını takılı unutmuşum. Anakarta güç geldiğini ve işlemin bittiğini oradan da kontrol etmiş oldum. İşlem bitince fan durdu.

8. Güç düğmesine basıp sistemi açtım.

Bu defa ekrana görüntü geldi.
Birkaç defa restart attıktan sonra BIOS ekranına giriş yapabildim.

Umarım faydalı olmuştur.

Son düzenleyen: Moderatör:
Teşekkür ederim. Genelde aramalarda marka model yazılarak bilgiye ulaşılmaya çalışıyor.
Bende bu anakart ile alakalı çok fazla Türkçe kaynak bulamadım.
Kolay ulaşabilmesi adına detaylı olarak yazdım.

Bu arada anakart modeli Gigabyte B550M S2H olacaktır,
Modaretör arkadaşlar düzenleme yapabilirse çok sevinirim.

Merhabalar,

Yakın zamanda topladığım sistemde başıma gelen bir sorunu ve çözümünü paylaşmak istiyorum.

Anakartım Gigabyte B550M S2H modeli.
Takmak istediğim işlemci ise Ryzen 5 5600X

Sistem montajı yaptıktan sonra ilk çalıştırma ekrana hiç görüntü gelmedi (BIOS güncellenmiş olarak gönderildiğini düşünüyordum).
Sonra ekrana hiç görüntü gelmeyince RAM'lerden kaynaklı bir sorun olabileceğini düşündüm.
Başka bir RAM denedim uyumluluk listesinde olan. Ancak yine ekrana görüntü gelmedi.

Sonradan BIOS'un güncel olmadığına emin oldum ve güncellemek için eski nesil işlemci arayışına girdim.
Tam da bu sırada Q flash Plus özelliğini araştırıyordum (Daha önce hiç denememiştim).

1. Öncelikle üreticinin destek sayfasından en güncel BIOS sürümünü indirdim.

2. İndirdiğim dosyadaki B550MS2H.11P isimli dosyanın adını Gigabyte.bin olarak değiştirdim.
  3. Dosyaları FAT32 olarak biçimlendirdiğim boş bir USB belleğe kopyaladım.
  4. Sadece güç bağlantı kablolarını takmak yeterli. CPU ve RAM takılı olmasına gerek yok.
  5. Flash belleği uygun olan beyaz renkli USB bağlantısına taktım, BIOS için ayrılan giriş.
  6. USB belleği taktığımız yerin hemen yanındaki Q flash Plus tuşuna bastım.
  7. Turuncu LED yanıp sönmeye başladı ve yaklaşık 6 dakika kadar bekledikten sonra ışık tamamen söndü.

Ben kasa fanını takılı unutmuşum. Anakarta güç geldiğini ve işlemin bittiğini oradan da kontrol etmiş oldum. İşlem bitince fan durdu.

8. Güç düğmesine basıp sistemi açtım.

Bu defa ekrana görüntü geldi.
Birkaç defa restart attıktan sonra BIOS ekranına giriş yapabildim.

Umarım faydalı olmuştur.

Sağ olasın. Acayip stres olmuştum az daha iade edecektim kartı.

Hocam 3600X'te aynı sorunu yaşıyorum. 3600X destekli geliyor diye biliyorum sizce sorun nedir?

3600X bir önceki nesil işlemci, tanıması lazım.
Muhtemelen RAM kaynaklı bir sorun/uyuşmazlık olabilir.
İmkanınız varsa başka bir RAM deneyiniz. Yoksa BIOS güncellemesi yapınız.

Bende de 3200MHz Patriot RAM var, uyum sorunu olduğunu sanmıyorum. BIOS güncellemesi yaptınız mı?

Yeni konular

Geri
Yukarı