GIGABYTE GA-Z77X-UD3H Mavericks kurulumu, bootloader ve HD 4000 sorunu

wontebin

Hectopat
Recep Baltaş ustanın Mac OS X Mavericks USB Kurulum İmajı anlatımıyla başlayıp acemi olarak denedim.
Bazı ayarlar olmayınca başka şekilde bir kaç kez mavericks'i kurmaya çalıştım.
2 sorunu çözemedim, belki yaptıklarımı farklı deneyip tam sonuç alan çıkabilir??

Sistem

• GIGABYTE GA-Z77X-UD3H (rev 1.0) 3 tane revizyon anakart var!
  • Intel 3770K
  • GSkill 16 GB
  • Corsair Force GT 120 GB - sata3
  • Seagate Barracuda 320 GB - sata2
  • LG sata optik sürücü
  • Samsung LCD Monitör HDMI bağlantı

Bios

• Boot mode: legacy mode
  • Ekran kartı için ayrılan bellek: 64 MB
(Başka ayarları soran olursa tekrar bakar, buraya eklerim)

1. Mavericks 10.9 bootable USB for Intel PCs (13A603) raw dosyasını NTFS ile biçimlendirilmiş 16 GB belleğe yazdırdım.
  2. Sistemi açıp boot menu'den usb ile kurulumu seçip başlattım (Bir yerde baya bekliyor)
  3. Disk izlencesinden bios boot'da öntanımlı 3 bölümlü SSD'nin 3. bölümünü (adı ssd3) genişletilmiş (günlüklü)olarak biçimledim ve izlenceyi kapattım.
  4. Kurulum ekranında "Sürdür" ile internet bağlantısı ve apple bildirim etkin olmaksızın kurulumu tamamladım
  5. Sistemi tekrar usb bellekle açıp, clover'dan mavericks kurulan bölümü seçip açmaya çalıştım açılmadı!
  6. Tekrar clover'ı açıp "Options" menüde -v npci=0x2000 başına -x ekledim ve başlattım
  7. Kurulum geri kalan kısmı tamamlandı ve masaüstüne geldi.
  8. İkinci bir usb belleğe attığım dosyalardan Clover_v2k_r2352 kurmaya çalıştım, sadece uygun görünen tek bölüm ssd3'e bootloader'ı kurmuş göründü.
  9. Sistemi SSD'den başlatınca boot0af : error hatası verdi, loader'ı mbr'ye kuramamış
  10. Tekrar kurulum usb ile normal bir şekilde(-x eklemeden) başlatınca sistem açıldı. safe modda devredışı kalan Seagate sata2 disk bölümleride bağlanmış şekilde açıldı.
  11. Multibeast 6.1 Mavericks sürümü ile EasyBeast devredışı yapıp aşağıdakileri yükledim.
    • ElliottForceLegacyRTC
    • EvOreboot
    • FakeSMC v5.3.820
    • NullCPUPowerManagement
    • 3rd Party Sata
    • AppleRTC Patch for CMOS Reset
    • Atheros - Shailua's ALXEthernet v1.0.2
    • VoodooHDA v2.7.2 for VT2021
  12. Kemal Alkın isimli arkadaşın buradaki rehberinden HD 4000 için 2 kext'i masaüstüneatıp kext utility.app ile linkteki adımları tamamladım.
  13. Atheros - Shailua's ALXEthernet v1.0.2 kurduktan sonra ethernet düzgün çalıştı.
  14. VoodooHDA v2.7.2 for VT2021 kurduktan sonra ses düzgün çalıştı.
  15. HW Sensor uygulamasını buradan indirip kurdum, düzgün çalışıyor.

SONUÇ:
  • Clover'ı 3 bölümlü SSD'nin mbr'sine yazdıramadım, hala kurulum usb ile açabiliyorum
  • Intel HD 4000 ekran kartı tarayıcı ve multimedya oynatmalarında titremelere neden oluyor
  • Video veya ses düzgün oynatılıyor ancak pencere kenarları titriyor(flickering)
  • Safari ile youtube reklam video aşırı titremeli asıl videoya gelince ses normal görüntü siyah ekran
  • Opera ile youtube reklam kusursuz oynatılıyor asıl videoya gelince ses normal görüntü siyah ekran
  • Opera ile Steam videoları kusursuz oynatılıyor, Dailymotion reklam video normal, asıl videolar ses var görüntü siyah ekran
  • App Store'dan inen küçük bir oyunu açtığımda ses geliyor görüntü HİÇ yok
  • XQuartz (x11) isteyen küçük bir oyunu(chromiumBSU) açtım renkler aşırı solgun ama biraz yavaş olsada oyun oynatılıyor.

Zamanım olunca HDMI yerine DVI ile deneyeceğim faydası olurmu acaba?
Ekran kartını tam kapasite çalıştırmayı çok isterdim, usb ile sistemi başlatmak çok dert değil
Belki bazı adımlar veya kext'ler gereksizdir siz daha iyi bilirsiniz. Yorum ve tavsiyeleriniz için şimdiden teşekkürler.
Başka öneriniz varsa boş zamanımda tekrar deneyeceğim
:)

Sana yardımcı olur umarım. Bu rehber de OSx86'dan:

GA-Z77X-UD3HIntel® Z77 ChipsetKonfigürasyon:
  • CPU: Intel Core i5-3570K @ 4.5GHz
  • GPU: HD4000, NVidia GeForce GTX 660 Ti 2GB (Sadece harici kart devrede)
  • RAM: 8 GB DDR3 1600 MHz
  • HDD: Intel X-25M G2 160 GB, OCZ Agility 3 (Win7, NTFS) 120 GB, Samsung HD103 1 TB (NTFS)
  • Ekranlar: Dell 3008WFP (2560x1600, dual-link DVI), Panasonic ST50 HDTV (HDMI via Denon AVR-1610 receiver)
  • FireWire: Markasız TI chip PCI kart
  • Ses : Echo AudioFire4 (Harici FireWire ses arabirimi), VIA VT2021 (onboard ses), GTX 660 Ti üzerinden HDMI ses
Bileşen durumu:

• Her şey çalışıyor
Notes:

• DSDT olmadan çalışıyor, sadece sesi yamalama gerek
  • BIOS sürümü F19j
  • Dual bootto Win7, her işletim sistemi kendi SSD'sinde

• Sürücüler: Atheros network, VIA VL800 chip USB portlar için GenericUSBXHCI , Mekanik klavye için PS/2 , VT2021 ses için yamalanmış AppleHDA , CMOS reset için yamalanmış AppleRTC
  • Bootloader: Chameleon 2.2svn rev2266
  • Hem onboard ses hem de HDMI ses için DSDT düzenlemesi ve yamalanmış AppleHDA şart. Bu konuya bakın.
  • TI yongalı bir Firewire kartınız varsa Firewire ses kartı doğrudan çalışıyor.
  • CPU PLL Overvoltage BIOS'tan kapatılmalı. Böylece Uyku çalışacaktır. Yine bir CMOS reset olursa uyku çalışmaz hale gelir. AppleRTC yamalayıp yükledikten sonra CMOS reset yapın (İki CMOS_RESET pinlerini kısadevre yapın).

Uyarı! Bu konu 11 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı