Gigabyte GA-AB350M GAMING 3 Windows 10 2004 USB Boot sorunu

Theodore34

Kilopat
Makaleler
1
Daha fazla  
Merhaba Gigabyte GA-AB350M GAMING 3 anakartım var. Bilgisayarıma format atmak istedim. Technopat sitesinden Windows 10 sürüm 2004'ü indirdim ve Rufus programı yardımıyla NTFS dosya biçimi ile belleğe yazdırdım. Daha sonra belleği bilgisayara taktım ve yeniden başlattım. Bilgisayar başlarken F12 tuşuna sürekli basarak Boot menüsünü açtım. Menüden UEFI ibareli belleğimi seçtim ve sistem kendini yeniden başlattı ve Windows ekranına geldi. Ben de biraz araştırma yaptım ve yeni Windows sürümlerinin ISO dosyası 4 GB'dan daha fazla olduğu için Rufus NTFS dosya sistemi ile yazıyormuş belleğe ve bizim "Secure Boot" ayarını disabled yapmamız gerekiyormuş.

Ben anakartımda bu ayarı bulamadığım için Windows aracı ile ISO dosyası indirdim ve FAT32 ile belleğe yazdım fakat yine belleği Boot etmedi. Ben de BIOS ayarlarına girdim ve "Storage Boot Option Control" ayarının "Legacy Only" seçeneğinde olduğunu gördüm ve belleği UEFI ile yazdırdığım için sorunun bu olabileceğini düşündüm ve "UEFI Only" ile değiştirdim fakat bir değişiklik olmadı. Ardından BIOS ayarlarını varsayılana getirip denedim olmadı. Farklı bir bellek yuvasını kullandım yine olmadı. Başka belleğe Rufus ile FAT32 biçiminde yazdım olmadı.

"Secure Boot" ayarını nasıl bulacağımı öğrendim ve en son Windows 10 2004 sürümünü belleğe tekrar NTFS ile yazdım. BIOS'a girdim "CSM Support" ayarını disabled yaptım aşağıda "Secure Boot" kısmı aktif oldu ve ona baktığımda disabled olarak seçiliydi. Yani "CSM Support" ayarını disabled yapınca otomatik olarak "Secure Boot" ayarıda disabled oluyor. Tekrar denedim bu şekilde yine değişen bir durum olmadı. Aklıma başka bir şey gelmiyor. En son formattan sonra BIOS ayarlarınada hiç dokunmadım neden böyle oldu bilmiyorum. Yardımlarınızı bekliyorum. @Recep Baltaş

Arkadaşlar varsayılan ayarlara çevirdim. Dediğim gibi ayarları denedim belki es geçtiğim bir kombinasyon oldu. UEFI ve FAT32 olarak yazılmış Windows 10 kurulu belleğimi Boot menüden seçiyorum fakat bilgisayar kendini yeniden başlatıp Windows masaüstü ekranına geliyor yardımcı olun lütfen. @Recep Baltaş

Storage Boot option Control ve Other PCI device ROM priority ayarlarının ikili tüm kombinasyonları denendi sonuç yok. Daha sonra CSM Support ayarını disabled yaptım denedim olmadı. Bu ayarı disabled yapınca Storage Boot option conrtol ve Other PCI device ROM priority ayarları kayboluyor. Son olarak CSM Support ayarı disabled iken Secure Boot ayarı açıldı. Secure Boot ayarına girdim. Secure Boot ayarını bir de enabled yapıp deneyeyim dedim fakat bir yazı çıktı şu şekilde; "Secure Boot can be enabled when System'in user mode. Repeat operation after enrolling platform Key(PK)." Ne yapacağımı bilmediğimden uğraşmadım. BIOS menüsündeki ayarlardan sadece Secure Boot ayarını enabled yapmadım. Enabled yapsam düzelir mi alakası var mı bilmiyorum. Secure Boot ayarlarının olduğu resmide yüklüyorum.

Arkadaşlar belleğe Windows 10 sürüm 2004'ü Rufus yardımıyla GPT ve UEFI olarak NTFS dosya biçimi ile tekrar kurdum ve Boot ettim. Ekranda yazılar çıkıyor ve masaüstüne geliyor. Ekran görüntüsünü ekledim.
@Recep Baltaş @Ali Güngör kimse yazmıyor.
Yardım edecek yok mu? @Recep Baltaş @Ali Güngör

Dosya Ekleri

• IMG_20200628_191252.jpg
    IMG_20200628_191252.jpg
    689 KB · Görüntüleme: 147
  • IMG_20200628_191232.jpg
    IMG_20200628_191232.jpg
    717,6 KB · Görüntüleme: 155
  • IMG_20200628_191215_BURST1.jpg
    IMG_20200628_191215_BURST1.jpg
    687,9 KB · Görüntüleme: 163
  • IMG_20200628_200020.jpg
    IMG_20200628_200020.jpg
    898,9 KB · Görüntüleme: 111
  • Screenshot_2020-06-28-23-47-00-545_com.miui.videoplayer.jpg
    Screenshot_2020-06-28-23-47-00-545_com.miui.videoplayer.jpg
    94,5 KB · Görüntüleme: 129
Son düzenleyen: Moderatör:
Merhaba, Rufus'un NTFS sürücüsü güncellendi. 3.11 ile USB belleği tekrar hazırlayıp dener misiniz?

Merhaba, Rufus'un NTFS sürücüsü güncellendi. 3.11 ile USB belleği tekrar hazırlayıp dener misiniz?

Recep abi onla da denedim. Ne diyorsan ekran görüntüsü video bir şeyler atayım çözelim lütfen. Seninde işin var biliyorum ama müsait zamanlarda iletişimde olursak buradan hallederiz İNŞAALLAH. Daha önceden atmıştım format bilgisayarıma birkaç defa. Kaç gündür uğraşıyorum bir format atamadım.
Şimdi tekrar yazdım abi belleğe. Ayarların ekran görüntüsünü paylaşıyorum.
Rufus ayarları resimdeki gibi.
Yazdırdıktan sonra bellekte iki kısım oluşuyor bu şekilde.
Abi soruna ait kendi çektiğim video linkini veriyorum.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Videoda anlık gözüküp kaybolan yazıların anlaşılması için resim ekliyorum.
Abi Rufus programıyla yazdıktan sonra iki adet kısım oluşuyor demiştim resimdeki gibi. Boot menüden belleği seçerken Partition 2 yazıyorya acaba düşük boyutlu kısmımı Boot etmeye çalışıyor acaba sadece. Ama Windows aracı ile ISO dosyasını indirip FAT32 ile de yazdırdım. Hatta MBR olarak da yazdırdım sonuç aynı sadece yazılar gelmiyor. Başka belleklerde kullandım yine fayda etmedi. BIOS'ta CSM Support, Storage Boot Option Control ve Other PCI Device ROM Priority ayarlarınıda değiştirerek deneme yaptım sonuç yok. Abi başka istediğin dosya veya doküman varsa söyle atayım ya da denememi istediğin şeyler varsa. Çözelim şu işi lütfen. @Recep Baltaş

Recep abi soruna ait videomu izledin mi?

Dosya Ekleri

• rufus 123.png
    rufus 123.png
    73 KB · Görüntüleme: 99
  • bellek 123.png
    bellek 123.png
    54,3 KB · Görüntüleme: 82
  • Screenshot_2020-06-28-23-47-00-545_com.miui.videoplayer.jpg
    Screenshot_2020-06-28-23-47-00-545_com.miui.videoplayer.jpg
    94,5 KB · Görüntüleme: 113
BIOS sürümün aşırı eski. Günceller misin?

• Önce F31 sürümüne güncelle.
  • Sonra EC FW Update Tool ile B19.0517.1 veya üstü sürüme güncelle.
  • Sonra da F50a sürümüne güncelle.

Son düzenleme:
BIOS sürümün aşırı eski. Günceller misin?

• Önce F31 sürümüne güncelle.
  • Sonra EC FW Update Tool ile B19.0517.1 veya üstü sürüme güncelle.
  • Sonra da F50a sürümüne güncelle.
Recep abi haklısın güncelleyeceğim fakat dikkatimi çeken bir durum daha var. Anakartımın modeli AB350 Gaming 3 gözüküyor hem BIOS'ta hemde CPU-Z'de ancak benim anakart modelim AB350M Gaming 3. Sadece boyut farkı olduğundan belkide aynı gözüküyordur dedim ancak internetten baktığımda benim anakart modelini kullanan birinde model aynı olarak gözüküyor BIOS'ta.

AB350M. Son kararım:

Yeni konular

Geri
Yukarı