Gigabyte GA-8I945PLGE-RH Uyumlu RAM

Alper

Hectopat
Merhabalar. Ben bilgisayarıma (5 yıllık) 2gb ram almak istiyorum. Bildiğim kadarıyla ekran kartı-anakart uyumlu olması gerekli. Peki bu ram için de geçerli mi? Anakart modelim GA-8I945PLGE-RH.

Diğer sorum da bir oyunun kasması RAM'e bağlı mıdır?

Bu anakart en fazla DDR2 533 MHz destekliyor. Alacağınız RAM'lerin de var olan RAM'ler ile birebir aynı olması lazım. Aksi takdirde sistemde çakışma sorunu olacaktır. Farklı hız ve gecikme süreli RAM'ler uyumlu çalışmaz. Piyasada sıfır 2 GB DDR2 RAM'ler 40-50 TL civarında.

Şimdi siz bu RAM artırımı ile sanırım oyunlardan daha iyi bir performans bekliyorsunuz. Fakat bu işlemcinize ve ekran kartınıza daha çok bağlı bir durum. Açık konuşmak gerekirse anakartınız çok eski. Eminimi sisteminizin diğer parçaları da eskidir. Yani bu sisteme yatırım yapmak pek mantıklı değil.

katılıyorum size ancak sorumu şöyle sorayım. ram soketlerindeki ramleri çöpe atacağım çünkü bozuldular. bu anakarta mesela 800 mhz lik 2gb ram takabilir miyim?

Bir de bu sistemle skyrimi çalıştırabilir miyim? (ekran kalitesi önemli değil kasmasın yeter) (bu sistemle Cod:Mw2 yi minimumda kasmadan rahatlıkla oynadım)

800 MHz modüller takabilmeniz gerek zira genelde RAM'lerde farklı çalışma modları bulunur. 800 MHz'lik bir RAM'de de 667 ve 533 frekansları da yer alır.

Sistemin işlemcisini ve ekran kartını söylemediğiniz için ikinci sorunuza cevap veremiyorum. MW2 bir kıstas değil maalesef. Zira grafik gereksinimi düşük olan bir oyun. Skyrim ise çok daha yüksek grafikler isteyen bir oyun. 1024 x 600 tablet çözünürlüğünde oynayabilirsiniz belki, MW2 kasmıyorsa...

Cevabınız için teşekkür ederim ama verdiğiniz linkte denedim, CoD 5'i rahat rahat oynayabilirsiniz diyor. Ama yükleyip oynadığımda düşük çözünüklükte bile kasıyordu.

Uyarı! Bu konu 13 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı