Gigabyte GA-EP45-DS3R Mavericks Kurulum Boot Menüsüne Gelememe

Shocovate

Hectopat
Merhaba herkese,

Arkadaşlar sorunumu size anlatmadan önce şunları belirtmek isterim.

Sistemim

- Gigabyte GA-EP45-DS3R
- ATI HD 4870
- Intel Core 2 Quad Q6600
- 8 Gb DDR2
- 1TB HDD

Şimdi,

"Dual Boot Windows 8.1 ve Mavericks 10.9.1 Rehberi" adı altındaki Recep Bey'in videosunu izleyerek gereken adımları gerçekleştirdim yeni alan açtım mavericks kurulumu için ve türünüde apple hfs'ye çevirdim. Usb 8GB Kingston'a mavericks kurulumunuda düzgün bir şekilde gerçekleştirdim. Ancak Usb'yi takıp boot menüsüne geçmekte sıkıntı çekiyorum.

F12'ye tıklayarak bunu yapmak istediğim zaman;

pt0jmRol.jpg

Bu boot ekranı geliyor ve USB yazan hepsini denesemde tıklasamda Recep Beyin anlattığı Clover bootloader veya bukalemun bootloader kısımlarına gelemiyorum. Bilgisayar tekrardan açılıyor bastığım zaman.

Ancak

Nm4jweUl.jpg

BIOS içine girip
Harddisk Boot Priority bölümünden USB'yi 1.kısma alıp yeniden başlattığımda hiçbirşeye dokunmadığımda

T4Uyvefl.jpg

Bu bölüm açılıyor..
Ve mavericks kısmına bastığımda ise biraz bekledikten sonra;

kr14elbl.jpg

Bu ekran geliyor ve grimsi bir ekran kalıp duruyor, ilerlemiyor.

Ayrıca BIOS ayarlarım bu şekilde

RH5QmESl.jpg

Benim anlamadığım nokta ben niye 2 tane bootloader olan kısma ulaşamıyorum.
Yardımcı olursanız çok sevinirim detaylı bir şekilde anlattığımı umuyorum.
Yine ne gerekiyorsa atarım yeterki çözülsün sorun.
Recep Bey'den ve xagdas'tan özellikle ilgilenmesini rica ediyorum.

Son düzenleyen: Moderatör:
Selam,

Bios ayarlarının biraz değişmesi lazım. Artık floppy kalmadı mesela, sende de yoktur. Varsa bile sen ona yok gözüyle bakabilirsin. Ama bu bioslar hala adam yerine koyup 1.önceliği onlara veriyor. Şimdi şu ayarlamaları bir kere yapmam gerek:

BIOS'ta CMOS Setup kısmında:
First boot device: USB HDD
Second boot device: Harddisk
Third...: Gerek yok, disable yapabilirsin, cdrom da kalabilir.
Hard Disk Boot Priority: Usb HDD en üstte olacak.

Diğer BIOS sekmesinde Harddisk:IDE yazan yerleri AHCI yapacaksın (sanırım yaptın, yapmadıysan yap).

Save and Exit de ve bilgisayar baştan başlasın

(Bu arada ekran kartını bilgisayardan sök ve monitörün kablosunu Anakartın paneline tak. Eğer sökmeye üşeniyorsan BIOS ekranındaki tercih kısmından PCI değil CPU olan görüntü seçeneği PCI olmayacak şekilde ayarla, Save and Exit diyerek BIOS'tan çık ve kabloyu anakarta tak yine.)

Bu ön ayarları yaptıktan sonra hazırsın. Usb takılı şekilde bilgisayarı başlat.

Gözleri olan kırmızı elmalı ekrana gelince KOMUT YAZACAKSIN. Ekran siyah, yazı yazma yeri yok, ama klavyeye basarsan ekrana yazı yazabildiğini göreceksin.

Klavyedeki yön tuşlarını kullanarak Mavericks yazan ikonun üzerine gel ve klavyeyi kullanarak şunu yaz: -v yaz (nasıl yazıyorsam öyle, küçük harf, tire işareti)

Bu sefer gri ekran gelmeyecek, siyah ekranda yazılar akmaya başlayacak. Hemen kurulacağını sanmıyorum. Ama hangi hatayı alacağını görmek lazım. Ekran kartını çıkartmazsan veya devre dışı bırakmazsan herşey daha zor olur senin için.

Dediklerimi yap, yazıların akmasını bekle, son satır yazdıktan sonra en az 5 dakika bekle, fotoğrafını çek, imgur veya tinypic sitesine yükle, linkini buraya yapıştır. Görüp yardım edelim. (System uptime nanoseconds ..... yazarsa 5 dakika beklemene gerek yok, reset at -v -x yaz tekrar dene. Her halükarda çek resmini koy)

- - - Güncellendi - - -

Bu arada iki tane bootloader olan diye bir kısım yok. Cevabından sonra sana yeni söyleyeceklerimi başarırsan direkt bir tanesi açılacak bilgisayarın tuşuna bastıktan sonra otomatik olarak.

Öncelikle BIOS'ta CMOS Setup kısmındaki dediğiniz ayarlamaları yaptım.

Eğer
Harddisk:IDE yazan dediğiniz yer burasıysa

pgy2Zycl.jpg

ayarladım.

Ayrıca PCI olan dediğiniz kısmı tam anlayamasamda oda burasıysa onuda ayarladım.

stRZMk4l.jpg

Monitörün kablosunu anakarta taktım ve yeniden başlattım. (USB takılı vaziyette)

Gözleri kırmızı ekrana geldim ve gereken komutu yazdım dediğiniz gibi yazılar aktı.
Yalnız burada bir sorunla karşılaştım siyah ekranda yazılar aktıktan sonra birden yine önce beyaz ekran geldi daha sonra grimsi bir ekran çıktı.
Ve sonra 5-7 dk gri ekranda bekledikten sonra pc kendiliğinden kapandı.
Şimdi Pc'yi tekrardan açmaya çalıştığımda ekrana görüntü gelmiyor.
Yani dediğiniz gibi belli bir noktada durmadı hatayı çekme fırsatım bile olmadı diyebilirim. İşin daha kötüsü ekrana görüntü gelmiyor şimdide ve 2 dk bekledikten sonra pc kendiliğinden kapanıyor.

Bu yazılar aktıktan sonra gelen beyaz ekran,

KQFH4Jzl.jpg

Buda gri ekran,

xviBK5Ul.jpg

Usb takılı/çıkık fark etmez, bilgisayarı aç, direkt BIOS'a gir.
PEG belkide sandığım gibi bir fayda vermedi senin anakartında. O ekran kartı seçin yerini tekrar PCI yapalım.
Bu arada Sata Port 0-3 Native kısmında da AHCI olacak sanırım, öyle yap. Diğer AHCI kısmını doğtu yapmışsın.
(Save and Exit. Bilgisayar reset atar, power tuşuna basılı tutup kapat.)
Ama artık ekran kartını çıkartman gerekecek kasanın içinden.

Şimdi aç bilgisayarı (usb takılı). Elma suratlı ekran gelecektir, görürsün bu sefer. şimdi -v GraphicsEnabler=No yazarak tercihlerini yap (Önce usb seçeceksin, yükleme yarım saatte bittikten sonra reset atınca bilgisayar, aynı kodu girerek harddiski seçeceksin).

Sorun olur da takılırsa, 5 dakika bekle, ilerlemezse hala yine resim eklersin.

Kolay gelsin.

- - - Güncellendi - - -

(-v GraphicsEnabler=No işe yaramazsa -v -x GraphicsEnabler=No komutunuda dene.)

Boot konusunda da rehberde sanırım bi elli bin defa -v komutu ile verbose mdounda boot edin demişizdir ama sanırım rehberi üstün körü izlediniz. Beyaz ekranların bize bir faydası yok. -v ekleyin nerede takıldığınızı görelim.

Ek olarak boot menüsünde de Hard Disk seçeneğinin yanında + işareti var. Yani oraya basıp alt menüden USB belleği seçip boot edebilirsiniz.

Clover sizde devreye girmeyebilir zira UEFI desteği yok anakartınızda.

Uyarı! Bu konu 11 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı